Ako prežiť veselé a zdravé sviatky

Vitalita 12_2015 - Ako prežiť veselé a zdravé sviatky - str.2

(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 12/2015)

Vianoce sú obdobím, na ktoré sa väčšinou už od detských čias po celý rok tešíme. Je to čas pokoja, strávený s rodinou a blízkymi, keď si po celom roku môžeme oddýchnuť a načerpať sily do nového roka. Dávame si navzájom darčeky, relaxujeme pri klasických rozprávkach a pochutnávame si na všelijakých dobrotách. Dokonalá idylka.

Znie to síce krásne, ale v skutočnosti sa nám možno nie vždy podarí dosiahnuť tento ideál tak, ako by sme chceli. Koncom decembra býva v práci rušno, lebo všetci chcú všetko stihnúť do sviatkov. Predvianočný zhon možno badať takmer všade – ulice a obchodné centrá sú plné ľudí, ktorí sa tlačia v nádeji, že sa im podarí nakúpiť čo najviac vecí s čo najväčšou zľavou. Obchodníci si spokojne mädlia ruky a cielenými marketingovými stratégiami sa úspešne zbavujú tovaru, ktorý im po celý rok stál v sklade. Nákupy darčekov, vianočných dekorácií a potravín sa stali naháňačkou, ktorá nás často totálne vyčerpá. A keď prídeme domov, čaká nás druhá šichta – upratovanie a dekorovanie domova vo vianočnom duchu, balenie darčekov, varenie a pečenie. Najmä ženy by chceli, aby všetko bolo dokonalé, ich domov žiaril čistotou a stôl sa prehýbal pod všakovakými dobrotami. Možno skonštatovať, že Vianoce sa za posledné desaťročia stali zo sviatkov pokoja skôr sviatkami konzumu, kde je určujúcim kritériom kvantita – veľa darčekov, veľa jedla.

Áno, Vianoce vždy boli sviatkami hojnosti, ale aj tu je dobré poznať správnu mieru a vyhýbať sa extrémom. Namiesto kopy darčekov a zbytočného prejedania sa by sme sa mali skôr zamerať na to, čo je naozajstnou podstatou Vianoc. Je to čas ukončenia starého a začatia nového, keď by sme sa mali ponoriť do nášho vnútra a zrekapitulovať si celý uplynulý rok. Nechať odísť všetko to, čo už nechceme a nepotrebujeme, aby sa mohol vytvoriť priestor pre nové zrodenie – príchod svetla, Krista v nás.

Nemusíme sa však uzavrieť pred svetom ani odísť do kláštora kdesi ďaleko v horách. Ako učí joga aj budhizmus, mali by sme hľadať pravdu v tomto svete, tu a teraz. Aj Ježiš hovoril: „Buďte v tomto svete, ale nebuďte z neho.“ Môžeme si vychutnávať sviatky, pohodu, darčeky i jedlo, no nemali by sme sa tým všetkým nechať strhnúť a vždy by sme mali pamätať na to, čo je skutočne dôležité. Najdôležitejšie veci v živote nie sú materiálne, nedajú sa kúpiť v obchode ani objednať cez internet. Je to niečo, čo nosíme vo svojom srdci a najväčší dar je, keď sa o to podelíme so svojimi blízkymi. Keď im namiesto drahých darov dáme svoju lásku, pozornosť a strávime spoločný čas v pokoji a radosti. Obdobie Vianoc je čas, keď by sme sa mali zamerať na otvorenie svojho srdca, všetko ostatné je len navyše.

 

