Joga a strava

Vitalita 3_2015 - Joga a strava_str.2

(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 3/2015)

„Akú potravu ješ, takým sa sám staneš,“ hovorí staré príslovie. A skutočne, pri hlbšom zamyslení si uvedomíme, že je to pravda. Starí jogíni, ktorí žili v Indii pred 5000 rokmi, vedeli veľmi dobre, že každé jedlo nesie v sebe určitú energiu. Tým, že toto jedlo zjeme, jeho vibrácie začnú na nás pôsobiť a buď naše telo harmonizujú alebo naopak, rozladia a uvedú do nerovnováhy.

Bhagavadgíta, jeden z najznámejších indických spirituálnych textov hovorí, že tak, ako všetko v Univerze je trojakej povahy, aj ľudia a potrava, ktorú prijímajú, sú pod vplyvom jednej z troch základných vlastností, nazývaných guny.

Prvou je radžas – pohyblivý, aktívny a horúci. Jeho protikladom je tamas – nepohyblivý, pasívny a chladný. Nad nimi je satva – čistota, jasnosť a vyrovnanosť. V človeku, ktorému vládne radžas, dominujú práve jeho vlastnosti. Má ohnivú výbušnú povahu, žije rýchlo a ľahko upadá do extrémov. Naopak ten, u koho prevláda guna tamas, má sklony k lenivosti a pasivite, je pomalý a nič ho nenadchne. Človek duchovný, ktorý sa snaží žiť v súlade so sebou samým aj so svojím okolím, je satvický. Má zdravé telo, pokojnú myseľ a láskavé srdce. Taký človek je skutočný jogín. Je harmonický vo svojom vnútri aj navonok.

Satvická strava ako základ telesného aj duševného zdravia

„Potrava, ktorá je milá ľuďom v kvalite dobra predlžuje život, očisťuje existenciu a dodáva silu, zdravie, šťastie a uspokojenie. Taká výživná potrava je chutná, šťavnatá, tučná a teší srdce.“ (Bhagavadgíta, XVII, 8).

Satvická strava je taká, ktorá v človeku podporuje kvality satvy – je čistá, vyrovnaná, harmonická, málo korenená a prirodzene sladkej chuti. Na trávenie takýchto jedál telo nepotrebuje veľa energie a človek sa tak necíti unavený. Potraviny, ktoré majú kvalitu satvy, sú všeobecne ľahko stráviteľné. Vyživujú fyzické telo, očisťujú myseľ a prinášajú harmóniu, zdravie a vitalitu.

Joga odporúča stravu založenú na celozrnných obilninách ako ryža, pšenica, ovos, jačmeň, kukurica, pšeno, quinoa či amarant. Druhou dôležitou súčasťou stravy sú strukoviny a výrobky z nich (tofu, tempeh, seitan a pod.). Ďalej orechy, mandle, rôzne semienka a klíčky, ktoré sú plné živej energie. Tretiu skupinu tvorí zelenina, ideálne čerstvá a sezónna. Môžete ju jesť čerstvú vo forme šalátov, pripravenú na pare či dusenú. Dôležité je tiež jesť dostatok čerstvého ovocia a byliniek, ktoré vám dodajú potrebné vitamíny, minerály a enzýmy.

Mlieko áno alebo nie?

Súčasťou odporúčanej jogínskej stravy je aj mlieko a niektoré mliečne výrobky, napríklad čerstvý syr, jogurt a prepustené maslo ghí, ktoré sa v Indii považuje za liečivý a omladzovací prostriedok. Tu by som však upozornila na to, že nie je mlieko ako mlieko. To, ktoré pred tisícročiami odporúčali jogínski majstri, je totiž úplne inej kvality ako to dnešné. Aby mlieko malo liečivé vlastnosti a nespôsobovalo zdravotné problémy (napríklad zahlienenie), musí pochádzať z kráv, ktoré sa celý život voľne pasú na lúke, sú zdravé a šťastné. Mliečne výrobky by mali byť pripravené tradičnými spôsobmi bez použitia chémie. Iba vtedy si zachovajú dostatok energie a možno ich označiť za satvické. No keďže dnes nie je jednoduché sa k takýmto kvalitným potravinám dostať, lepšou voľbou sú rastlinné mlieka a výrobky (sójové, mandľové, kokosové, ovsené).

