Tantra joga pre ženy

Balans 2_2015 - Tantra joga 2

(článok vyšiel v časopise BALANS č.2/2015)

Ako žena v sebe skrývate obrovskú silu, ktorá dokáže zrodiť život. Keď sa ju naučíte ovládať, váš život bude kreatívny, telo zdravé a vnútri budete prežívať šťastie. Cvičenie tantrickej jogy vám pomôže spojiť sa so svojou vnútornou bohyňou a žiť svoj život naplno.

Plánujete začať s trénovaním, no stále ste nenašli to pravé cvičenie, pri ktorom účinne posilníte celé telo, ale zároveň by vás bavilo? Možno ste vyskúšali rôzne športy, ale akosi to nebolo ono. Mnoho žien dnes chodí do posilňovne či behať, no tieto športy sú skôr vhodné pre mužov, nepracujú so ženskou energiou. Ženské telo a energia sú iné ako mužské. Muž je bojovník, potrebuje víťaziť a prekonávať sám seba. Žena má v sebe kvalitu jin, je jemná, plynie ako voda a jej sila spočíva práve v jej ženskosti a odovzdaní sa životu. Nepotrebuje výzvy a víťazstvá k tomu, aby sa cítila silná. Žena má v sebe prirodzene veľa lásky a preto by túto lásku mala vyjadrovať nielen druhým, ale aj sama sebe. To znamená prijať samu seba a svoje telo také, aké je. Lebo ženské telo je posvätným chrámom, preto by sa k nemu malo pristupovať s láskou a úctou.

Podporiť ženskosť a radosť zo života

Ženské telo však potrebuje pohyb, aby bolo zdravé a silné. No nie pohyb hocijaký, ale taký, ktorý podporí vašu ženskosť a vy sa budete cítiť dobre a tešiť sa zo života. Tantrická joga je cvičením, ktoré vychádza z učenia, odovzdávaného tisíce rokov kňažkami v chrámoch. Jeho cieľom je podporiť ženskú energiu a precvičiť celé telo, predovšetkým oblasť panvy a panvového dna – prvú čakru, kde sídli energia kundalini, nazývaná aj hadia sila.

Pripravili sme pre vás sériu jednoduchých cvikov, ktoré nadväzujú jeden na druhý tak, aby mohla vaša ženskosť plynúť a vy ste sa po cvičení cítili dobre, oddýchnuto a zároveň plné energie. Počas celého cvičenia sa snažte dýchať čo najpomalšie a zhlboka a s každým nádychom stiahnite svaly panvového dna.

Cviky tantra jogy

Krúženie panvou

Postavte sa na šírku bokov, dajte ruky vbok, podsaďte panvu a vtiahnite brucho. Telo by malo byť pevné, no zároveň uvoľnené, nebuďte v kŕči! Pomaly s nádychom vysuňte panvu oblúkom dopredu a s výdychom pokračujte v pohybe smerom dozadu tak, akoby ste panvou kreslili kruh. Pri každom nádychu stiahnite svaly panvového dna a s výdychom ich uvoľnite. Nezabudnite, že pohyb má byť pomalý a plynulý a veľký dôraz sa kladie na správne dýchanie. Urobte päť kruhov najprv na jednu stranu a potom päť kruhov na druhú.

Podsadzovanie panvy

Zostaňte stáť s nohami na šírku bokov a rukami vbok. Pokrčte mierne kolená a uvoľnite celé telo. S nádychom podsaďte panvu smerom dopredu a stiahnite pri tom svaly panvového dna. Predstavte si, ako sa kumuluje energia v oblasti prvej čakry. S výdychom pomaly uvoľnite späť. Cvičenie zopakujte desaťkrát.

