Deň spríjemní meditácia

FotorCreated2

(článok vyšiel v časopise BALANS č.2/2014)

Aj keď je leto, máte pocit, že sa nemôžete zastaviť, pohybujete sa v uzavretom kolobehu práca-domácnosť a pre seba vám neostáva ani chvíľa? Je načase zmeniť to a aj počas nabitých dní aspoň na pár minút meditovať. Vďaka tomu sa budete cítiť plní energie a chuti popasovať sa s ťažkými každodennými situáciami.

Dnešná doba je veľmi rýchla a nie je vždy jednoduché stačiť jej. Musíme zvládať veľa úloh naraz, pracovať častokrát aj za dvoch, aby sme stihli splniť všetko, čo sme si naplánovali. Je preto dôležité dokázať sa aspoň na chvíľu vymaniť z každodenného kolobehu a venovať pár minút len sebe. Určite to nebude premárnený čas.

Jednou z veľmi účinných metód, ako sa oslobodiť z každodenného stresu, je meditácia. Pohodlne sa usadiť, zatvoriť oči, zhlboka dýchať, naplno sa ponoriť do svojho vnútra a pozorovať, ako všetky starosti odchádzajú… Znie to síce jednoducho, no možno aj vy si lámete hlavu nad tým, ako to zrealizovať, keď máte celý deň práce vyše hlavy, večer prídete unavení domov a jediné, po čom túžite, je ľahnúť si do postele a poriadne sa vyspať.

Ako teda meditovať, keď nemáte čas? Nasledovné rady vám pomôžu začleniť meditáciu aj do nabitého časového harmonogramu a vy sa budete cítiť lepšie a získate viac energie zvládať aj náročné úlohy s ľahkosťou a pokojom v duši.

1. Počúvajte druhých

Kľúčom k meditácii je byť plne prítomný „tu a teraz“. Keď sa budete s niekým rozprávať (a je jedno, či je to predavačka v supermarkete alebo váš šéf), pokúste sa naplno sústrediť iba na neho. Pozerajte sa mu do očí, uvoľnite napätie v tele a pravidelne zhlboka dýchajte. Počúvajte, čo vám druhý človek hovorí a nerozptyľujte sa inými vecami, ako napríklad pozeraním do mobilu či rozmýšľaním nad tým, čo budete robiť o chvíľu.

Predstavte si, že počúvate aj rozprávate cez oblasť svojej srdcovej čakry, akoby vaše srdce malo veľké uši a ústa. Táto jednoduchá technika úplne zmení energiu každej konverzácie a budete sa cítiť príjemne.

2. Pozorujte svet okolo seba

Väčšina ľudí chodí alebo šoféruje s jediným cieľom – dostať sa z bodu A do bodu B, podľa možnosti čo najrýchlejšie. Nabudúce, keď niekam pôjdete alebo budete sedieť za volantom svojho auta, skúste precítiť každý krok, každý pohyb. Vnímajte dotyk svojich chodidiel so zemou či rúk s volantom. Zhlboka dýchajte do oblasti brucha a uvedomte si, ako sa cíti vaše telo, či kráča s ľahkosťou alebo naopak sú vaše pohyby strnulé. Vedome pozorujte svoje okolie – krajinu, ľudí, cestu pred sebou. A čo je najdôležitejšie – snažte sa neponáhľať.

3. Zachovajte pokoj aj v práci

Táto časť je pravdepodobne najnáročnejšia, lebo pracovné prostredie často býva stresujúce a my sa v ňom cítime pod stálym tlakom. O to viac nám meditácia môže pomôcť nenechať sa touto atmosférou strhnúť a zachovať si vnútri svoj pokoj.

Počas práce si robte krátke pauzy, počas ktorých sa zhlboka nadýchnite, na chvíľu zatvorte oči a vnímajte pocity v celom tele. Uvedomte si každú jeho časť a keď niekde nájdete napätie, vedome ho s výdychom uvoľnite. Túto jednoduchú techniku môžete robiť napríklad aj počas telefonovania – kedykoľvek!

4. Uvoľnite sa pred spaním

Keď si večer ľahnete do postele, skôr než zaspíte, skúste vedome uvoľniť každú časť svojho tela a obrátiť pozornosť dovnútra. Nad ničím nerozmýšľajte a predstavte si, že s každým nádychom prijímate pokoj a harmóniu a s výdychom ochádza z tela všetko napätie. Opakujte dovtedy, kým nezaspíte.

5. Spoločné chvíle naplno

Keď budete so svojím partnerom, naplno ho vnímajte, pozerajte sa mu do očí a dotýkajte sa ho s láskou a úctou. Keď vám niečo hovorí, venujte mu svoju celkovú pozornosť a nerozptyľujte sa inými vecami. Zbavte sa očakávaní, tešte sa z každej spoločnej chvíle a buďte za ňu vďační.