Ponorená do seba

Ponorená do seba (Madam EVA 08_2015)_str.3 a 4

(článok vyšiel v časopise MADAM EVA č. 8/2015)

Túžite konečne vypnúť, odísť niekam a venovať sa iba sama sebe? Skúste sa pohrať s myšlienkou a úplne iný oddych. Svetové ajurvédske rezorty momentálne hrajú prím a my vieme, ktoré skutočne stoja za to.

Ajurvéda je starodávny liečebný systém pochádzajúci z Indie. V preklade znamená „veda o živote“. Jej hlavným cieľom je dosiahnuť harmóniu so sebou a so svojím okolím a dlhovekosť cez poznanie životných cyklov v prírode. Ajurvédske liečebné techniky ani za dlhé tisícročia nestratili nič zo svojej účinnosti. Dnes ich vyhľadáva čoraz viac ľudí. Tam, kde si klasická medicína často nevie dať rady, môže pomôcť ajurvéda. Ajurvédske rezorty ponúkajú komplexný prístup zahŕňajúci stravovanie, telesné cvičenie, liečivé byliny i meditáciu. Súčasťou liečby sú rôzne postupy na detoxikáciu a omladenie organizmu. Niektoré, napríklad masáže, sú veľmi príjemné. Masíruje sa teplým olejom na tradičných drevených stoloch, prípadne horúcimi bylinnými pečaťami, ktoré uvoľňujú liečivé látky priamo do pokožky. Obľúbená je marmová terapia, tlaková masáž energetických bodov. Veľkým zážitkom je určite shirodhara. Metóda, pri ktorej ležíte na chrbte a na čelo vám lejú teplý olej. Podľa ajurvédy je to skvelý spôsob ako sa zbaviť stresu, bolestí hlavy a upokojiť si myseľ. Celkovo ide hlavne o to posledné: pokoj v duši. Zabudnite na prácu a na všetky starosti, spomaľte a užívajte si pokoj.

Viac sa venujte sebe, spite, čítajte, meditujte, choďte si zaplávať či poprechádzať sa do prírody. Po takomto pobyte sa budete cítiť oddýchnutá ako nikdy predtým, vaše telo bude zdravšie a štíhlejšie, pokožka hladká. Naozaj budete vyzerať mladšie a krajšie, a to všetko prirodzenou cestou. Vďaka meditáciám bude vaša myseľ pokojnejšia, dokážete sa lepšie koncentrovať a ľahšie zvládať stresové situácie.

  1. Sarovaram Ayurvedic Health Centre (Kerala, India)

Indický štát Kerala je domovom ajurvédy, ľudia sa sem odjakživa chodili liečiť z najrôznejších ochorení. Táto tradícia je silná dodnes. Takmer na každom kroku tu nájdete ajurvédskych doktorov, ajurvédske centrá, školy či obchodíky s bylinkami od výmyslu sveta.

Sarovaram je rodinné centrum na brehu jazera Ashtamudi, desať kilometrov od mesta Kollam. Ubytovanie je v tradičných, no zároveň komfortných drevených domčekoch uprostred rajskej tropickej prírody. Je to skutočná oáza pokoja, kde zabudnete na všetky starosti a odovzdáte sa do rúk skúsených odborníkov. Ponúkajú rôzne liečebné procedúry, ktoré vám ušijú na mieru podľa vašich potrieb. V Kerale sa okrem bežných ajurvédskych očistných metód vyvinuli viaceré špeciálne techniky ako napríklad dhara (liatie teplého liečivého oleja na celé telo), pizhichil (masáž na odstránenie chronickej bolesti), navarakizhi (špeciálna masáž bylinnými pečaťami), elakizhi (masáž s bylinami na odstránenie toxínov), sirovasthi (pôsobenie teplého oleja na hlavu pomocou špeciálnej nádoby), thalapothichil (aplikácia bylinnej pasty na hlavu). Tieto metódy sú veľmi účinné v liečbe mnohých ochorení, napríklad artritídy, astmy, ochorení ciev a srdca, gynekologických, nervových a kožných chorôb.