Vyťahovanie energie do srdca

Stojte naďalej v predchádzajúcej pozícii s pokrčenými kolenami a pokračujte v dýchaní a podsadzovaní panvy. Spojte si ruky pred panvou a s každým nádychom ich pomaly posúvajte smerom k srdcu, prsty pri tom smerujú dolu. Nakoniec prsty otočte smerom hore do pozície namaskar. Nezabudnite s nádychom sťahovať svaly panvového dna a predstavte si, ako vyťahujete energiu z prvej čakry do štvrtej, srdcovej čakry. Cíťte, ako energia stúpa a vnímajte pocit tepla. Zopakujte desaťkrát.

Podsadzovanie panvy v širokom stoji

Postavte sa s nohami naširoko, chodidlá smerujú von. Spojte dlane pred srdcom do pozície namaskar tak, aby predlaktia boli rovnobežné so zemou. S nádychom opäť podsaďte panvu a stiahnite svaly panvového dna. Predstavte si, ako energia stúpa až do dlaní. S výdychom uvoľnite a zopakujte desaťkrát.

Otvorenie srdca nebu

Zostaňte nohami v predchádzajúcej pozícii a položte ruky dlaňami na stehná. Vnímajte stabilitu a pevné spojenie so zemou. S nádychom ruky prekrížte vpredu, pomaly ich zdvíhajte smerom hore a plynule otvárajte tak, aby vytvorili poloblúk. Pri tom stiahnite svaly panvového dna a podsaďte panvu. Vizualizujte si, ako sa vaše srdce otvára smerom do neba a žiari z neho krásne zlaté svetlo. S výdychom vráťte panvu dopredu a ruky na stehná. Zopakujte desaťkrát a vnímajte pocity, ktoré prichádzajú s otvorením srdca a naplnením svetlom.

Spojenie neba a zeme

Nohy zostávajú na šírku bokov, chodidlá rovnobežne. Čupnite si s vystretým chrbtom a zatlačte ramená smerom dozadu. Spojte dlane vpredu tak, aby ste sa predlaktiami opierali o stehná a predstavte si, ako sa vám v dlaniach hromadí energia zeme. S nádychom sa pomaly postavte až na špičky a túto energiu vytiahnite až do neba, pri čom silno zatiahnete panvové dno a spevníte brucho. Zostaňte chvíľu v nádychu a vnímajte spojenie so zemou cez končeky prstov na nohách, a zároveň spojenie s nebom cez spojené dlane. S výdychom sa opäť vráťte do východiskovej pozície a zopakujte celý postup päťkrát.

Prebúdzanie vnútorného ohňa

Z predchádzajúcej pozície položte päty na zem a nechajte spojené dlane vysoko nad hlavou. Snažte sa zatlačiť ramená čo najviac smerom dolu a spevniť celé telo, predovšetkým oblasť brucha, panvy a chrbta. Zatvorte oči a s nádychom sa otočte do jednej strany, nohy zostanú na mieste. Vydýchnite s otočením do druhej strany. Začnite dýchanie zrýchľovať a otáčajte sa stále rýchlejšie v rytme dychu. Predstavte si, ako vám zo spodnej časti chrbtice stúpa oheň, s každým nádychom stále vyššie a vyššie. Potom začnite pohyb opäť spomaľovať, až sa zastavíte v strede. Počet opakovaní je na vás, vnímajte energiu, ktorá vás bude viesť. Pozor, pri tomto cviku je panvové dno zatiahnuté neustále, pri nádychu aj výdychu!

Uvoľnenie panvy na zemi

Posledný cvik začína v ľahu na zemi. Pokrčte kolená, chodidlá sú na šírku bokov a ruky voľne položené vedľa tela s dlaňami smerujúcimi nadol. Zdvihnite zadok čo najvyššie a opäť podsadzujte panvu spolu s dychom. S nádychom sa panvové dno zatiahne a panva sa otočí hore, s výdychom panva klesne a svaly sa uvoľnia. Pozor, zadok by mal byť stále rovnako vysoko, neklesajte ním k zemi!