Veselá joga s deťmi

 

Sken_20150816 (3)

(článok vyšiel v časopise BALANS č.3/2015)

Joga je vynikajúcim cvičením naozaj pre každého, bez ohľadu na vek. Tak, ako prináša veľa pozitívneho vám, rovnako môže pomôcť aj vašim deťom. Samozrejme, musíte zvoliť vhodné cviky a takú intenzitu, ktorá pre ne nebude príliš náročná.

Cvičenie jogy pomáha deťom vybudovať si vedomie vlastného tela, uvoľniť napätie a vyrovnať sa so stresom. Podporuje ich flexibilitu a silu, zlepšuje krvný obeh a naučí ich koncentrácii. Deti sú vo všeobecnosti veľmi otvorené, zvedavé a rady sa hrajú. Keď im ukážete, že cvičenie spolu s vami môže byť zábava, ochotne sa pridajú. Samozrejme, každé dieťa je iné a niektorí malí rebeli budú možno protestovať, za vyskúšanie to však rozhodne stojí!

Kreatívnosť a hravosť

Na to, aby ste dieťa zaujali, musíte zapojiť svoju fantáziu. Vymyslite si príbeh, ktorého budú jednotlivé cviky súčasťou, napodobňujte spoločne zvieratá, objavujte nové možnosti! Podporíte tak nielen fyzický a duševný rozvoj svojich detí, ale aj vlastnú kreativitu.

Dbajte na bezpečnosť

Myslite na to, že detský organizmus je ešte vo vývine a prílišné preťažovanie by mohlo spôsobiť zranenie. Nie je dôležitý perfektný výkon, ale príjemný pocit a radosť, ktoré vám obom cvičenie prinesie.

Zapojte aj ostatných

Skúste nahovoriť ďalších členov rodiny, nech sa k vám pridajú. Prípadne si s priateľkami a ich deťmi vytvorte malú jogovú skupinku a stretávajte sa pri cvičení pravidelne. Deti sa zabavia pri zmysluplnej činnosti a mamy sa po cvičení budú môcť porozprávať.

POZÍCIE

  1. Meditujúci mních

Vy aj vaše dieťa sa posaďte do pohodlného sedu s pokrčenými kolenami, chodidlá sa dotýkajú. Môžete sedieť vedľa seba, oproti sebe alebo sa navzájom dotýkať chrbtami. Spojte si dlane pred srdcom a zatvorte oči. Predstavte si, že ste mnísi v ďalekom kláštore v Himalájach, pokúste sa postupne upokojiť svoje myšlienky a obrátiť pozornosť dovnútra.

  1. Rozkročená žaba

Sadnite si na zem, nohy čo najviac rozkročené, kolená vystreté. Vaše dieťa nech sa posadí pred vás do rovnakej pozície. S nádychom zdvihnite ruky hore a s výdychom sa obaja skúste predkloniť, kam to pôjde. Predstavte si, že ste žaba ležiaca na zelenej lúke. Pozor, pozícia nesmie byť bolestivá, mali by ste cítiť len mierne napätie vo svaloch.

Variácia cviku: Vy buďte v rovnakej pozícii a  vaše dieťa nech vylezie na váš chrbát, rozkročí nohy a snaží sa vás potlačiť dolu.

  1. Naťahujúca sa opica

Postavte sa a chyťte sa za ruky. Potom každý pomaly zdvíhajte jednu nohu (tú, ktorú máte ďalej od seba). Pridržiavajte si nohu rukou a skúste ju čo najviac vystrieť. Predstavte si, že ste opica, ktorá sa naťahuje za banánom na vedľajšom strome. Táto pozícia pomáha rozvíjať koncentráciu – kto sa nebude sústrediť, spadne zo stromu. Potom si vymeňte strany a urobte to isté na druhú nohu.

  1. Kobra so zdvihnutým chvostom

Ľahnite si na brucho, hlavami smerom k sebe. Pomaly sa rukami odtlačte od zeme a zakloňte hlavu dozadu. Nakoniec pokrčte nohy a ťahajte špičky smerom k hlave. Predstavte si, že ste dve kobry, ktoré sa stretli v lese a chcú sa navzájom pozdraviť. Táto pozícia otvára hrudník a zlepšuje ohybnosť chrbtice. Pozor, nikdy sa nesnažte zakloniť príliš, ale iba toľko, aby vám to bolo príjemné.

  1. Letiace lietadlo

Vynikajúca pozícia rozvíjajúca stabilitu a koordináciu. Vy si ľahnite na chrbát s pokrčenými nohami. Vaše dieťa nech sa dá tak, aby ste jeho boky mohli pevne zachytiť svojimi chodidlami. Chyťte ho pevne za ruky a pomaly vystrite nohy, čím ho zdvihnete do vzduchu ako lietadlo. Pozor, musíte mať spevnené celé telo a plne sa sústrediť, aby nedošlo k zraneniu!

  1. Most

Ľahnite si na chrbát hlavami smerom k sebe. Položte si ruky vedľa uší a vytlačte zadok hore do pozície mosta. Predstavte si, že po vás prechádzajú zvieratká, aby sa mohli dostať na druhú stranu rieky. Pozor, táto pozícia je už náročnejšia a preto ju nerobte, ak máte problémy s chrbticou!