Tantra je viac ako len sex

(článok vyšiel v časopise BALANS č. 6/2017)

V posledných rokoch prežívame pomerne veľký boom rôznych východných smerov a filozofií. Dnes ste in, ak cvičíte jogu, čikung alebo taiči, stravujete sa podľa piatich elementov a prípadné ochorenia liečite prírodnými postupmi podľa ajurvédy a tradičnej čínskej medicíny. Do tejto kategórie staronových učení, ktoré stúpajú na rebríčku popularity, patrí aj tantra.

Keď sa spýtate bežných ľudí, čo im napadne ako prvé, keď počujú slovo tantra, väčšina z nich sa len uškrnie a ich odpoveď je jasná: Sex. A nie len tak hocijaký, ale s nádychom exotiky, pri sviečkach, vonných tyčinkách a ezoterickej hudbe. Známe sú tiež tantrické masáže v rôznych salónoch s podobnou atmosférou, sľubujúce „nadštandardný“ zážitok, za ktorý si aj nadštandardne účtujú nemalú čiastku.

Počiatky v ďalekej histórii

No skutočná, pôvodná tantra je niečo úplne iné. Je to jedno z najstarších učení, ktorého počiatky siahajú do dávnych čias tzv. „védskeho“ obdobia v starovekej Indii (približne 5000 rokov dozadu). Tantra je veľmi rozsiahla a zahŕňa viacero oblastí. Vo svojej podstate nie je náboženská, aj keď sa často zvykne spájať s hinduizmom alebo budhizmom. Môže ju praktizovať človek akéhokoľvek vyznania, ak je dostatočne otvorený pravde a slobode. Tantra je cesta, ktorej cieľom je dosiahnutie najvyššieho potenciálu, transformácia vedomia jedinca a jeho splynutie s univerzálnym, božským vedomím. To je v podstate rovnaký cieľ, ktorý má aj joga a iné učenia a náboženstvá, rozdiel je však v spôsobe jeho dosiahnutia. Cesta tantry nevedie cez odriekanie, tvrdú kázeň a potláčanie všetkého telesného za účelom vystúpenia do vyšších duchovných sfér. Práve naopak, tantra uctieva fyzické telo ako posvätný chrám ducha a telesné pôžitky vníma ako bránu k večnej slasti. Lebo všetko v univerze je božské, je to prejavom božských princípov v hmotnom svete.

Čo znamená tantra

Slovo tantra má v sanskrite niekoľko významov. Môže byť preložené ako spôsob, cesta, metóda alebo systém. Koreň tohto slova však vychádza zo slova osnova alebo tkať. Základom učenia tantry je prítomnosť dvoch protikladných kozmických síl – mužskej a ženskej – ktoré na seba neustále vzájomne pôsobia. Interakcia týchto dvoch polarít je nevyhnutná pre samotnú existenciu hmotného sveta a vznik života. Mužský kozmický princíp predstavuje boh Šiva, ktorý je nekonečným božským potenciálom a večným svetlom vedomia. Na to, aby sa Šiva mohol manifestovať, potrebuje ženský princíp – bohyňu Šakti, ktorá je energiou a tvorivosťou. Ona je veľkou vesmírnou matkou, všemocnou prírodou, kde sa všetko rodí a rozvíja.

Spojenie mužskej a ženskej energie

Spirituálna cesta tantry predstavuje harmonické spojenie mužského a ženského princípu v každom človeku. Touto cestou môžete kráčať sami alebo s partnerom či partnerkou opačného pohlavia. Tantrické učenie bolo po tisícročia odovzdávané v školách tantry, kde boli študenti potupne zasväcovaní do tajomstiev, vedúcich k duchovnému osvieteniu. Vzniklo veľa rôznych prúdov a smerov tantry, z ktorých každý sa zameriava na iné aspekty. No vo všeobecnosti platí, že tantra nie je žiadna viera ani filozofia, ale skôr spôsob života a pohľad na svet. Ponúka rôzne metódy meditácie a techniky práce s telom, dychom a sexuálnou energiou, ktorá je najsilnejšou energiou tvorenia. Je na každom jednotlivcovi, aby s týmito postupmi experimentoval a objavil svoju vlastnú pravdu. Každá metóda je zameraná na určitú časť tela, duše alebo ducha a smeruje vás na cestu, po ktorej máte kráčať vy osobne. Táto cesta môže pre jedného človeka znamenať niečo iného než pre druhého. Tantra je prístupná každému, kto má odvahu sa na túto cestu vydať. Jej metódy sú vo svojej podstate veľmi jednoduché, používajú päť zmyslov (zrak, sluch, čuch, hmat a chuť) k tomu, aby vám pomohli otvoriť sa a preskúmať vaše vlastné vnútro. Iba tak sa budete môcť stretnúť s najhlbším jadrom svojej bytosti. Možno zistíte, že niektoré z vašich zmyslových dverí sa otvárajú jednoduchšie ako iné. Preto začnite tam a postupne rozširujte svoje skúmanie, aby ste otvorili všetky skryté aspekty každého z vašich zmyslov. To zvýši vašu citlivosť a vnímavosť na všetky podnety prichádzajúce zvonku aj zvnútra.

