Otázky o joge

(článok vyšiel v časopise NOVÝ ČAS PRE ŽENY č. 2/2017)

Môže sa joge venovať každý?
Určite áno. Joga je učenie, ktoré vychádza z tradície starej niekoľko tisíc rokov. Rešpektuje individualitu každého človeka, jeho telesnú stavbu, vek, kondíciu aj psychický stav. Vďaka joge sa stanete viac vedomými a vnímavými nielen na vonjakšie podnety, ale predovšetkým na to, čo sa deje vo vašom vnútri. Dôležité je však vybrať si taký štýl jogy a učiteľa, ktorý vám bude najviac vyhovovať.
Ako pomáha joga proti stresu?
 
Joga vám pomôže uvoľniť napätie, ktoré sa nahromadilo v tele, a zároveň upokojiť vašu myseľ. Učí vás koncentrácii a plnej vedomej pozornosti, vďaka čomu na chvíľu zabudnete na všetky problémy a získate určitý nadhľad. Pri pravidelnom cvičení sa zlepší váš zdravotný stav, nájdete vnútorný pokoj a radosť zo života.
Čo je podstatou meditácie, ako sa má správne vykonávať a ako často ju máme robiť?
Majster Osho povedal, že “meditácia je stav bez myslenia, stav čistého vedomia bez obsahu.” Existuje mnoho techník a návodov, ako meditovať, no všetky v podstate vedú k rovnakému cieľu – a tým je dosiahnutie tohto stavu. Môžete sedieť v tichu, prechádzať sa v lese, pozorovať hviezdy alebo tancovať. Nie je podstatné, ktorú meditačnú techniku si vyberiete, ale dôležité je, čo vám to prinesie. Ak je to pokoj v duši, nadhľad a radosť, vybrali ste si správne. A ako často? Ideálne každý deň! 🙂