Partnerské pozície tantra jogy

Vitalita 11_2014 - Partnerské pozície tantra jogy_str.2

 (článok vyšiel v časopise VITALITA č. 11/2014)

Cvičenie tantra jogy pomáha rozširovať naše vedomie a stať sa bdelými na viacerých úrovniach. Jedným zo spôsobov je zažiť tento stav spolu s partnerom, čo pomôže vytvoriť medzi vami hlbšie a duchovnejšie spojenie.

V sanskrite je koreňom slova tantra „tan“, čo znamená „tkať, rozširovať “. Koncept tantry spočíva v tom, že všetko je navzájom prepojené – príroda, ľudia, vzťahy, celé Univerzum. Všetko, čo si myslíme či konáme, má nejaký vplyv na svet a ľudí okolo nás. Preto je dôležité snažiť sa konať vedome tak, aby sme žili v jednote sami so sebou a s druhými. Zosúladiť naše energie a vytvoriť vzájomnú harmóniu.

Veľa ľudí si dnes spája slovo tantra so sexom. No aj keď sa v tantre pracuje so sexuálnou energiou, jej cieľ a zmysel sú oveľa hlbšie než len vyvolať príjemné fyzické pocity slasti. Sexuálna energia je vo svojej podstate prvotnou tvorivou energiou, bez ktorej by neexistoval život. Ten, kto sa ju naučí ovládať a vhodným spôsobom transformovať, sa stane pánom svojho života.

Tantra joga je cvičením, ktoré nás učí pracovať s energiou, dychom a telom. Vychádza z kundalini jogy, ktorej cieľom je prebudenie „hadej energie“, obrovského potenciálu, sídliaceho v oblasti prvej čakry. Mnohé z pozícií kundalini jogy sa používajú aj v tantrickej joge, keď sa cvičia párovo spolu s partnerom.

Päť tantrických pozícií

Základom tejto zostavy sú pozície klasickej indickej hatha jogy, ktoré sú modifikované tak, aby ich mohli partneri cvičiť spolu. Veľmi dôležitými prvkami sú vzájomný dotyk a pohľad do očí, ktorý prehlbuje spojenie medzi vami a vaším partnerom. Dajte si tiež záležať aj na prostredí, kde budete cvičiť, aby ste sa v ňom cítili príjemne. Stlmte svetlo, zapáľte sviečky a vonnú tyčinku. Oblečte si niečo pohodlné, pustite relaxačnú hudbu a povedzte si s partnerom, že spolu príjemne strávite spoločný čas.

1. Skrut v sede

Táto pozícia uvoľní a rozohreje vašu chrbticu. Vnímajte vaše prepojenie s partnerom a pomôžte si navzájom čo najviac sa natiahnuť.

Posaďte sa pohodlne do tureckého sedu s vystretým chrbtom tvárou k sebe a dotýkajte sa vzájomne kolenami. Dajte ľavú ruku za chrbát a natiahnite pravú ruku dopredu. Váš partner urobí to isté, až sa vaše ruky chytia (vaša ľavá ruka chytí jeho pravú a naopak). To prirodzene vytočí váš trup do strany. Snažte sa držať vystretý chrbát a pomaly prehlbujte rotáciu čo najviac – ale tak, aby ste sa obaja cítili pohodlne. Dôležitá je vzájomná komunikácia a vcítenie sa jeden do druhého. Vydržte niekoľko minút a potom vymeňte strany.

2. Loďka

Pozícia loďky posilňuje vaše brušné svaly a spevňuje oblasť chrbta. Vďaka partnerovi môžete pozíciu viac prehĺbiť a zároveň natiahnuť zadné stehenné svaly.

Začnite v sede, tvárami k sebe, s nohami smerom dopredu a mierne pokrčenými kolenami. Natiahnite ruky dopredu a chyťte ruky svojho partnera, pri čom sa dotknú aj vaše chodidlá. Pomaly začnite vystierať nohy a zakláňajte sa pri tom dozadu, až sa kolená dopnú.

Na prehĺbenie natiahnutia a vzájomného prepojenia, vyskúšajte variáciu s rozkročenými nohami. Najskôr pokrčte kolená a potom ich pomaly vystierajte smerom von tak, aby spojené ruky boli vnútri. Nezabudnite po celý čas zosúladene dýchať a udržiavať očný kontakt!

3. Bojovník 1

V tantra joge sa používajú všetky variácie bojovníkov. Dôležité je po celý čas udržiavať vzájomný očný kontakt a zosúladiť dýchanie.

Postavte sa tvárou k sebe tak, aby sa prsty vašej pravej nohy navzájom dotýkali. Odkročte ľavou nohou dozadu a otočte ľavé chodidlo prstami smerom von do 45-stupňového uhla. Obaja pokrčte predné koleno tak, aby bolo nad pätou, spevnite chrbát a zadok. Zatlačte ramená smerom dolu a s nádychom pomaly zdvihnite ruky hore, pri čom silno zatiahnete svaly panvového dna. Dýchajte v jednom rytme a predstavujte si, ako s každým nádychom vyťahujete energiu zo spodnej čakry až do končekov prstov rúk.

4. Pes

Aj táto známa jogová asána môže byť súčasťou tantra jogy, keď jeden partner je oporou druhému a pomáha mu prehĺbiť natiahnutie.

Váš partner sa dá do pozície psa (strechy) – päty sa tlačia k zemi, hlava medzi ramená a kostrč smerom hore. Vy sa postavte asi pol metra pred neho, chrbtom k nemu. Predkloňte sa a položte dlane na zem na šírku ramien. Zdvihnite jednu nohu a položte chodidlo na partnerovo plece. Potom zdvihnite aj druhú nohu a položte ju na jeho druhé plece. Pomaly prejdite chodidlami smerom k jeho bokom. Zatlačte chodidlami do jeho chrbta tak, aby ste mu pomohli prehĺbiť pozíciu psa. Vydržte niekoľko nádychov a výdychov, potom sa pomaly vráťte späť a vymeňte sa navzájom.

5. Dieťa a nohy hore

Na záver cvičenia si obaja oddýchnite – jeden v pozícii dieťaťa a druhý v ľahu na chrbte s nohami hore. Uvoľníte tak chrbát, môžete si vychutnať vzájomný dotyk a spoločne dýchať v jednom rytme.

Váš partner si ľahne do pozície dieťaťa, s pokrčenými kolenami, uvoľneným chrbtom a čelom na zemi. Ruky roztiahne do strán s dlaňami smerom k zemi. Vy sa posaďte na jeho spodnú časť chrbta, s tvárou smerom od neho. Pomaly si ľahnite na jeho chrbát tak, aby vaša chrbtica kopírovala krivku jeho chrbtice. Roztiahnite ruky do strán a zachyťte sa nimi o partnerove ruky. Zodvihnite nohy kolmo nahor. Chvíľu zotrvajte v pozícii a vychutnajte si uvoľnenie. Potom sa pomaly vráťte späť a vymeňte sa.

Tanrická joga pomôže zosilniť puto medzi vami a vaším partnerom. Tým, že spolu trávite čas a cvičíte jogové asány, prehĺbi sa aj vaša vzájomná dôvera. Obaja postupne v spoločnom cvičení nájdete hlbší zmysel, než len uvoľnenie napätia či posilnenie svalov. Váš dych sa stane jedným, vaša energia sa zosúladí a budete si navzájom bližší.

V ďalšom čísle Vitality vám dám niekoľko tipov, ako si môžete pomocou ajurvédy a jogy pomôcť pri problémoch s trávením počas vianočných sviatkov.