Tantra v praxi

Chceli by ste tantru vyskúšať, ale neviete kde a ako začať? Dnes je k dispozícii veľa kníh a webstránok, rovnako ako aj rôznych kurzov, workshopov a pobytov, ktoré sľubujú, že tam zažijete všeličo, od nevšedných zážitkov až po hlboké liečenie a transformáciu. Moja rada znie – buďte otvorení, no vyberajte s rozumom. Nie všetko, čo sa blyští, je zlato a nie všetko, čo sa tvári ako pravá tantra je ňou aj v skutočnosti.

Niekoľko tipov pre začiatočníkov:

  • Začnite zľahka. Tantra je cesta do hlbín vašej duše, na ktorej môžete zažiť všeličo – a nie je to vždy len príjemné. Preto je dôležité postupovať krok za krokom, nikto sa majstrom nestal hneď. Ak ste úplný začiatočník, začnite nejakou základnou prednáškou o tantre, prípadne večerným workshopom a keď vás to zaujme, môžete postupne ísť viac do hĺbky a absolvovať víkendový alebo viacdňový pobyt.
  • Dajte na referencie. Tak ako aj v iných oblastiach, aj v tantre je veľmi dôležité, kto a ako workshopy a pobyty vedie. Skôr, než sa niekam vyberiete, zistite si viac o konkrétnom učiteľovi, spýtajte sa na referencie ľudí, ktorý s ním už niečo absolvovali, či sa im tam páčilo.
  • Buďte otvorení – novým veciam, zážitkom, pocitom a ľuďom. Nebojte sa vyskúšať niečo, čo ste ešte nikdy neskúsili, pokiaľ je to pre vás ok. Možno bude pre vás nový napríklad spontánny tanec, priateľské láskyplné objatia či vzájomné zdieľanie pocitov v rámci skupiny. Na začiatku sa možno budete cítiť zvláštne, no postupne sa slobodný pohyb, dotyky a vzájomná blízkosť s ostatnými ľuďmi stanú vašou prirodzenou súčasťou a budú vám prinášať radosť a naplnenie.
  • Áno, aj tá býva súčasťou tantrických akcií, v menšej či väčšej miere. Dôležité je urobiť si na začiatku jasno v tom, kde sú vaše hranice, čo je pre vás prijateľné a čo už nie. Nikdy nerobte to, čo vám nie je príjemné a netlačte sa nasilu do niečoho, v čom sa necítite dobre. Zároveň tiež rešpektujte hranice druhých ľudí.
  • Cesta je cieľ. Nemajte na seba príliš vysoké nároky a očakávania, berte všetko s ľahkosťou a detskou zvedavosťou. Zabudnite na cieľ, radujte sa zo samotnej cesty. Tantra je oslavou života, neriadi sa striktnými pravidlami, ale necháva veci plynúť. Dôležité nie sú poznatky a vedomosti, ale hlboký osobný zážitok skrz telo. Vďaka tantre zistíte, že byť naplno v prítomnom okamžiku “tu a teraz“ je oveľa jednoduchšie a radostnejšie, ako ste si možno mysleli…

Moja prvá skúsenosť s tantrou

Lucia, 33 rokov

Už dlho ma lákalo zažiť tantru na vlastnej koži a preto som sa rozhodla navštíviť jeden z víkendových workshopov v Čechách. Nevedela som, čo mám od toho očakávať a tak som na začiatku bola trochu nervózna. V meditačnej miestnosti sa postupne zišla skupinka asi dvadsiatich ľudí, väčšina z nich mala na tvári podobný výraz plný očakávania ako ja. Workshop viedla veľmi príjemná mladá žena, ktorej priateľský úsmev rýchlo rozpustil napätie, ktoré v miestnosti panovalo. Na začiatku sme sa všetci navzájom predstavili a povedali pár slov o sebe a o tom, prečo sme prišli. Potom sme začali spontánnym tancom, aby sme sa uvoľnili a naladili na svoje telo. Celý víkend sme robili rôzne techniky práce s telom, dychom a tiež meditácie, ktoré nám pomohli ponoriť sa hlbšie dovnútra. Pracovali sme väčšinou každý sám so sebou, ale niekoľko cvičení bolo aj v pároch, napríklad vzájomné pozeranie do očí či zrkadlenie v pohybe. Aj keď sme pracovali so sexuálnou energiou, po celý čas sme boli oblečení a vzájomné dotyky boli veľmi jemné, skôr na zisťovanie našich hraníc. Na konci workshopu sme všetci spoločne zdieľali zážitky v kruhu s ostatnými. Zážitok z tohto workshopu hodnotím veľmi pozitívne, bola to taká úvodná ochutnávka sveta tantry. Vzbudila vo mne zvedavosť a hlbší záujem objavovať túto dimenziu aj hlbšie.