Joga na zlepšenie nálady

FotorCreated2

(článok vyšiel v časopise BALANS č.3/2014)

Ste unavení, bez nálady a sychravé jesenné počasie na vás pôsobí depresívne? Zacvičte si jogu, ktorá posilní nielen vaše telo, ale po cvičení sa budete cítiť lepšie a pozerať sa na svet pozitívnymi očami.

Výsledky vedeckých výskumov hovoria, že pravidelné cvičenie jogy pozitívne ovplyvňuje psychiku, upokojuje nervový systém a stimuluje tvorbu endorfínov, „hormónov šťastia“. Jemné plynulé pohyby pomáhajú zmierniť bolesť, odstrániť stres a uvoľniť napätie vo svaloch aj v mysli. Po cvičení sa budete cítiť príjemne oddýchnuto a zlepší sa vám nálada.

Energia a sila

Joga pomáha uvoľniť energetické blokády v tele a životná energia prána tak môže voľne prúdiť. Na to,  aby sme boli fyzicky aj psychicky zdraví, musí mať každá časť nášho tela a každý orgán dostatok tejto energie, inak nemôže správne fungovať a ochorie. Joga naučí ako správne dýchať a prostredníctvom dychu získať viac životnej energie a sily. Zlepší sa naša schopnosť koncentrácie, čo nám pomôže upokojiť rozháranú myseľ a obrátiť pozornosť dovnútra. Naša nálada sa ustáli a nebude viac taká premenlivá. A pocítime šťastie, ktoré nebude závislé od vonkajších okolností, ale bude vychádzať zvnútra.

Cviky na zlepšenie nálady

1. Choďte dovnútra

Nájdite si nejaké príjemné tiché miesto kdekoľvek v prírode či doma, kde vás nič neruší. Sadnite si do pohodlnej pozície s vystretým chrbtom a pokrčenými nohami s kolenami po stranách. Môžete si pomôcť vankúšmi, oprieť si chrbát o stenu či o strom. Dôležité je, aby ste sa cítili príjemne a mohli sa na chvíľu ponoriť do svojho vlastného sveta. Ruky si položte dlaňami hore na kolená, spojte palec a ukazovák na oboch rukách a zatvorte oči. Zhlboka a pomaly sa nadýchnite a vydýchnite. Predstavte si, ako s každým nádychom prijímate pokoj a s výdychom odchádza všetko napätie.

2. Spojenie so srdcom

Zostaňte sedieť so zatvorenými očami a spojte dlane pred srdcovou čakrou. Sústreďte sa na svoje srdce a predstavte si, ako sa s ním spájate. Cíťte jeho energiu a vnímajte pocity, ktoré sa objavia. Predstavte si, ako z vášho srdca žiari krásne svetlo, napĺňa každú bunku vášho tela a tiež priestor okolo vás vibráciami lásky. Odovzdajte sa tomuto pocitu a dovoľte láske, nech vylieči každú bolesť.

3. Otvorený nádych

Dajte si ruky za chrbát, jednu zhora a druhú zospodu. Pokúste sa vzadu chytiť prstami. Zakloňte hlavu mierne dozadu a otvorte čo najviac hrudník. Zhlboka sa nadýchnite a cíťte novú energiu, ktorá napĺňa vaše telo. Pomaly otáčajte hlavou zo strany na stranu a uvoľnite si krk. Potom si vymeňte ruky a urobte to isté na druhú stranu. Možno si všimnete, že na jednu stranu vám to ide ľahšie a druhá je viac stuhnutá. Keďže v každodennom živote vždy používame jednu ruku viac, vytvorí sa určitá svalová nerovnováha, ktorú vám joga pomôže vyrovnať.

4. Hravé naťahovanie

Položte si pravé koleno na zem a ľavú nohu natiahnite dozadu. Pokrčte ju v kolene, chyťte si ľavou rukou členok a priťahujte ho k sebe. Druhú ruku si môžete položiť na stehno alebo ju natiahnuť dozadu. Skúšajte, akými rôznymi spôsobmi sa môžete ponaťahovať a robte to s radosťou a hravosťou. Buďte spontánni ako dieťa, ktoré objavuje možnosti svojho tela a teší sa z každého pohybu. Nakoniec vymeňte nohy a urobte cvik na druhú stranu.

5. Zakorenenie sa

 Táto pozícia sa nazýva strom a pomôže vám získať stabilitu, rovnováhu a podporiť koncentráciu. Postavte sa na jednu nohu a druhú si položte chodidlom z vnútornej strany stehna tak, aby bola päta čo najvyššie, panva otočená dopredu a pokrčené koleno čo najviac do strany. Dajte si ruky k srdcu a spojte dlane. Zatvorte oči a obráťte pozornosť do svojho vnútra. Predstavte si, ako vám z chodidla vyrastajú korene hlboko do zeme. Spevnite si brucho a cíťte sa stabilní ako strom, ktorý zostane pevne stáť aj keď zafúka vietor. Precíťte spojenie s Matkou Zemou a s prírodou okolo vás. Keď chcete, môžete ruky zdvihnúť nad hlavu. Potom sa pomaly vráťte naspäť a vymeňte nohy.

6. Ako bojovník

 Zakročte ľavou nohou dozadu a položte chodidlo na zem. Pokrčte pravé koleno, spevnite brucho, chrbát a zatlačte ramená smerom dolu. Vystrite pravú ruku dopredu a ľavú dozadu rovnobežne so zemou, dlane otočené k zemi. Pozrite sa smerom dopredu za pravou rukou. Pocíťte svoju silu, stabilitu a buďte pevní ako bojovník pripravený do boja. Táto pozícia podporuje sebavedomie a pomáha uvedomiť si svoje vlastné schopnosti. Vymeňte nohy a urobte ju aj na druhú stranu.