Výživové poradenstvo

 • Chceli by ste schudnúť, cítiť sa lepšie vo svojom tele a žiť zdravšie?
 • Skúšali ste rôzne diéty, ale stále sa vám nedarí udržať si hmotnosť, ktorú by ste chceli?
 • Máte rôzne zdravotné ťažkosti, napríklad problémy s trávením, vysoký tlak, zvýšený cholesterol či hladinu cukru v krvi?
 • Žijete v strese a máte problémy so spánkom?
 • Cítite sa unavený, chýba vám energia?
 • Chcete mať krajšiu a žiarivejšiu pleť?
 • Ste vegetarián alebo vegán a chcete mať istotu, že Vaša strava obsahuje všetky potrebné živiny?
 • Máte potravinovú intoleranciu alebo alergiu?
 • Nechcete po celý život užívať množstvo liekov, ale radšej by ste si pomohli prírodnou cestou?
 • Túžite po zmene vo vašom živote, ale neviete ako a kde začať?
 • Čakáte bábätko a chcete si byť istá, že sa stravujete správne, aby ste mu zabezpečili všetko potrebné, no zároveň sa chcete vyhnúť nadmernému priberaniu?

Rada Vám pomôžem

V dnešnej dobe nie je jednoduché zorientovať sa v množstve informácií o tom, čo je vlastne zdravé a ako sa máme stravovať. Na internete nájdete mnohé recepty na rýchle schudnutie, superpotraviny či zázračné tabletky, s ktorými dosiahnete vytúženú postavu za týždeň. Áno, zhodiť pár kilogramov sa dá aj pomerne rýchlo, no keď sa potom opäť vrátite k svojej normálnej strave, pravdepodobne všetko priberiete späť, a k tomu ešte zopár kíl naviac. Poviete si, že táto diéta nefunguje, a tak vyskúšate ďalšiu, no výsledok bude podobný. Tak vzniká známy jojo efekt, kedy sa dostanete do začarovaného kruhu diét, počiatočného nadšenia a neskôr sklamania. Počas fázy diétovania totiž vaše telo funguje na obmedzenom režime – znížený celkový energetický príjem, obmedzenie niektorých makronutrientov (sacharidov, tukov, bielkovín), či vylúčenie určitých potravín. Keďže ľudské telo je naprogramované tak, aby prežilo aj v ťažkých podmienkach, vie sa šikovne adaptovať aj na obdobie “strádania”. Prepne sa do úsporného režimu a zníži svoj bazálny metabolizmus, čo v konečnom dôsledku prinesie úplne opačný efekt, ako ste chceli dosiahnuť. Po skončení diéty telo začne horlivo ukladať každú kalóriu a vy priberiete všetko späť.

Aké je teda riešenie?

Ak chcete dosiahnuť trvalý úbytok na hmotnosti, byť zdravý a plný energie, tak k tomuto cieľu vedie iba jedna cesta – zmena stravovacích návykov a pravidelný pohyb. Čiže taká diéta, ktorú budete dodržiavať nie týždeň či mesiac, ale po celý život.

 • Dám Vám tipy, ako sa správne naštartovať a pomôžem Vám vypracovať plán, aby ste dosiahli svoj cieľ.
 • Poradím Vám, aké potraviny jesť a čomu sa naopak vyhýbať, v súlade s Vaším typom podľa ajurvédy.
 • Vypracujem Vám jedálniček na mieru, z potravín, ktoré máte radi.
 • Naučím Vás, ako jednoducho pripravovať zdravé jedlá.
 • Poradím Vám, ktoré cvičenia z jogy, očistné a meditačné techniky by Vám mohli pomôcť.

Ako to prebieha?

