Tantra joga

 (článok vyšiel v časopise VITALITA č. 10/2014)

Tantrická joga je cvičením, pri ktorom sa pracuje s energiou kundalini, nazývanou aj šakti alebo “hadia sila”. Je to prvotná energia stvorenia, ktorá súvisí so ženským princípom. Táto posvätná sila je stelesnením božskej ženskej tvorivosti a nazýva sa aj Veľkou Božskou Matkou.

Celé univerzum funguje na princípe spojenia mužského a ženského princípu – šiva a šakti, jin a jang, pozitívneho a negatívneho aspektu. Bez jednoty týchto dvoch elementov by nebol možný život.

Život vo svojom pôvodnom štádiu sa nazýva Šiva. Je to potenciálna energia v tej najčistejšej forme. Šakti je dynamická kozmická energia, ktorá je zdrojom pohybu v celom vesmíre. V materiálnom svete sa energia Šakti najaktívnejšie prejavuje cez ženské stelesnenie, kreativitu a plodnosť. No vo svojom potenciáli, neprejavenej forme je taktiež prítomná aj v mužoch. Energia Šakti je pôvodcom všetkých zmien v univerze a reprezentuje samotnú kozmickú existenciu, no zároveň aj oslobodenie vo forme tajomnej sily kundalini. Je to energia stvorenia, ktorá sa skrýva v každom človeku. Podľa starodávnych učení sa nachádza na chrbtici v oblasti spodnej čakry, kde spí zvinutá ako had. Keď sa s ňou naučíte vedome pracovať, táto energia sa môže prebudiť a vy zažijete veľký nával životnej sily, kreativity a radosti.

Tantra joga je starodávnym učením o tom, ako prebudiť svoju energiu kundalini, ako s ňou vedome pracovať tak, aby nám bola prospešná nielen v oblasti sexuality, ale vo všetkých aspektoch života. Vychádza z poznatkov tantry, klasickej indickej hatha jogy, meditácie, dýchacích cvičení (pránajáma) a učenia o čakrách.

Pomocou jogových asán sa precvičí celé telo tak, aby bolo zdravé a silné a energia mohla prúdiť voľne v energetických dráhach, nazývaných nádí. Dychové cvičenia vás naučia túto energiu vedome ovládať a usmerňovať jej tok do jednotlivých čakier. V tantra joge sa pracuje predovšetkým s prvou a druhou čakrou, kľúčovým elementom sú svaly panvového dna.

Panvové dno sú viaceré vrstvy svalov, ktorých primárnou úlohou je držať váhu vnútorných orgánov a ovládať močový a análny zvierač. U žien sú tieto svaly taktiež veľmi dôležité pri tehotenstve a pôrode. Ak sú svaly panvového dna ochabnuté (či už vekom alebo pôrodmi), dochádza k problémom s inkontinenciou a poklesu vnútorných orgánov, ktorý je v ťažších prípadoch nutné riešiť operáciou.

Tantrické kňažky v chrámoch už pred niekoľkými tisícročiami poznali tajomstvá, ako ovládať toto miesto, kde je ukrytá naša ženská sila a schopnosť darovať život. V dnešných časoch si väčšina žien nie je vedomá svojej skutočnej sily, hlboká ženská múdrosť sa kamsi vytratila. A to isté sa deje s mužmi – preč sú tie časy, kedy boli stelesnením archetypu silného rytiera, ktorý bol schopný vybojovať celé kráľovstvo pre svoju vyvolenú.

Tantra joga vám prináša možnosť opäť si uvedomiť túto silu v sebe a začať s ňou pracovať. Pomáha integrovať vo vás oba elementy – mužský (jang) aj ženský (jin). Naučíte sa ovládať svoje fyzické telo, pránické telo aj emócie. Pravidelné cvičenie tantra jogy má tiež veľký vplyv na oblasť sexuality. Z fyzického hľadiska dochádza k lepšiemu prekrveniu pohlavných orgánov, čo pomáha pri celej škále zdravotných problémov s nimi súviacimi – napríklad u žien problémy či bolesti súvisiace s menštruáciou a ženskými orgánmi, u mužov problémy s prostatou.

Na úrovni psychiky cvičenie tantra jogy pomáha liečiť rôzne traumy a duševné bolesti, spojené predovšetkým so sexualitou a sebaprijatím. Prebúdzajúca sa energia kundalini začne čistiť všetko staré a nepotrebné, čo niekedy býva síce bolestivý proces, ale výsledok rozhodne stojí za to.

Cieľom tantry je prijatie seba aj druhých takých, akí sú a žiť radostný a naplnený život. Tantra joga je praktickým návodom k tomu, ako tento cieľ dosiahnuť. Cez fyzické pozície, prácu s dychom a energiou a meditáciu postupne dosiahnete telesné aj duševné zdravie a vnútornú harmóniu, ktorá pomôže tranformovať vaše vedomie na vyššie úrovne. Naučíte sa vnímať svoje telo, prijať ho také, aké je, ovládať svoju energiu a vedome s ňou pracovať. Spevnením svalov panvového dna sa výrazne zlepšia problémy s inkontinenciou, zmiernia bolesti súvisiace s pohlavnými orgánmi a problémy v sexuálnej oblasti.

Toto cvičenie vám prinesie zdravie, krásu, dobrý pocit zo svojho tela a zlepšenie sexuálneho života. Vďaka cvičeniu tantrickej jogy sa budete cítiť oddýchnutí, nabití energiou a s príjemným pocitom, že ste urobili niečo pre svoje telo aj dušu.

Nabudúce si povieme, aké sú základné cviky tantra jogy, ktoré môžete robiť so svojím partnerom.