Nájdi svoju jogu

FotorCreated2

(článok vyšiel v časopise MADAM EVA č. 6/2015)

Aj by ste chceli začať cvičiť, ale z toľkých exotických názvov si neviete vybrať? Zorientujte sa v desiatich základných štýloch jogy, medzi ktorými si určite nájdete ten pravý pre svoje telo i dušu.

Joga je veľmi starý systém, ktorý vznikol v Indii pred viac ako 5 000 rokmi. Je to komplexný životný štýl založený na hlbokých filozofických poznatkoch a jeho hlavným cieľom je dosiahnuť harmóniu tela, mysle a ducha. Zahŕňa rady týkajúce sa stravovania, denného režimu, spôsobu myslenia a konania na základe princípu ahimsa (neubližovanie). To znamená konať vždy tak, aby ste neubližovali sebe ani druhým, v súlade so svojím vnútorným svedomím.

Dnes existuje veľa druhov jogy, z ktorých je niekedy ťažké vybrať si ten, ktorý vám sadne najlepšie. Každý z nich vám pomôže dosiahnuť základné ciele, ako zlepšiť flexibilitu, silu a rovnováhu, spevniť telo, zbaviť sa bolestí chrbta, zvýšiť koncentráciu, odstrániť stres či upokojiť myseľ. No ak je váš cieľ viac špecifický a chcete napríklad schudnúť, zbaviť telo toxínov či skôr dosiahnuť spirituálny rozvoj, mali by ste si zvoliť konkrétny štýl jogy.

Nie je jedno, ktorá

Musíte najskôr zadefinovať, aký ste typ a o čo vám ide. Ste dynamická, máte rada pohyb a cvičenie v skupine vás motivuje? Alebo uprednostňujete individuálny prístup a pokojnú atmosféru, chcete sa uvoľniť a zbaviť stresu? Joga môže mať veľa podôb. Dnes nájdete jogacentrá, kde si môžete vybrať od jemného naťahovania až po náročný fyzický tréning, pri ktorom sa poriadne zapotíte a zbavíte nadbytočných kilogramov.

Ďalším dôležitým kritériom je objektívne zhodnotenie vašej kondície. Hoci ste možno pevne odhodlaná začať pravidelne cvičiť, neodporúčame vám vybrať sa hneď medzi pokročilé. Pomaly ďalej zájdete. Keďže niektoré ásany môžu byť dosť náročné, vyhnete sa tak sklamaniu alebo prípadnému zraneniu. Zamyslite sa aj nad tým, či je pre vás joga iba fyzické cvičenie, alebo sa zaujímate aj o jej filozofiu a duchovný rozmer. Tradičné formy jogy vás okrem samotných ásan (pozícií) naučia aj niečo o meditácii, práci s dychom a energiou či o náboženstve. Súčasťou sú aj mudry (gestá rúk a prstov), bandhy (energetické uzávery), cvičenia koncentrácie a spievanie mantier.

Ak vám tieto veci nič nehovoria a chcete si iba zacvičiť, spevniť telo, schudnúť a zároveň uvoľniť napätie, vyberte si niektorý z moderných štýlov. Tie tiež vychádzajú z pôvodného učenia, ale zameriavajú sa skôr na prácu s telom. Predstavujú tak príjemnú alternatívu k posilňovaniu či aerobiku a vylučuje sa pri nich kopec hormónov šťastia…

  1. HATHAJOGA

Špecifikácia: Jeden z najstarších druhov jogy, ktorý vychádza z niekoľkotisícročnej tradície. Jeho hlavným cieľom je dosiahnutie vnútorného pokoja a vyrovnanosti pomocou pomalého pohybu, základných pozícií a správneho dýchania. Zvyšuje ohybnosť, silu a koncentráciu a zároveň upokojuje myseľ. Súčasťou hodín je meditácia, spievanie mantier, mudry, pránajáma (kontrola dychu) a krije (očistné techniky). Dozviete sa aj niečo o základnej jogovej filozofii.

Fyzická náročnosť: Mierna až stredná.

Upozornenie: Nedajte sa na začiatku odradiť nezrozumiteľnými názvami v sanskrte či ásanami, ktoré vyzerajú krkolomne. Cvičte vždy iba v rámci svojich možností a neporovnávajte sa s druhými!