V Sarovaram sú všetky používané lieky čisto prírodné, vyrábajú sa na mieste z lokálnych surovín. Na výber máte z ponuky viacerých balíčkov zahŕňajúcich ubytovanie, zdravú domácu stravu, konzultácie u lekára, ajurvédske terapie, lieky a výlety po okolí. Môžete si zacvičiť jogu, plaviť sa člnom po rieke, pozorovať vtáky pri jazere, navštíviť tradičnú keralskú dedinu, chrám alebo ajurvédsku záhradu. www.sarovaramkollam.com

  1. Siddhalepa Ayurveda Health Resort (Srí Lanka)

Na Srí Lanke má ajurvéda tiež dlhú tradíciu, podobne ako v Indii. Odkedy sa sem lieta za dobrú cenu aj z Bratislavy, je to veľmi lákavá voľba. Siddhalepa Ayurveda Health Resort je situovaný na juhozápade ostrova, na brehu Indického oceána. Obklopuje ho les z kokosových paliem a návštevníkom ponúka rôzne druhy ubytovania – klimatizované izby a bungalovy s TV, veľkou kúpeľňou, trezorom a minibarom. Súčasťou areálu je aj bazén a záhrada s kvetmi a so stromami.

Na výber je viacero programov zahŕňajúcich špeciálne terapie a stravu. Zvyčajne sú zamerané na detoxikáciu, odstránenie stresu, očistu, hlbokú relaxáciu, chudnutie alebo omladenie organizmu. Každý z programov vám potom odborníci ušijú doslova na mieru podľa vášho zdravotného stavu.

Na začiatku pobytu je vždy vstupná prehliadka u lekára, ktorý určí vašu konštitúciu. Podľa toho vám odporučí vhodnú stravu, bylinné produkty, procedúry a masáže, ktoré absolvujete každý deň. Bežne sú to masáže celého tela, špeciálna masáž hlavy a krku, masáž chodidiel. Masíruje sa aj pomocou rôznych bylinkových pečatí, s mliekom a rôznymi olejmi. Okrem tradičnej očistnej terapie panchakarma sa používa naparovanie, očista očí a iné metódy. Každé ráno sa cvičí joga a večer je spoločná meditácia. Na konci pobytu vám ajurvédski lekári odovzdajú zdravotné odporúčania na doma, aby ste vedeli ako sa máte stravovať a ktoré potraviny by ste mali vylúčiť. www.ayurvedaresort.com

  1. Samahita Retreat (Koh Samui, Thajsko)

Samahita Retreat je malé príjemné centrum zamerané na detox, wellness a jogu. Nachádza sa na juhu obľúbeného thajského ostrova Koh Samui v tichej oblasti mimo hlavných turistických centier. Neďaleko neho môžete navštíviť známu historickú a kultúrnu pamiatku Laem Sor Pagoda.

Centrum Samahita leží priamo na pláži s kokosovými palmami, ktorá je ideálna na dlhé prechádzky a relax. V ponuke sú viaceré pobyty s wellnessom a jogou, z ktorých si určite vyberie každý. Napríklad programy zamerané na chudnutie, detox, proti stresu či proti kandide. Okrem ajurvédy sa tu používajú rôzne iné terapie na harmonizáciu tela a duše, omladenie pokožky a očistu tráviaceho  systému. Ak vás zaujíma joga, môžete si vybrať certifikovaný program pre začiatočníkov alebo pokročilých. Vyučuje sa tu klasická joga, jemná relaxačná joga, aštanga joga, pránajáma (dychové cvičenia) a meditácia.

Z masáží sa oplatí vyskúšať napríklad tradičnú ajurvédsku olejovú masáž abhyanga,  thajskú terapeutickú masáž brucha Chi Nei Tsang, určite tradičnú thajskú masáž, masáž Sabai či klasickú reflexnú masáž chodidiel. Súčasťou komplexu Samahita je aj známa reštaurácia Sattva Dining, kde varia zdravé dobroty z čerstvej zeleniny a ovocia. Komerčné Thajsko je jedna vec, no táto zdravšia verzia je neporovnateľná. Slnko, more, nádherná thajská príroda, milí ľudia… O nič z toho neprídete a domov sa vrátite plné energie. www.samahitaretreat.com

  1. House Yoga Vidya (Horn-Bad Meinberg, Nemecko)

Ak si túžite oddýchnuť, vychutnať si rôzne liečebné procedúry a cvičenia jogy, nemusíte vycestovať až do ďalekej Ázie. Navštívte House Yoga Vidya v Nemecku, najväčšie európske centrum zamerané na jogu, prírodnú liečbu a rekreáciu. Nachádza sa na okraji mesta uprostred prírody a nájdete v ňom kúpele s termálnou minerálnou vodou, ktorá je vynikajúca na liečbu reumatizmu, srdcovo-cievnych a dýchacích ochorení. Súčasťou komplexu je aj Ajurvédska oáza, kde si môžete dopriať rôzne terapie, ajurvédske a thajské masáže, reflexológiu nôh, harmonizáciu čakier a energie prány, reiki, liečbu zvukom alebo svetlom. Pomocou jogovej terapie posilníte svoje telo a podporíte jeho samoliečivé schopnosti. Ak vás trápia rôzne bolesti, alergie, ste stále unavená, máte nadváhu, reumatické alebo neurologické problémy, tu vám určite budú vedieť pomôcť.

