Joga pre ľudí typu váta

(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 2/2014)

Aký je človek typu váta?

Dominantným elementom dóše váta je vzduch. V ľudskom tele váta zodpovedá za nervovú sústavu, krvný obeh, posun potravy tráviacim traktom a vylučovanie. Človek tohto typu nemá rád studené počasie, máva často studené ruky a nohy. Má rád jedlo, no stravuje sa nepravidelne.

Jedinec váta konštitúcie je kreatívny, má veľa nápadov, ale chýba mu energia a vytrvalosť uskutočniť ich. Pocity hladu a energie sú premenlivé, rovnako ako nálada a schopnosť dodržiavať pravidelný režim. Váta typy sa ľahko unavia, potrebujú pravidelný spánok. Najmä v zime majú sklon k depresiám. Ich trávenie je nepravidelné s tendenciou k zápche. Mávajú suchú pokožku a sú náchylní k nachladnutiu, nespavosti, nervozite, bolestiam hlavy a poruchám krvného tlaku.

Váta by nemala jesť studenú a surovú stravu a mala by dodržiavať pravidelný režim. Škodí jej nepravidelnosť, časté cestovanie, veterné a chladné počasie (najmä na jeseň), ponocovanie a stres. Vhodným prostriedkom na vyrovnanie tejto dóše je zavedenie pravidelného denného režimu s teplým, výživným jedlom a masážami teplým olejom (napríklad sezamovým).

Cvičenia pre ľudí typu váta

Pre ľudí typu váta je joga vynikajúcim druhom pohybu. Pomáha im nájsť vnútornú rovnováhu a pokoj, zohrieva telo, prospieva kĺbom, udržiava pružnosť chrbtice a podporuje krvný obeh.

Váty potrebujú cvičiť asány so správnym prístupom a sústredením na každý pohyb. Na začiatku cvičenia je potrebné upokojiť myseľ a emócie a prehĺbiť dýchanie. Postupne by mali cvičením prehriať telo, rozpohybovať krvný obeh a uvoľniť kĺby. Cvičenie by malo byť strednej intenzity, aby ste sa len mierne spotili. Je dôležité neprepínať sily a dodržiavať pitný režim, aby nedošlo k dehydratácii a organizmus sa mohol lepšie zbavovať toxínov. Pohyby by mali byť vykonávané nenásilne a s ľahkosťou.

Pri cvičení jogy by sa váty mali zamerať na asány, ktoré pôsobia na oblasť podbruška, panvy a hrubého čreva, kde je podľa ajurvédy hlavné sídlo tejto dóše v ľudskom tele. Dôležité je uvoľniť napätie aj v bedrových kĺboch a najmä v krížovej časti chrbtice.

Niekoľko základných pravidiel cvičenia pre typ váta

 • Cvičte v pomalom, plynulom a rovnomernom tempe.
 • Z jednej asány do druhej prechádzajte plynule. Použite jemné pohyby, ako je vlnenie chrbtice a panvy, rotácie v kĺboch​​, protipozície, flexia a extenzia.
 • V každej pozícii vydržte len krátko, ale spravte viac opakovaní.
 • Pohyby majú vychádzať z vášho centra tela (oblasť medzi pupkom a lonovou kosťou).
 • Snažte sa v pozícii získať a udržať stabilitu.
 • Zamerajte sa na svoj dych a predovšetkým na nádych, ktorý sa snažte vedome predĺžiť.
 • Zostaňte v kontakte so zemou. Predstavte si, že vaše chodidlá sú korene, ktorými sa pevne zakoreníte do zeme.
 • Zamerajte svoj pohľad na jeden bod alebo hľaďte neurčito do diaľky.
 • Pri každej asáne sa snažte zapojiť celé telo – spevnite predovšetkým posturálne svaly a snažte sa udržať telo pevné a stabilné.
 • Neponáhľajte sa a neprepínajte svoje sily, aby ste sa vyhli zraneniu. Cvičenie by vás malo posilniť, nie vyčerpať. Keď pocítite únavu, zvoľnite tempo, zaraďte dýchacie cvičenia alebo si oddýchnite v pozícii šavasána (mŕtvola).
 • Na konci cvičenia venujte dlhší čas relaxácii a meditácii.

Najvhodnejšie asány pre typ váta

Pre vátu sú dobré pozície v sede, najmä tie, ktoré posilňujú a upokojujú oblasť podbruška, napríklad siddhasána (dokonalá poloha) a vadžrasána (poloha diamantu).

Zvýšená váta sa zvykne hromadiť v oblasti chrbtice  a spôsobuje jej stuhnutosť a napätie. Pre týchto ľudí je preto veľmi dôležité dbať na udržiavanie pružnej a pohyblivej chrbtice pomocou predklonových a záklonových pozícií. Asány v predklone sú vynikajúce na odstránenie nahromadenej váty práve zo spodnej časti chrbta (napríklad uttanasána – predklon v stoji alebo paščimóttanasána – kliešte).

Predklony sú najúčinnejšie v kombinácii so záklonmi, ktoré posilňujú pocity pevného stredu, podporujú trávenie a zahrievajú organizmus. Najvhodnejšie a najbezpečnejšie záklonové asány sú bhudžangasána (kobra) a šalabhasána (kobylka).

Vynikajúce sú aj torzné polohy ako napríklad ardha matsjendrasána (jednoduchý skrut v sede), ktorá pomáha vytlačiť nahromadenú vátu  z nervového systému.

Pre vátu sú ďalej vhodné pozície v stoji, ktoré kladú dôraz na silu, rovnováhu a koncentráciu, napríklad vrkšasána (strom), prípadne jeho varianty (ruky pred srdcom, ruky natiahnuté hore, zatvorené oči, prípadne pre pokročilých pozícia ardha baddha padmóttanasána – polovičný uzatvorený lotos v stoji). Ďašie rovnovážne asány sú napríklad: hasta padángušthasána (noha zdvihnutá za palec v stoji), vašisthasána (vzpor na rukách na boku) a takiež všetky polohy bojovníkov – virabhadrasána I. – III.

V ďalšom čísle si povieme, ktoré cviky sú najvhodnejšie pre ľudí typu pitta, u ktorých dominuje element ohňa.