  1. AŠTANGAJOGA

Špecifikácia: Rýchly dynamický pohyb a striedanie ásan v špecifickom slede s dôrazom na nádych a výdych. Cvičí sa bez hudby. Pre začiatočníkov sú určené vedené hodiny, pokročilí cvičia sami naučenú zostavu vo svojom vlastnom rytme, inštruktor ich len opravuje. Ak máte rady disciplínu a chcete si poriadne zamakať, tento štýl je pre vás ako stvorený!

Fyzická náročnosť: Stredná až vysoká.

Upozornenie: Ide o fyzicky pomerne náročné cvičenie, z ktorého môžete mať po prvých hodinách peknú svalovicu. No ak vytrváte a postupne sa naučíte celú zostavu, môžete jednotlivé pozície vytrénovať do dokonalosti. Výsledkom bude pevné telo a výrazné zlepšenie koncentrácie.

  1. POWERJOGA

Špecifikácia: Powerjoga vychádza z hathajogy a aštangajogy. Je spojením tradície a moderných poznatkov z rôznych športových odvetví, anatómie a fyziológie. Opiera sa aj o vedomosti z oblasti rehabilitácie a strečingu. Je to dynamické cvičenie na spevnenie a posilnenie celého tela, ktoré vás naučí koncentrovať sa a správne dýchať. Tento štýl nie je ovplyvnený filozofiou a náboženstvom ako klasická joga, zameriava sa skôr na fyzickú stránku človeka.

Fyzická náročnosť: Stredná.

Upozornenie: Keď nebudete vládať, oddýchnite si počas cvičenia a potom opäť pokračujte. Postupne sa vaša kondícia zlepší a môžete pridať na intenzite.

  1. KUNDALINIJOGA

Špecifikácia: Hlavným cieľom tohto štýlu jogy je prebudenie energie kundalini, nazývanej aj hadia sila, ktorá pomôže rozvinúť potenciál vašej mysle a kreativitu, dodá vám životný elán a inšpiráciu. Práca s touto energiou rozvíja telo aj dušu. Kundalinijoga sa zameriava na spirituálne a filozofické aspekty jogy prostredníctvom meditácií, dychových techník, práce s energiou a čakrami, spevu mantier a telesných pozícií. Ideálny štýl pre tie, ktoré hľadajú hlboké spirituálne zážitky!

Fyzická náročnosť: Stredná.

Upozornenie: Aj keď vám niektoré techniky môžu pripadať zvláštne či náročné, keď vydržíte, výsledky sa dostavia pomerne rýchlo. Môžete pociťovať veľmi silný prílev energie, ktorú sa budete musieť naučiť ovládať a zamerať správnym smerom.

  1. IYENGARJOGA

Špecifikácia: Tento štýl založil svetoznámy indický učiteľ B.K.S. Iyengar v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Vychádza z tradičnej hathajogy a zameriava sa na správne prevedenie každej ásany. Na to používa rôzne pomôcky: penové bloky, drevené tehličky, popruhy, stoličky, lopty. Či ste začiatočníčka alebo pokročilá, táto metóda vás naučí cvičiť jednotlivé pozície technicky dokonale, čím podporíte zdravú fyziológiu svalov, kostí a kĺbov a vyhnete sa prípadnému zraneniu. Ak ste perfekcionistka, prídete si na svoje!

Fyzická náročnosť: Mierna až stredná.

Upozornenie: Dynamické typy, ktoré majú rady zmenu, bude tento typ jogy pravdepodobne nudiť. Čaká vás tu veľa teórie a technických detailov.

  1. HOTJOGA

Špecifikácia: Skvelá alternatíva pre všetky zimomravé typy! Hotjoga je cvičenie série klasických jogových ásan v pomalom tempe s dlhšími výdržami. Cvičí sa v miestnosti vyhriatej na 35 – 40 stupňov, čo podporuje potenie a vylučovanie toxínov z tela. Teplo pomáha spaľovať tuky, zvyšuje pružnosť tela, uvoľňuje svaly a kĺby, zmierňuje bolesti, zlepšuje krvný obeh, znižuje krvný tlak a podporuje imunitný systém.

