Tantra joga pre ženy

(článok vyšiel v časopise RYTMUS ŽIVOTA č. 15/2015)

Ako žena v sebe skrývate obrovskú silu, ktorá dokáže zrodiť život. Keď sa ju naučíte ovládať, váš život bude kreatívny, telo zdravé a vnútri budete prežívať šťastie. Cvičenie tantrickej jogy vám pomôže spojiť sa so svojou vnútornou bohyňou a žiť svoj život naplno.

Ženské telo a energia sú iné ako mužské. Muž je bojovník, potrebuje víťaziť a prekonávať sám seba. Žena má v sebe kvalitu jin, je jemná, plynie ako voda a jej sila spočíva práve v jej ženskosti a odovzdaní sa životu. Nepotrebuje výzvy a víťazstvá k tomu, aby sa cítila silná. Žena má v sebe prirodzene veľa lásky a preto by túto lásku mala vyjadrovať nielen druhým, ale aj sama sebe. To znamená prijať samu seba a svoje telo také, aké je. Lebo ženské telo je posvätným chrámom, preto by sa k nemu malo pristupovať s láskou a úctou.

Ženské telo však potrebuje pohyb, aby bolo zdravé a silné. No nie pohyb hocijaký, ale taký, ktorý podporí vašu ženskosť a vy sa budete cítiť dobre a tešiť sa zo života. Tantrická joga je cvičením, ktoré vychádza z učenia, odovzdávaného tisíce rokov kňažkami v chrámoch. Jeho cieľom je podporiť ženskú energiu a precvičiť celé telo, predovšetkým oblasť panvy a panvového dna – prvú čakru, kde sídli energia kundalini, nazývaná aj hadia sila.

Trénerka Alana Dev Priya Židziková pre vás pripravila sériu jednoduchých cvikov, ktoré umožnia, aby mohla vaša ženskosť plynúť a vy ste sa po cvičení cítili dobre. Počas celého cvičenia sa snažte dýchať čo najpomalšie a zhlboka a s každým nádychom stiahnite svaly panvového dna. Viac cvikov nájdete v aktuálnom druhom čísle časopisu Balans.

Podsadzovanie panvy

Postavte sa s nohami na šírku bokov a rukami vbok. Pokrčte mierne kolená a uvoľnite celé telo. S nádychom podsaďte panvu smerom dopredu a stiahnite pri tom svaly panvového dna. Predstavte si, ako sa kumuluje energia v oblasti prvej čakry. S výdychom pomaly uvoľnite späť. Cvičenie zopakujte desaťkrát.

Prebúdzanie vnútorného ohňa

Rozkročte sa na šírku ramien a spojte dlane vysoko nad hlavou. Snažte sa zatlačiť ramená čo najviac smerom dolu a spevniť celé telo. Zatvorte oči a s nádychom sa otočte do jednej strany, nohy zostanú na mieste. Vydýchnite s otočením do druhej strany. Začnite dýchanie zrýchľovať a otáčajte sa stále rýchlejšie v rytme dychu. Potom začnite pohyb opäť spomaľovať, až sa zastavíte v strede. Počet opakovaní je na vás.

Uvoľnenie panvy na zemi

Posledný cvik začína v ľahu na zemi. Pokrčte kolená, chodidlá sú na šírku bokov a ruky voľne položené vedľa tela s dlaňami smerujúcimi nadol. Zdvihnite zadok čo najvyššie a opäť podsadzujte panvu spolu s dychom. S nádychom sa panvové dno zatiahne a panva sa otočí hore, s výdychom panva klesne a svaly sa uvoľnia. Pozor, zadok by mal byť stále rovnako vysoko, neklesajte ním k zemi!