Pred prvým stretnutím
 • Zavoláte mi alebo napíšete e-mail a dohodneme si termín osobnej konzultácie.
 • Vzápätí Vám pošlem na e-mail:
  1. Dotazník s otázkami ohľadom Vášho doterajšieho stravovania, zdravotného stavu a životného štýlu.
  2. Ajurvédsky dotazník na zistenie Vašej základnej konštitúcie (váta, pitta, kapha).
  3.  Link na online Formulár pre analýzu Vašich súčasných stravovacích návykov, tréningového a spánkového režimu. Tam si budete počas 5 dní presne zapisovať všetko, čo a kedy ste zjedli a vypili, či ste sa venovali športu a koľko ste spali. (Mali by to byť bežné dni, kedy všetko robíte tak, ako zvyčajne – ideálne 3 pracovné a dva víkendové dni. Nie napríklad sviatky, oslavy, ani dni, kedy ste na cestách alebo chorí.)
  4. Link na online Formulár obľúbenosti potravín, kde vyznačíte, ktoré potraviny máte radi a ktoré nie.
 • Vyplnené dotazníky 1 a 2 mi pošlete späť e-mailom, formuláre 3 a 4 vyplníte a odošlete online. To všetko najneskôr 24h pred dohodnutým termínom osobnej konzultácie. 
Osobná konzultácia
 • Počas osobnej konzultácie sa porozprávame bližšie o veciach z dotazníkov, o tom, aké sú Vaše ciele a ako rýchlo sa k nim chcete dopracovať.
 • Odmeriam Vás na digitálnej váhe OMRON BF-511, ktorá na základe bio-impedančnej metódy zanalyzuje Vašu hmotnosť, množstvo celkového tuku v tele, množstvo viscerálneho (medziorgánového) tuku, množstvo kostrového svalstva, hodnotu kľudového metabolizmu a BMI (body mass index).
 • Čím komplexnejšie informácie o Vás získam, tým presnejšie Vám budem môcť vypracovať nutričný plán.
Analýza
 • Všetky získané informácie spracujem v špecializovanom nutričnom softvéri Planeat a zistím:
  • Aký je Váš bazálny metabolizmus a koľko energie Vaše telo reálne spotrebuje počas bežného dňa
  • Aké množstvo energie v strave prijímate
  • Či Vaša má Vaša strava vhodný pomer a množstvo makronutrientov (sacharidov, bielkovín a tukov)
  • Možný nedostatok mikroživín (vitamínov a minerálov)
  • Koľko prijímate vlákniny, soli a nasýtených tukov
  • Či máte dostatočný pitný režim z hľadiska množstva a druhu prijímaných tekutín
  • Aká je Vaša miera stresu a či máte dostatok spánku
  • Možné príčiny prečo nechudnete alebo priberáte
Personalizovaný stravovací plán

Na základe detailnej analýzy Vám vypracujem jedálniček na mieru – súhrn zdravých a chutných receptov na 5 jedál denne (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera), spolu minimálne 50 receptov. Každé jedlo je presne optimalizované pre Vás a pre danú časť dňa z hľadiska všetkých živín a energie. Z týchto jedál si môžete vyberať a ľubovoľne ich kombinovať, čím získate veľkú variabilitu možností.

 

Súčasťou jedálnička budú aj:

 • Výživové odporúčania a tipy, pitný režim, spánkový režim
 • Ajurvédske odporúčania pre Váš konštitučný typ
 • Odporúčania pre výživové doplnky
 • Nákupný zoznam, ktorý Vám uľahčí nákup potravín na prípravu receptov

Nový stravovací režim Vám pošlem e-mailom v dokumente PDF najneskôr do 10-tich dní.

Výstupná konzultácia

Po obdržaní nutričného plánu si dohodneme termín výstupnej konzultácie, počas ktorej si nový režim spoločne prejdeme, všetko Vám vysvetlím a zodpoviem Vaše prípadné otázky či nejasnosti. Poradím Vám tiež, ktoré cvičenia z jogy a meditačné techniky by boli pre Vás najvhodnejšie.

 

NUTRITION BASIC: Telefonická, WhatsApp alebo Skype konzultácia (30 min)

NUTRITION PLUS: Osobná konzultácia (30 min)

Asistovaný nákup potravín (NUTRITION PLUS)

V dohodnutý čas sa stretneme v jednom z veľkých supermarketov, ktorý si vyberiete (Tesco, Kaufland, Lidl, Billa). Tam Vám ukážem, ktoré potraviny sú pre Vás vhodné a ktoré nie a aké sú zdravé alternatívy Vašich obľúbených potravín. Naučím Vás, ako správne čítať etikety, podľa čoho sa máte orientovať pri výbere potravín a čomu sa vyhýbať. Uvidíte, že stravovať sa zdravo nemusí byť drahé ani zložité.

Dodržiavanie stravovacieho plánu

Teraz je na Vás, nakoľko budete dodržiavať moje rady, pripravovať si jedlá podľa navrhnutých receptov, dbať na pitný a spánkový režim a športovať. Nezabúdajte, že Vaše zdravie je vo Vašich rukách! Počas trvania stravovacieho plánu budem s Vami v spojení prostredníctvom e-mailov. Rada Vám poradím, zodpoviem prípadné otázky, dodám motiváciu a pomôžem Vám prekonať “ťažšie” dni.

