Zlepšite si koncentráciu pomocou jogy

balans joga 2

(článok vyšiel v časopise BALANS č.1/2014)

Dnes žijeme úplne inak ako indickí svätci a mnísi pred 5000 rokmi. Život sa zrýchlil a máme čo robiť, aby sme mu stačili. A práve joga nám ponúka možnosť, ako účinne odbúrať stres, uvoľniť napätie a upokojiť myseľ.

Joga je starodávne učenie, pochádzajúce z Indie. Slovo „joga“ pochádza zo sanskritu a znamená „zjednotiť“. Cieľom jogy nie je len pevné a ohybné telo, ale predovšetkým dosiahnutie jednoty vo všetkých aspektoch života, aby ste žili šťastne, zdravo a v harmónii sami so sebou. Joga zahŕňa aj dýchacie cvičenia, relaxačné techniky a meditáciu. Pomôže vám zlepšiť ohybnosť, silu a rovnováhu, zlepšiť schopnosť koncentrácie, detoxikovať organizmus a viac sa tešiť zo života.

Cvičenie vám predvádza Alana Dev Priya Židziková, trénerka jogy a ajurvédska masérka.

Dlhé roky sa venuje zdravej výžive, alternatívnej medicíne, joge, meditácii, tantre a duchovným terapiám. V roku 2010 spustila internetový obchod www.joga-ajurveda.sk. Fascinujú ju východné kultúry, predovšetkým India, kde našla odpovede na mnohé otázky a svoj druhý domov. Miluje prírodu a zvieratá – preto sa snaží žiť ekologicky a je vegetariánka. Liečiť ľudí a pomáhať im nájsť cestu považuje za svoje poslanie.

Obrátený bojovník zvýši sebavedomie

Benefity: Posilňuje svaly na stehnách, rukách a krku. Naťahuje triesla, boky a bočné svaly na bruchu. Otvára hrudník a ramená. Zvyšuje sebavedomie a vytrvalosť.

Postup: Vykročte pravou nohou dopredu, koleno kolmo nad pätou. Položte ľavú ruku na stehno ľavej nohy a pravú ruku s nádychom natiahnite smerom dozadu, dlaň otočená k zemi. Dýchajte zhlboka a snažte sa čo najviac otvoriť hrudník. Boky sú otočené dopredu. Váha tela je rovnomerne rozložená na oboch nohách. Vydržte v pozícii aspoň 30 sekúnd a pomaly sa vráťte naspäť. Zopakujte na druhú stranu.

Kobra posilní chrbát

Benefity: Posilňuje chrbát a ruky, zlepšuje ohybnosť chrbtice. Naťahuje a otvára hrudník, ramená a brucho. Zlepšuje dýchanie, podporuje činnosť vnútorných orgánov. Spevňuje svaly na zadku.

Postup: Ľahnite si na brucho, brada na zemi, ruky sú pokrčené v lakťoch a prsty rúk pod plecami. Nohy sú natiahnuté dozadu, špičky vystreté. Pomaly sa zdvíhajte smerom hore, chrbtica sa roluje stavec po stavci, ramená zatlačte dozadu a dole od uší. Nakoniec zdvihnite aj hlavu a vystrite ruky. Panva sa stále dotýka zeme, uvoľnite zadok a stehná. Vydržte v pozícii aspoň 30 sekúnd a pomaly sa vráťte naspäť.

Pozícia pes zlepší trávenie

Benefity: Posilňuje ruky, ramená a chrbát. Predlžuje chrbticu a pomáha v nej zmierniť napätie. Naťahuje svaly na stehnách a lýtkach, spevňuje zápästia. Zlepšuje trávenie, pomáha proti bolesti chrbta a hlavy, nespavosti a únave. Je účinný proti stresu a pri príznakoch menopauzy, upokojuje nervový systém.

Postup: Kľaknite si na kolená a položte ruky na zem. Kolená sú na šírku bokov, ruky kolmo pod plecami. Položte prsty nôh na zem a s výdychom zdvihnite zadok hore, až vznikne pozícia obráteného písmena V. Nohy sú na šírku bokov, hlavu sa snažte zatláčať dolu medzi ramená a päty smerom k zemi.

Záklon v stoji prehĺbi dýchanie

Benefity: Otvára hrudník a pľúca, zlepšuje dýchanie. Intenzívne preťahuje chrbticu, posilňuje a zároveň uvoľňuje chrbtové svalstvo.

Postup: Postavte sa rovno s chodidlami na šírku bokov, prsty smerujú dopredu. S nádychom zdvihnite ruky nad hlavu a spojte dlane. S výdychom zatlačte lopatky smerom dozadu a dole. S ďalším nádychom sa pomaly zakloňte, sústreďte sa na otvorenie hrudníka. Pozor, aby ste sa nezakláňali príliš a nezačali vás bolieť kríže. Vždy rešpektujte svoje telo a jeho hranice.

Polovičný lotos podporí rovnováhu

Benefity: Naťahuje vnútorné stehná, triesla, hrudník a ramená. Posilňuje chrbát a nohy. Otvára bedrové kĺby, kolená a členky. Zlepšuje držanie tela a rovnováhu.

Postup: Postavte sa rovno, pokrčte pravú nohu v kolene a pomocou pravej ruky si položte pravé chodidlo spredu na ľavé stehno. Zodvihnite obidve ruky nad hlavu a spojte ich dlaňami. Lopatky tlačte smerom dozadu a dole, brada je rovnobežne so zemou a pohľad rovno dopredu. Nakoniec dajte pravú ruku za chrbát a pokúste sa chytiť si pravé chodidlo z ľavej strany tela. Vydržte zopár nádychov a výdychov a zopakujte na druhú stranu.