Fyzická náročnosť:  Vysoká.

Upozornenie: Buďte pripravené na to, že sa spotíte do poslednej nitky! Preto si pripravte vhodné oblečenie, vezmite si veľký uterák a hlavne pite veľa vody.

Pozor, tento druh jogy nie je vhodný pre tehotné ženy, ľudí so srdcovo-cievnymi ochoreniami, s vysokým tlakom alebo cukrovkou.

  1. VINYASA FLOW JOGA

Špecifikácia: Nemáte rady stereotyp a prísne pravidlá, naopak, chcete plynúť s energiou a naplno si vychutnať radosť z pohybu? Vinyasa flow je cvičenie synchronizované s dychom, kde pozície plynule nadväzujú jedna na druhú v rytme nádychu a výdychu. Precvičíte si celé telo – od pomalého naťahovania cez dynamické cvičenie na rozprúdenie energie až po pozdrav slnku a rôzne variácie pozícií v stoji na zvýšenie sily.

Fyzická náročnosť:  Stredná.

Upozornenie: Hoci tempo cvičenia nie je rýchle, dynamické striedanie ásan vyžaduje silu, stabilitu a ohybnosť. Na začiatku sa vám hodiny môžu zdať náročné, no keď si vaše telo na cvičenie zvykne, budete mať z neho radosť a dobrý pocit.

  1. AKROJOGA

Špecifikácia: Ste typ človeka, ktorý je otvorený novým veciam, občas lieta kade-tade a zároveň je rád v kontakte s druhými ľuďmi? Pre vás je akrojoga ako stvorená. Táto nová disciplína spája tri oblasti: tradičnú jogu, prvky akrobacie a liečivé dotyky. Cvičí sa väčšinou vo dvojici, keď je jeden dole na zemi (tzv. baser) a druhý lieta vo vzduchu (tzv. flyer). Spoločne robia rôzne cviky a akrobatické kreácie, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale pomôžu vám precvičiť a posilniť celé telo. A je to aj zábava!

Fyzická náročnosť:  Stredná až vysoká.

Upozornenie: Veľmi dôležitá je empatia a správna komunikácia medzi vami a vaším partnerom. Nepreceňujte svoje sily, aby nedošlo k zraneniu.

  1. JOGA PRE ŽENY

Špecifikácia: Cvičenie špeciálne pre ženy zamerané na prácu so ženskou energiou, s čakrami a so svalmi panvového dna, ktoré bývajú vekom a po pôrode ochabnuté. Používa klasické jogové ásany v kombinácii s prvkami tantrajogy, kundalinijogy a s dychovými cvičeniami pránajámy. Prinesie vám zdravie, krásu a dobrý pocit zo svojho tela.

Fyzická náročnosť:  Mierna.

Upozornenie: Toto cvičenie je vhodné pre všetky ženy bez rozdielu veku. Aktivácia svalov panvového dna zabezpečí lepšie prekrvenie orgánov v oblasti panvy, čo pomôže napraviť mnohé zdravotné problémy (napríklad inkontinenciu, bolestivú alebo nepravidelnú menštruáciu). Pozor, ak trpíte endometriózou, myómami alebo inými ochoreniami ženských orgánov, o vhodnosti cvičenia sa poraďte s vaším lekárom!

  1. GRAVIDJOGA

Špecifikácia: Keď čakáte dieťatko, gravidjoga je pre vás skvelá voľba, ako zostať fit a pripraviť sa na pôrod. Pomôže vám udržať si optimálnu hmotnosť, spevniť oblasť panvového dna, zlepšiť krvný a lymfatický obeh, odstrániť bolesti chrbta a zmierniť nepríjemné príznaky tehotenstva, ako je ranná nevoľnosť či zápcha.

Fyzická náročnosť:  Mierna.

Upozornenie: Ak ste pred tehotenstvom jogu necvičili, začnite s ňou až po prvom trimestri. Naopak, ak ste zvyknutá cvičiť pravidelne, nemusíte prestať, pokiaľ sa cítite dobre. Možno bude pomalá gravidjoga pre vás nudná, dôležitejšie však je, aby boli cviky bezpečné pre vás aj vaše dieťa.