Joga pre krásu

Balans 5_2015 - Joga pre krásu_str.2

Balans 5_2015 - Joga pre krásu_str.3

Balans 5_2015 - Joga pre krásu_str.4

(článok vyšiel v časopise BALANS č.5/2015)

Zacvičte si zostavu cvikov, vďaka ktorým budete vyzerať mladšie, štíhlejšie a krajšie!

Ženy odjakživa túžili byť krásne a príťažlivé pre svoje okolie. V dnešnom svete je fyzická krása až nadmieru vyzdvihovaná na piedestál a ženy pociťujú tlak zo strany spoločnosti a médií. Preto mnohé z nich často volia radikálne riešenia, ktoré im majú pomôcť vyzerať tak, ako by chceli. Lenže skutočná krása nie je len na povrchu, ale mala by vychádzať z vnútra. Aj keď vaše telo nie je dokonalé, to, čo vás robí skutočne krásnymi, je vaša jedinečnosť, esencia, to kým naozaj ste. Naozaj krásny človek je ten, ktorý je vnútorne šťastný a táto radosť z neho vyžaruje. V srdci má lásku a na tvári úsmev, vďaka ktorému vyzerá oveľa mladšie a krajšie aj bez chirurgického zákroku.

V harmónii so sebou

Joga je starodávne učenie o tom, ako byť zdravý, žiť v harmónii so sebou samým a so svojím okolím. Nie je to len fyzické cvičenie, ale zahŕňa aj prácu s dychom, energiou, emóciami a myšlienkami. Dnes je joga stále viac populárna predovšetkým u žien, ktoré sú prirodzene jemnejšie a vnímavejšie ako muži. Joga má veľa benefitov, pomôže vám dosiahnuť zdravie, kondíciu, odstráni stres a prinesie radosť zo života. V neposledom rade je to veľmi účinný spôsob ako byť krajšou a vyzerať mladšie. Keď budete pravidelne cvičiť jogu, vaše telo bude pevnejšie, štíhlejšie a zdravšie, pleť sa stane hladšou a žiarivejšou. Budete sa cítiť dobre, mať viac energie a chuť robiť naplno to, čo vás baví.

Nikdy nie je neskoro

Nie je podstatné, či máte dvadsať alebo ste nedávno oslávili sedemdesiatku. Krása nezávisí od veku, ale od toho, čo z vás vyžaruje. Joga vám pomôže spojiť sa so svojím vnútrom a nájsť harmóniu. Dôležité však je, aby sa cvičenie jogy a jej princípy stali súčasťou vášho každodenného života. Je potrebné tiež dodržiavať určitú disciplínu, zdravo sa stravovať a snažiť sa o rovnováhu tela aj ducha. Vtedy, keď prestanete „chodiť na jogu“, ale začnete „žiť jogu“, zistíte, že vek je iba číslo.

 Joga cviky pre krásu

  1. Ponorte sa do srdca

Srdce je vaším chrámom, centrom, z ktorého vyžaruje vaša esencia a sila. Sadnite si na päty s vystretým chrbtom, spojte dlane pred srdcom ako pri modlitbe, zatvorte oči a pokúste sa upokojiť svoje myšlienky. Obráťte svoju pozornosť z vonkajšieho sveta dovnútra a predstavte si, ako vám zo srdca žiari nádherné svetlo, ktoré postupne napĺňa každú bunku vášho tela. Rozžiarte svoje vnútorné slnko!

  1. Nadýchnite novú energiu

Pozícia kobry je vynikajúca na otvorenie hrudníka a pľúc. Pomáha tiež rozprúdiť zablokovanú energiu v oblasti srdcovej čakry, otvorí vás láske a radosti. Začnite v ľahu na bruchu, ruky sú položené pod plecami. Pomaly sa s nádychom dvíhajte do záklonu, pri čom ramená zatláčajte smerom dozadu a dolu. Snažte sa čo najviac otvoriť hrudník a predstavujte si, ako s každým nádychom prijímate novú energiu.

Pozor, ak máte problémy s chrbticou, zakloňte sa iba mierne, nesmie vás to bolieť!

  1. Spojte sa so zemou

Z kobry prejdite cez kolená do pozície psa. Chodidlá dajte rovnobežne na šírku bokov, zatláčajte päty a dlane smerom do zeme, hlavu medzi ramená, kostrč vyťahujte smerom hore. Predstavte si, ako sa cez ruky a nohy spájate s matkou zemou, ktorá vám posiela svoju láskyplnú energiu. Dýchajte zhlboka a s každým výdychom sa snažte ešte viac zatlačiť päty aj hlavu smerom dole.

  1. Otvorte srdce

Z pozície psa sa začnite vytáčať smerom doľava, zakročte ľavou nohou za pravú a ľavú ruku natiahnite smerom hore. S nádychom vytlačte panvu smerom nahor, čo najviac otvorte hrudník a cíťte, ako sa telo naťahuje od prstov pravej nohy až po prsty ľavej ruky. Zostaňte v pozícii niekoľko nádychov a výdychov a potom sa pomaly s výdychom vráťte do psa. Zopakujte to isté na druhú stranu.

  1. Uvoľnite bedrové kĺby

Táto pozícia sa v sanskrite nazýva gomukhasána, čo znamená krava. Je vynikajúca na otvorenie bedrových kĺbov, pomáha tak predísť problémom s nimi. Posaďte sa s rovným chrbtom a položte si jedno koleno na druhé. Snažte sa kolená aktívne tlačiť k sebe a ramená dozadu. Dlane spojte pred srdcom, zatvorte oči a chvíľu dýchajte. Predstavte si, ako z oblasti panvy a bedier odchádza všetko napätie.

  1. Posilnite si brucho

Sadnite si na zadok s vystretými nohami. Pomaly nohy zdvíhajte smerom hore do pozície loďky, špičky sú prepnuté, chrbát aj nohy rovné. Čím viac znížite nohy aj trup smerom dole, tým viac posilníte svaly na bruchu a podporíte energiu tretej čakry.

Môžete vyskúšať aj variáciu, pri ktorej sa rukami chytíte prstov na nohách. Pozor, chrbát však musí byť stále rovný! Ak je to pre vás ťažké, radšej mierne pokrčte kolená.

  1. Rozpáľte oheň v panve

Čupnite si naširoko s nohami na špičkách. Tlačte zadok smerom nadol a päty hore, prekrížené ruky položte končekmi prstov na zem. Snažte sa čo najviac vystierať chrbát, kolená aj ramená tlačte smerom dozadu. Táto pozícia vám posilní stehná a rozprúdi energiu v oblasti panvy (prvá a druhá čakra). Vydržte v nej opäť niekoľko nádychov a výdychov.

  1. Meditujte v tichu

Posledná pozícia je meditačná a môžete v nej zotrvať tak dlho, ako budete chcieť. Sadnite si do tureckého alebo lotosového sedu, vystrite chrbát a zatlačte ramená smerom dozadu. Vystreté ruky položte na kolená dlaňami smerom hore a spojte palec a ukazovák. Zatvorte oči a vnímajte energiu, ktorá prúdi vo vašom tele. Snažte sa uvoľniť všetko napätie a predstavte si, ako s každým nádychom prijímate pokoj. Vizualizujte si krásne svetlo žiariace z vášho srdca a napĺňajúce celé vaše telo. Toto svetlo dáva život každej bunke, omladzuje a revitalizuje. Vďaka nemu budete plná energie a vaša vnútorná krása bude môcť naplno zažiariť aj navonok.