Meditácia v prírode

Meditácia v prírode2

(článok vyšiel v časopise BALANS č.4/2015)

Slnečné letné počasie priam láka von, tak prečo sedieť zatvorení doma? Nasledujte volanie svojej duše a choďte do prírody, ktorá vám pomôže nájsť mier, harmóniu a vnútorný pokoj.

Duchovní majstri hovoria, že meditácia nie je aktivita, ale stav, pri ktorom je naše vedomie plne prítomné tu a teraz. Vtedy sa naša myseľ upokojí, všetky myšlienky a túžby utíchnu a môžeme sa naplno ponoriť do svojho vnútorného sveta. Potom sa môže začať proces liečenia na všetkých rovinách – fyzickej, psychickej aj duchovnej.

„Meditácia je stav bez myslenia, stav čistého vedomia bez obsahu. Keď ustal pohyb a zastavilo sa myslenie, žiadne myšlienky sa netúlajú, nevznikajú žiadne žiadosti, vo vašom vnútri sa rozhostilo ticho – toto ticho je meditácia. A iba v tomto tichu možno spoznať pravdu, nikde inde.“ OSHO

Príroda dodá energiu

V dnešnej modernej dobe ľudia trávia väčšinu času vnútri – doma, v kancelárii či v ochodných centrách. A to je škoda, lebo vonku na vás čaká veľa krásy. Príroda je v tomto ročnom období skutočne nádherná – plná zelene, voňavých farebných kvetov a šťavnatého ovocia. Skúste si v nej zameditovať a uvidíte, ako vás to naplní pokojom, radosťou a novou energiou.

4 kroky k dokonalému uvoľneniu

 1. Nájdite si tiché miesto, kde vás nikto a nič nebude rušiť. Môže to byť kdekoľvek v lese, na lúke, pri potoku, rieke alebo jazere. Možností je veľa, aj v meste sa určite nájde nejaký park alebo záhrada, stačí sa len trochu poobzerať.
 2. Pohodlne si sadnite na trávu, deku či lavičku. Zatvorte oči a započúvajte sa do zvukov prírody – sústreďte sa na spev vtákov, šum lístia, bzučanie hmyzu, žblnkot vody. Cíťte ako vás jemný vánok hladí po tvári a slnečné lúče hrejú na pokožke. Vnímajte svoj dych a postupne s každým výdychom uvoľňujte svoje telo. Nechajte ho klesať stále hlbšie a hlbšie. Predstavte si, ako všetko napätie s každým výdychom odchádza a rozpúšťa sa do zeme. Upokojte svoje myšlienky, zabudnite na všetky starosti, prácu a povinnosti. Buďte celým svojím vedomím iba v prítomnom okamihu.
 3. Keď budete cítiť, že je vaše telo uvoľnené a myseľ pokojná, otvorte oči, postavte sa a začnite sa pomaly prechádzať. Vnímajte každý krok, cíťte zem pod nohami. Dotýkajte sa kameňov, stromov a rastlín a skúste precítiť ich energiu. Pozorujte všetky tvary a farby okolo vás. Zhlboka sa nadýchnite a skúste rozlíšiť jednotlivé vône. Ponorte ruky do vody a vnímajte jej teplotu. Pozorujte, ako sa pri pohybe rúk rozvlní hladina. Buďte ako dieťa, ktoré je na všetko zvedavé, akoby to videlo po prvý raz.
 4. Nakoniec choďte na miesto, kde je vám príjemne a ľahnite si. Obráťte svoju pozornosť na oblohu nad vašou hlavou a pozorujte oblaky, ktoré vytvárajú fascinujúce tvary. Predstavte si nekonečný vesmír s tisíckami hviezd a planét, ktoré krúžia okolo seba v dokonalom súlade. Všetko vo vesmíre je navzájom prepojené, rovnako ako je prepojené všetko na zemi. Energia života napĺňa celú prírodu, rastliny, zvieratá a ľudí. Naplno vnímajte túto energiu a nechajte ju, nech prenikne celou vašou bytosťou, dá vám radosť a skutočné vnútorné naplnenie.

Čo vám táto meditácia prinesie:

 • Uvoľnenie telesného aj duševného napätia
 • Pocit vyrovnanosti a harmónie
 • Podporu imunitného systému a regenerácie buniek
 • Uvedomenie si spojenia s prírodou
 • Oddych, relax a psychickú pohodu
 • Odstránenie negatívnych emócií ako strach, smútok, pocit osamelosti
 • Zlepšenie koncentrácie a zmyslového vnímania
 • Zmiernenie bolestí
 • Duchovný rozvoj

Rýchly reštart počas pracovného dňa: Vyskúšajte si túto meditáciu počas obednej pauzy. Namiesto obeda s kolegami si vyjdite sami do parku alebo záhrady v blízkosti vášho pracoviska. Ak je to možné, vypnite si mobilný telefón. Vezmite si so sebou ľahký obed, ktorý ste si priniesli z domu, napríklad šalát alebo plnenú bagetu. Vychutnajte si každé sústo, pri tom pozorujte prírodu a snažte sa chvíľu na nič nemyslieť. Uvidíte, ako vás to dobije energiou a do kancelárie sa vrátite s pokojnou mysľou.