Dve kontrolné telefonické, WhatsApp alebo Skype konzultácie (NUTRITION PLUS)

Ak máte nastavený trojmesačný stravovací plán, po 1. a po 2. mesiaci budete mať kontrolnú konzultáciu cez telefón, WhatsApp alebo Skype, kde si preberieme Váš progres, prípadné ťažkosti a otázky.

A čo ďalej?

Mojím cieľom je naučiť Vás, ako sa máte správne stravovať a čo robiť, aby ste boli zdraví a cítili sa dobre – nielen na určitý čas, ale do konca života. Po skončení obdobia, na ktoré bol nastavený Váš nutričný plán, by ste mali mať dostatok informácií aj praktických skúseností na to, aby ste to ďalej zvládli sami. Pokiaľ však stále budete mať pocit, že by ste potrebovali pomôcť, poradiť, motivovať či upraviť Váš stravovací plán, môžeme si kedykoľvek dohodnúť Osobnú konzultáciu, prípadne Individuálnu hodinu jogy alebo meditácie či terapiu (Liečenie kryštálmi a zvukoterapiaLiečenie šamanským bubnom).


Najčastejšie otázky

Keď sa chcem stravovať podľa ajurvédy, musím byť vegetarián?

Nie, nemusíte. Ajurvéda ponúka univerzálny systém stravovania, ktorý je založený na šiestich základných chutiach, vlastnostiach jednotlivých potravín a ich vhodnosti pre konkrétne typy ľudí. Pokiaľ je mäso vhodné pre Váš konštitučný typ a chcete ho jesť, nastavím Vám stravovací plán tak, aby v ňom boli aj recepty s mäsom, samozrejme v zdravej miere. Pokiaľ sa však zaujímate aj o iné, hlbšie aspekty stravovania, ako je nutričné – napr. etické, ekologické, zdravotné či duchovné, veľmi rada Vám vysvetlím, aké výhody aj prípadné riziká prináša vegetariánstvo, vegánstvo a iné alternatívne smery vo výžive.

V čom je ajurvédske stravovanie iné ako bežné?

Stravovať sa ajurvédskym spôsobom neznamená, že budete musieť jesť iba indické jedlá. Ajurvédske princípy sa dajú aplikovať v podstate na akýkoľvek typ stravy – stredomorskú, japonskú, mexickú či typicky slovenskú. Podstatné je, z akých surovín sa jedlá pripravujú, akým spôsobom a ako sa suroviny navzájom kombinujú. Ajurvéda pracuje tiež s rôznymi druhmi korenia, pomockou ktorých vieme upraviť vlastnosti výsledného jedla – napríklad aby bolo viac zohrievajúce či ochladzujúce.

Ako rýchlo môžem schudnúť?

To je veľmi individuálne a závisí to od viacerých faktorov – aký ste konštitučný typ, aký máte bazálny metabolizmus, ako ste sa stravovali doteraz, či ste športovali, aký je Váš zdravotný stav, atď. A tiež z veľkej miery aj od toho, či ste už predtým držali nejaké diéty a nakoľko budete dôslední v dodržiavaní nového stravovacieho plánu. Základom úspechu je uvedomiť si, že pokiaľ chcete byť zdraví a štíhli, riešením nie je nejaká dočasná diéta, ale doživotná zmena stravovacích návykov.

Mám potravinovú alergiu / intoleranciu. Je možné nastaviť jedálniček aj pre mňa?

Áno, samozrejme. Pokiaľ sú nejaké potraviny, ktoré nemôžete, prípadne nechcete konzumovať, stravovací plán nastavím tak, aby ich neobsahoval. Recepty budú zostavené tak, aby obsahovali všetky potrebné živiny z iných zdrojov.

Neviem variť. Ako zvládnem prípravu receptov?

Recepty, ktoré budete mať vo Vašom stravovacom pláne, sú väčšinou jednoduché a mali by ste ich zvládnuť aj keď nie ste nejaký veľký kuchár. Všetko ohľadom prípravy jedál Vám podrobne vysvetlím počas výstupnej konzultácie a keď budete mať neskôr ďalšie otázky, budeme v spojení prostredníctvom e-mailov.

Som pracovne veľmi vyťažený a nemám čas každý deň si pripravovať jedlá. Aké mám možnosti?

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Som zvyknutý jesť len trikrát denne, päť jedál je pre mňa veľa. Môže byť jedálniček nastavený aj na menší počet jedál ako 5 denne?

Áno, počet jedál sa dá upraviť tak, aby Vám vyhovoval. Všetky jedlá za deň spolu však musia obsahovať konkrétne množstvo energie z makroživín a dostatok mikroživín (vitamíny, minerály).