Malý meditačný manuál

Image (3)

(článok vyšiel v časopise BALANS č. 3/2016)

Hľadáte účinný spôsob, ako sa zbaviť stresu, vyliečiť telo a nájsť pokoj v duši? Vyskúšajte meditáciu, vďaka ktorej môžete dokonca omladnúť o niekoľko rokov! Poradíme vám, ako na to…

Mnohé vedecké výskumy dokázali, že meditácia je jednou z najefektívnejších foriem na redukciu stresu. V dnešnej uponáhľanej dobe sa rôzne meditačné techniky tešia stále väčšej obľube, lebo pomáhajú ľuďom upokojiť myseľ, vyliečiť mnohé psychosomatické ochorenia, zvýšiť koncentráciu a tak aj efektivitu práce. Hlavným cieľom meditácie je dosiahnutie stavu vnútorného pokoja a vyrovnanosti, akési zastavenie sa z chaosu vonkajšieho sveta.

Čo je meditácia?

Meditácia ako taká je však veľmi starou metódou, ktorú po celé tisícročia používali ľudia mnohých kultúr po celom svete. Rozšírila sa najmä v Ázii, kde je neodmysliteľnou súčasťou budhistickej či hinduistickej filozofie a náboženstva. Dnes si postupne nachádza stále viac priaznivcov aj v západnom svete, ktorí ju začlenili do svojho zdravého životného štýlu. Meditovať je teraz skrátka „in“.

Ktorú meditáciu si vybrať?

Existuje veľké množstvo rôznych meditačných techník, medzi ktorými si každý môže nájsť takú, ktorá mu bude najviac vyhovovať. Nenechajte sa odradiť neznámymi názvami ako napríklad vipassana, ÓM healing, trátak, natarádža či kundalini. Tieto techniky nie sú vôbec zložité, práve naopak, zvládnu ich aj začiatočníci. Ak však s meditovaním ešte nemáte skúsenosti, odporúčam vám začať najprv v skupine, kde sa vám pod vedením skúseného učiteľa ľahšie podarí dostať do meditačného stavu. Potom sa môžete do toho pustiť aj sami, doma alebo kdekoľvek inde.

A ktorú techniku zvoliť? Vyskúšajte si rôzne typy – statické, dynamické, vizualizačné, zamerané na dych, pohyb alebo mantry. Jedine tak zistíte, ktorá z nich vám sadne najlepšie. Každý človek je iný a čo vyhovuje niekomu inému, nemusí byť najlepšie pre vás. Buďte otvorení, bez predsudkov a priveľkých očakávaní. Nesnažte sa príliš o dosiahnutie cieľa, ale vychutnajte si samotnú cestu. Objavovať nepoznané je predsa zábava!

Desať tipov ako meditovať

  1. Zvoľte si vhodný čas

Meditácia je chvíľa relaxácie a oddychu, ktorú venujete sami sebe a môžete úplne vypnúť. Preto si vyberte na meditovanie taký čas, ktorý vám najviac vyhovuje a kedy vás nikto a nič nebude vyrušovať. Ideálna je doba východu a západu slnka, lebo vtedy je veľmi priaznivá energia.

  1. Nájdite si tiché miesto

Najlepšie miesto na meditáciu je pokojné a harmonické. Odporúča sa meditovať v prírode, kde sa vám ľahšie podarí ponoriť hlboko dovnútra. Ale vhodné je aj akékoľvek iné miesto, ktoré vám vyhovuje a kde na chvíľu zabudnete na všetky starosti. Môžete si vytvoriť svoju malú oázu pokoja – dajte si tam kvety, zapáľte sviečku a vonnú tyčinku.

  1. Sadnite si do pohodlnej pozície

Pri statických technikách je veľmi dôležité nájsť takú pozíciu tela, v ktorej sa cítite príjemne. Nemusí to byť dokonalý lotosový sed, ktorý je pre väčšinu začiatočníkov nemožný. Chrbtica by však mala byť rovná a kolená, ramená a krk uvoľnené. Zatvorte oči, zhlboka sa nadýchnite a vnímajte, ako energia stúpa hore po chrbtici.

  1. Meditujte s prázdnym žalúdkom

Po výdatnom jedle často cítime únavu, lebo telo sa zameria na trávenie a krv z mozgu prejde do oblasti žalúdka a čriev. Preto sa odporúča meditovať predtým, než sa najete, prípadne najskôr 2 hodiny po jedle. No tiež nie je dobré meditovať vtedy, keď ste hladní a v bruchu vám škvŕka tak, že vás to ruší.

  1. Uvoľnite sa cvičením

Niekoľko jednoduchých zahrievacích cvikov zlepší vašu cirkuláciu, odstráni ťažobu v tele a nepokoj v mysli. Skúste si zacvičiť zopár pozdravov slnku, ponaťahujte si celé telo a uvidíte, že sa potom budete cítiť ľahší a vydržíte sedieť dlhšie bez pohybu.

  1. Zhlboka dýchajte

Dychové cvičenie pránajáma je tiež skvelou prípravou na meditáciu, lebo vám pomôžu skoncentrovať vašu pozornosť na dych, ktorý sa tak spomalí a prehĺbi. Tým sa upokojí aj myseľ a vy ľahšie dosiahnete hlboký meditatívny stav.

  1. Usmejte sa na seba

S úsmevom na tvári a s radosťou v srdci vám meditácia pôjde úplne prirodzene, ľahšie sa zbavíte stresu a napätia. A navyše, vaša tvár bude vyzerať mladšie!

  1. Buďte tu a teraz

Prítomný okamžik je kľúčom k skutočnej meditácii. Zabudnite na chvíľu na všetko čo bolo alebo čo bude, staňte sa pozorovateľom toho, čo je. Všetky starosti, problémy a chaos vonkajšieho sveta akoby sa zrazu začali vzďaľovať a vy môžete vnímať ticho a pokoj vo svojom srdci.

  1. Keď sa stratíte, vráťte sa

Snažíte sa meditovať a vaša myseľ sa snaží odviesť vás neustálymi myšlienkami preč? To je v poriadku, stáva sa to každému. Len myšlienky pozorujte a keď zistíte. Že ste sa kamsi stratili, opäť sa vráťte do prítomnosti k svojmu dychu.

  1. Pomaly otvorte oči

Keď nastane koniec meditácie, pomaly sa vráťte späť, uvedomte si celé telo, jemnými pohybmi sa uvoľnite a nakoniec otvorte oči. Skúste si ten pokoj a harmóniu, ktoré vám meditácia priniesla, zachovať čo najdlhšie.