Novoročné predsavzatie: Zdravé a štíhle telo

(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 1/2016)

Sviatky sú za nami a s Novým rokom prichádza čas, kedy si väčšina z nás vstúpi do svedomia. Po niekoľkých týždňoch hodovania a oddychu sa môžeme s vervou pustiť do napĺňania novoročných predsavzatí, ktoré sme si dali.

Nový rok je ideálnou príležitosťou na opustenie starých vecí a začatie niečoho nového. Mnohí z nás sa po Vianociach pri pohľade na ručičku váhy rozhodneme začať cvičiť a zdravo sa stravovať, aby sme čo najrýchlejšie napravili napáchané škody. Vrhneme sa na nejakú so „zaručených“ a celebritami odporúčaných diét, kúpime si permanentku do fitka a dáme sa na detox. Zrevidujeme obsah chladničky, kde odteraz namiesto koláčov a majonézového šalátu preberie vládu zelenina, ovocie a nízkotučné jogurty.

Pozor však, odhodlanie je síce super, ale extrémy už nie. Príliš veľké zmeny zo dňa na deň totiž predstavujú pre náš organizmus veľký stres. Keď sa náhle prepneme z fázy totálneho ničnerobenia a hojnosti do prísneho sparťanského režimu, nemusí to vždy skončiť najlepšie. Áno, je pravda, že keď chceme dosiahnuť výsledok, musíme na sebe „zamakať“, ale všetko s mierou. Vždy treba mať na pamäti, že ani Rím nebol postavený za jeden deň a preto mať príliš veľké očakávania sa nevypláca.

Desať tipov, ako premeniť novoročné predsavzatia na úspechy:

  1. Buďte realisti a stanovte si cieľ, ktorý ste schopní dosiahnuť. Mnoho ľudí si nastaví latku tak vysoko, že to vzdajú ešte predtým, ako príde február. Zamyslite sa najskôr, čo by ste chceli dosiahnuť a vizualizujte si výsledok. Schudnúť dvadsať kilogramov do plesových šiat už asi nestihnete, ale prečistiť si telo od toxínov, prestať fajčiť, začať pravidelne cvičiť a zdravo sa stravovať, to pôjde.
  1. Určite si potrebné kroky. Nič nejde hneď a ku každému cieľu vedie cesta. To, či bude krátka a jednoduchá, alebo naopak dlhá a náročná, závisí od toho, ako vysoko je váš cieľ. Nepúšťajte sa do vecí bezhlavo, ale rozložte cielene svoje sily tak, aby ste vytrvali až do konca. Skúste si spísať krok za krokom, čo musíte urobiť, aby ste sa dostali tam, kam chcete. A potom sa tohto návodu držte, pomôže vám to koncentrovať sa na to, čo je pre vás naozaj dôležité a eliminovať zbytočnosti.
  1. Motivujte sa. Určite ste si všimli, že so správnou motiváciou vám práca ide oveľa ľahšie, ako keď ju robíte len preto, že musíte. Keď sa budete nútiť piť zelené smoothies, ktoré vám nechutia či zdvíhať činky, aj keď sa v posilňovni necítite dobre, ťažko dosiahnete výrazné pokroky. Pri všetkom, čo robíte, majte vždy na pamäti, prečo to robíte. Berte cvičenie, zdravú stravu a všetko ostatné, čo k nim patrí, ako nevyhnutné kroky k tomu, aby ste boli fit a cítili sa vo svojom tele dobre.
  1. Nikto nie je dokonalý. Ani vy. Robiť chyby je ľudské žiadna cesta sa nezaobíde bez prekážok. Ak ste dva týždne držali prísny režim a potom na nejakej oslave porušíte svoje zásady, netrestajte sa za to. Ak to teraz vzdáte, všetka vaša predchádzajúca snaha vyjde nazmar. A to by bola škoda! Preto hlavu hore, stalo sa. Vráťte sa späť k svojmu režimu a snažte sa v ňom vytrvať čo najdlhšie.
  1. Nebuďte na to sami. Nájdite si spriaznenú dušu, s ktorou sa budete navzájom podporovať a zdieľať svoje pocity. Chodievajte spolu cvičiť, posielajte si zdravé recepty či zaujímavé tipy z oblasti zdravého životného štýlu. Ideálne je, keď ste viacerí a vytvoríte komunitu, v ktorej vás spája spoločný cieľ.
  1. Majte sa radi. Starajte sa o svoje telo, lebo si to zaslúži a chcete, aby bolo zdravé, krásne a plné energie. Vyhýbajte sa veciam, ktoré mu škodia, alebo sa pri nich necítite dobre. Doprajte si čas sami pre seba, kedy si môžete oddýchnuť a nabrať nové sily. Cíťte vďačnosť za všetko, čo dostávate a tešte sa aj z malých úspechov. Pamätajte na to, že cesta k cieľu sa skladá z malých krôčikov.
  1. Inšpirujte sa úspešnými. Ak niekto má to, čo by ste chceli, nezáviďte mu, ale naopak hľadajte v ňom inšpiráciu. Zistite, čo ten človek robí inak alebo lepšie ako vy a potom to skúste aplikovať v živote. Ak neviete, čo je jeho kľúčom k zdravému a krásnemu telu, opýtajte sa ho. Ľudom lichotí, keď ich niekto pochváli a zloží im úprimný kompliment. A navyše, keď potešíte druhého, urobíte tým radosť aj sami sebe
  1. Nedržte diéty, ale začnite žiť zdravo. Striedať jednu diétu za druhou je pre organizmus stresujúce a nevedie to k dlhodobému výsledku. Keď sa zdravý životný štýl stane neodmysliteľnou súčasťou vášho života a nie iba chvíľkovou záležitosťou, máte šancu dosiahnuť telo po akom túžite.
  1. Očista tela aj mysle. Nový rok je ideálny čas na detox, vďaka ktorému sa zbavíte nielen toxínov a nadbytočného tuku, ale keď necháte odísť všetko staré, zároveň sa upokojí vaša myseľ a vytvorí sa v nej priestor pre nové veci.
  1. V zdravom tele šťastný duch. Mať zdravé, krásne a štíhle telo je síce super, ale nemalo by to byť vaším hlavným cieľom. Predsa len, sú aj iné, dôležitejšie oblasti v živote, na ktorých sa oplatí zapracovať – napríklad ako dosiahnuť vnútornú vyrovnanosť, pokoj, harmóniu a pocit šťastia.