Joga pre ľudí typu kapha

(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 4/2014)

Človek typu kapha

Kapha ovláda element vody a zeme. V ľudskom tele zodpovedá za stavbu tela, svaly, kosti a sliznice. Ľudia typu kapha majú pevnú stavbu tela, vysokú výdrž, fyzickú silu a odolnosť, ale zároveň tendenciu k lenivosti, pomalosti a nadváhe, a preto potrebujú aktivitu a stimuláciu. Sú to pokojní, vyrovnaní, milujúci, oddaní a nekomplikovaní ľudia s veľkým srdcom.

Kapha nemá rada studené a vlhké počasie a potrebuje suchú, teplú a ľahkú stravu. Má slabý tráviaci oheň a pomalé trávenie. Najvhodnejšia chuť pre tento typ je pálivá, horká a trpká, pozor si musí dávať na sladkú, slanú a kyslú chuť.

Pre ľudí s dóšou kapha je dobré venovať sa aktivitám, ktoré ich stimulujú a „nakopnú“. Taktiež je dôležité, aby si vyberali jedlá, postoje, správanie, cvičenie, vzťahy a prostredie, ktoré budú viesť k harmónii kapha dóše.

Mali by sa mali snažiť o otvorenosť pozitívnym zmenám, pestrosť v živote a nebáť sa prekonať stereotyp, aby dosiahli pokrok. Každodenné telesné cvičenie je pre ich zdravie a fyzickú i duševnú pohodu veľmi dôležité. V pohode zvládnu i náročnejšie druhy cvičenia, vytrvalostné športy.

Cvičenia pre ľudí typu Kapha

Kaphy zvyčajne nebývajú veľmi fyzicky aktívne, pokiaľ k tomu nemajú dostatočnú motiváciu. Ich konštitúcia potrebuje intenzívny pohyb a cvičenie, ktoré povzbudzuje metabolizmus a zlepšuje krvný obeh. Dôležité je však záťaž zvyšovať postupne, aby si ich organizmus mohol na pohyb zvyknúť. To platí predovšetkým vtedy, keď trpia nadváhou, ku ktorej majú kaphy prirodzenú tendenciu, rovnako ako k srdcovým ochoreniam a zvýšenému cholesterolu.

Pre ľudí typu kapha je veľmi prospešné cvičenie, pri ktorom sa spotia, malo by preto mať dostatočnú intenzitu a dĺžku. Potrebujú neustálu stimuláciu a povzbudzovanie k lepším výkonom, ktoré ich posunie mierne za hranicu, ktorú pociťujú ako svoje maximum (samozrejme s ohľadom na zdravotný stav a prípadné ochorenia, kedy by prílišná námaha mohla byť nebezpečná).

Niekoľko základných pravidiel cvičenia pre typ kapha:

 Pri cvičení udržiavajte dostatočne intenzívne tempo.

 • Cvičte v príjemne teplej miestnosti.
 • Počas tréningu silno a energicky dýchajte.
 • Keď máte pocit, že už chcete pozíciu uvoľniť, vydržte ešte jeden nádych a výdych.
 • Pri každej pozícii sa snažte držať hrudník otvorený a nezdvíhajte plecia.
 • Pohľad majte odhodlaný a pevný, hľaďte mierne nahor – sústreďte sa na nejaký bod vyššie ako je úroveň vašich očí.
 • V každej asáne pociťujte ľahkosť.
 • Dýchajte pomaly a sústredene, medzi každým nádychom a výdychom urobte krátku pauzu.
 • Prekonávajte sami seba a snažte sa ísť za svoje hranice.
 • Buďte stále v pohybe, medzi pozíciami oddychujte len krátko.
 • Každú asánu vykonávajte s presnosťou a venujte jej plnú pozornosť.
 • V závere cvičenia si môžete naplno vychutnať relaxáciu v príjemnej polohe.
 • Keď vám niečo nejde alebo nevládzete, nevzdávajte to!

Najvhodnejšie asány pre typ Kapha:

Kapha má sídlo v hornej časti trupu, v oblasti pľúc a srdca. Harmóniu tejto dóše podporujú tie asány, ktoré preťahujú a uvoľňujú svaly hrudného koša (medzirebrové svaly, prsné svaly a svaly v hornej časti chrbta), napríklad tadasána (hora), trikonasána (trojuholník), bhudžangasána (kobra), uštrasána (ťava), halasána (pluh) či matsjasána (ryba).

Najvhodnejšie asány pre typ kapha sú tie, ktoré neobmedzujú v pohybe. Sú to najmä polohy v stoji, ideálne v kombinácii s pohybom (vinyásy), napríklad niektorý variant súrja namaskar (pozdravu slnka).

Dobré sú pozície bojovníkov (vírabhadrasána), lebo pri nich dochádza k otvoreniu hrudníka, kde sa kapha akumuluje.

Hrudník otvárajú taktiež záklonové pozície, ktoré zároveň povzbudzujú krvný obeh v oblasti hlavy, čím pomáhajú predchádzať bolestiam hlavy, únave a otupení mysle. Naopak, pri asánach v predklone sa stláča hrudník a pôsobia skôr upokojujúco.

Pre cvičencov konštitúcie kapha nie sú veľmi vhodné pozície v sede či v ľahu – pri týchto asánach môžu začať cítiť únavu a myšlienky sa im ľahko zatúlajú. Pozície v sede budú mať pre nich efekt len vtedy, ak predtým budú robiť dýchacie cvičenie (pránajámu) zahrievajúcej povahy, napríklad kapalabhati (žiariaca lebka).

Trávenie a metabolizmus ľudí typu kapha bývajú väčšinou slabé, preto sú pre nich veľmi prospešné techniky pracujúce s brušnou stenou (naulí, kapalabhati). Z asán je pre trávenie najprínosnejšia pozícia luku (dhanurasána).

Nabudúce sa dozviete, ako môžete pomocou jogy zdravo a účinne schudnúť.