Strava v House Yoga Vidya je veľmi zdravá a čisto vegetariánska. Jedlo sa podáva formou švédskych stolov a na výber máte z najrôznejších druhov teplých a studených jedál, šalátov a ovocia. Počas celého dňa sú hosťom k dispozícii bylinkové čaje.

Tento komplex je naozaj obrovský, nachádza sa tu až 320 izieb, 33 miestností na jogu a meditáciu a 2 veľké jedálne. Okolitá príroda ponúka rôzne možnosti výletov, napríklad na známe skaly Externsteine, významné silové miesto so spirituálnymi vibráciami v lese Teutoburger. www.yoga-vidya.org

  1. Ayurveda Mallorca (Španielsko)

Populárny stredozemný ostrov Malorka predstavuje malý raj na zemi. More, slnko, pieskové pláže, horské scenérie a malebné údolia s viničom a pomarančovníkmi… Čistá krása. Malé ajurvédske centrum Ayurveda Mallorca, nazývané aj Dom ticha, je unikátnou esenciou Malorky a nájdete ho na kopci s nádherným výhľadom na okolitú krajinu s unikátnou flórou. Okolo neho sa nachádzajú viaceré posvätné pútnické miesta a kláštory z dávnych čias. Tu, sediac v tieni olivovníka, ďaleko od hluku turistických destinácií, rýchlo zabudnete na stres a všetky starosti.

Izby v Dome ticha sú zariadené v orientálnom štýle, no zároveň vybavené modernými technológiami, napríklad klimatizáciou a podlahovým kúrením, aby sa hostia cítili príjemne počas celého roka. Je tu len desať izieb, a tak má centrum veľmi intímnu, rodinnú atmosféru. Skúsení ajurvédski odborníci pre každého klienta vypracujú individuálny program podľa jeho potrieb a požiadaviek. Môžete si vybrať napríklad tradičnú liečbu Shamana, čo je jemná detoxikácia a harmonizácia organizmu. Jej cieľom je aktivovať vaše samoliečivé schopnosti, posilniť imunitný systém a načerpať novú energiu pre telo, myseľ a dušu. Ak túžite po intenzívnejšej očiste, zvoľte si ajurvédsku liečbu v kombinácii s jogou a terapiou pôstom podľa Dr. Buchingera. Na omladenie celého tela, revitalizáciu buniek a načerpanie novej energie je určený program s názvom Classic Rasayana Spa. Ak sa chcete cítiť ako v Indii, na výber máte klasickú hlbokoočistnú terapiu Panchakarma, ktorá bude možno v takomto nádhernom prostredí o niečo príjemnejšia. Používa sa tu v kombinácii s Mana Santhi, ktorá posilní vašu fyzickú konštitúciu vďaka špecifickým technikám ako joga, pránajáma, meditácia a mentálny koučing. Tie vám pomôžu vyliečiť nielen fyzické telo, ale aj odstrániť emocionálne napätie a mentálnu vyčerpanosť, ktoré spôsobujú symptómy ako stres, úzkosť či depresiu. www.ayurvedamallorca.eu

Na čo sa pripraviť

  • V ajurvéde sa používajú aj metódy, ktoré si väčšina ľudí skôr odtrpí ako užije. Súčasťou najznámejšej očistnej terapie panchakarma je napríklad vracanie, klystíry pomocou teplých olejov a bylinných odvarov, používanie preháňadiel a výplachy nosa.
  • Čo sa týka jedla, to, čo môžete a nemôžete jesť, vám určí ajurvédsky lekár pri vstupnej prehliadke na základe zdravotného stavu. Stravu vám budú pripravovať presne na mieru a môže sa stať aj to, že budete musieť nejaký čas držať pôst.
  • V tradičných centrách v Indii a na Srí Lanke všeobecne platí, že ženy masírujú ženy a muži mužov.
  • Minimálna dĺžka ajurvédskeho pobytu je sedem dní, no ak chcete naozaj dosiahnuť viditeľné výsledky, odporúčajú sa aspoň tri týždne.
  • Pripravte sa na to, že to bude iná dovolenka, než ste boli zvyknuté. Väčšinu času vám zaberú rôzne terapie a cvičenia a keď budete mať voľno, budete pravdepodobne príliš unavené, aby ste niečo podnikali. Telo potrebuje čas a energiu na to, aby sa zbavilo všetkých toxínov, čo je pomerne vyčerpávajúce.