Tipy ako byť na Vianoce v pohode

  • Pripravte sa na sviatky s predstihom, nenechávajte všetko na poslednú chvíľu. Nakupujte darčeky priebežne počas celého roka, vyhnete sa tak nákupnej horúčke tesne pred Vianocami. Začnite postupne s upratovaním a vyberaním vianočných dekorácií od začiatku adventného obdobia.
  • Nakupujte s rozumom a nenechajte sa nalákať na „skvelé vianočné akciové ceny“. Kupujte iba veci, ktoré sú kvalitné a nájdu svoje využitie.
  • To isté platí aj pri nákupe jedla. Sviatky hojnosti síce nemusíte stráviť v úplnom odriekaní, ale navariť a napiecť ako pre dvadsiatich je zbytočné, keď ste v rodine len štyria. Ušetríte tak peniaze aj čas.
  • Pri príprave jedla zvoľte zdravšie alternatívy. Nemusíte po celý život z princípu dodržať tradíciu majonézového šalátu a vyprážaného kapra, môžete vyskúšať aj niečo nové a zdravšie. Použite olivový olej, jogurt a veľa čerstvej zeleniny.
  • Aj sladké maškrtenie môže byť zdravé – vyskúšajte pripraviť koláčiky z celozrnnej špaldovej múky s kokosovým olejom, rôznymi semiačkami či ovsenými vločkami. Biely cukor nahraďte trstinovým, kokosovým, palmovým, prípadne medom alebo sirupom z agáve. Dnes sú veľkým hitom rôzne nepečené raw dezerty, recepty na ne nájdete na internete.
  • Poznajte správnu mieru. Dať si koláčik či dobré jedlo je v poriadku, nemusíte sa však prejesť tak, že vám bude zle. Dôležité je, aby ste sa cítili dobre vo svojom tele a mohli si tak naplno vychutnať tento magický čas.
  • Jedzte pravidelne tri hlavné jedná denne a – aj keď je to ťažké – snažte sa vyhýbať maškrteniu medzi tým. Ak sladké, tak ideálne po obede a nie kedykoľvek počas dňa či neskoro večer.
  • Nezabudnite dodržiavať pitný režim. Pite veľa čistej vody, prípadne si spravte púpavový čaj, ktorý podporuje pečeň. Pozor na alkohol, snažte sa ho piť iba s mierou.
  • V tomto čase dávania si dovoľte dať aj sami sebe, venujte si čas – choďte sa poprechádzať do prírody, meditujte. Započúvajte sa do svojho vnútra a urobte si jasno v tom, na čo sa chcete v ďalšom roku zamerať a rozvíjať, a čo naopak chcete pustiť a nechať odísť.
  • Smiech lieči! Pozrite si spolu s blízkymi dobrú komédiu alebo si rozprávajte rôzne vtipné historky zo života. Prežite Vianoce v radosti a snažte sa vyhýbať príliš vážnym či negatívnym témam.
  • Doprajte si pravidelný a dostatočný spánok, aby si telo mohlo oddýchnuť a nabrať nové sily. Aj keď nemusíte ráno skoro vstávať do práce, nechoďte spať príliš neskoro. Pozor, ak je telo unavené, vaša energia klesá a máte tendenciu zjesť viac ako inokedy. Cukor a káva nie sú riešením, lebo oslabujú imunitný systém a spôsobujú prekyslenie organizmu.
  • Aj keď sú Vianoce časom oddychu a relaxu, treba sa aj hýbať. Fyzický pohyb vám pomôže rýchlejšie stráviť vianočné dobroty, udržať si postavu aj kondíciu. Choďte sa prejsť do prírody alebo si zacvičte doma, stačí 15 minút denne a budete sa cítiť lepšie.

Vianočná joga

Joga vám pomôže udržať si hmotnosť a kondíciu, či zbaviť sa stresu. Výskumy dokázali, že pravidelné cvičenie jogy zvyšuje mozgové vibrácie typu alfa, vďaka ktorým sa dostávame do stavu relaxácie. Pôsobí tiež na zníženie hladiny hormónu kortizolu, ktorý vzniká pri strese a je zodpovedný za priberanie.

Odporúčané jogové pozície:

  • Pozícia hrdinu – podporuje trávenie
  • Sviečka alebo iba ľah na chrbte s nohami opretými o stenu – odstraňuje únavu z nôh a pomáha proti opuchom
  • Pluh – odstraňuje napätie z hornej časti chrbta a ramien
  • Kobra – posilňuje a tonizuje povrchové aj hlboké chrbtové svaly a tiež svaly na bruchu, zvyšuje ohybnosť chrbtice a pomáha pri bolestiach v spodnej časti chrbta
  • Rotácie chrbtice (twisty) – zlepšujú pohyblivosť stavcov a pôsobia na centrálny nervový systém
  • Kobylka – masíruje vnútorné orgány a podporuje tak trávenie

 

Prajem vám krásne Vianoce plné lásky, pohody a splnených prianí! V januárovom čísle vás čaká téma Novoročné predsavzatie: Zdravé a štíhle telo 🙂