Joga a vegetariánstvo

Podľa starých indických textov a tradícií je jogínska strava čisto vegetariánska. Vychádza z princípu ahimsa, čo znamená nenásilie. Keďže mäso sa nedá získať inak ako násilím na živých tvoroch, je jeho konzumácia považovaná za tamasickú. Potraviny s kvalitou tamas sú všeobecne ťažko stráviteľné, čiže je treba veľa energie na to, aby ich telo dokázalo spracovať. A táto energia potom chýba inde – človek cíti únavu, ťažobu, nič sa mu nechce a ťažko sa mu rozmýšľa. Dlhodobá konzumácia tamasických jedál vo väčších množstvách znižuje odolnosť organizmu proti chorobám a prináša negatívne pocity až depresiu. Okrem mäsa sem patrí tiež alkohol, vajíčka, chemicky spracované jedlá a polotovary, taktiež jedlá staré, zmrazené, ohrievané v mikrovlnnej rúre a podobne.

Zaujímavým faktom je, že mnoho ľudí, ktorí sa začali venovať joge, prirodzene prestalo jesť mäso. Nie preto, že by ho zakazovali nejaké prísne doktríny, ale jednoducho preto, že im prestalo chutiť. Čím viac sa totiž pravidelným cvičením a meditáciou zjemňujú naše zmysly a vnímanie, tým sa staneme citlivejší na rôzne úrovne vibrácie. S radosťou si pochutnáme na ovocí, zelenine a obilninách, ktoré sú plné živej energie. Naopak, v mäse je uchovaná informácia strachu a smrti zabitých zvierat, a to na vnímavého človeka pôsobí obzvlášť rušivo.

Vegetariánska strava vedie k väčšej ľahkosti. Podporuje v človeku jemnosť, láskavosť a pocit spolupatričnosti. Pre tých, ktorí sa chcú venovať joge, meditácii a rozvíjaniu svojho duchovného potenciálu, je určite veľkým prínosom, keď si zvolia bezmäsitú stravu.

Tipy pre zdravé stravovanie

  • Jedzte trikrát denne a medzi jedlami dodržte časový odstup aspoň 4 hodiny.
  • Nevynechávajte raňajky, ktoré sú veľmi dôležité pre energiu počas celého dňa.
  • Pite dostatok vody, ale počas jedla nepite, maximálne trocha čistej vody.
  • Jedzte iba čerstvo pripravené jedlo, vyhýbajte sa skladovaniu a ohrievaniu hotových jedál.
  • Neprejedajte sa, ani nejedzte príliš málo.
  • Jedlo by malo byť chutné, voňavé a ľahko stráviteľné.
  • Jedzte v príjemnom tichom prostredí a sústreďte sa iba na jedlo.
  • Majte z jedla radosť, vychutnávajte si každé sústo a poďakujte za neho.

Zdravé telo, zdravý duch

„Nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili.“ Určite ste aj vy niekde počuli túto známu, no hlboko pravdivú vetu. Pravdou je, že jedlo pre človeka neplní len funkciu dodania energie fyzickému telu, je pre neho čímsi viac. Je napríklad socializačným elementom, keď strávite čas spoločným obedom s priateľmi, prináša vám rozptýlenie, zážitok z objavovania nových chutí a príjemné pocity. Netreba však zabúdať, že jedlo je síce dôležitou súčasťou nášho života, ale nemali by ste mu venovať viac času, energie a pozornosti, ako mu prináleží. Jedzte preto, aby ste boli zdraví a mohli žiť svoj život naplno. Majte radi svoje telo a dávajte mu len to najlepšie, lebo telo je chrámom ducha. Jedzte kvalitnú stravu, pravidelne cvičte a meditujte, venujte sa tomu, čo vás baví, napĺňa a robí šťastnými. Keď bude v zdravom tele zdravý duch, váš život bude harmonický a naplnený radosťou.

V aprílovom čísle Vitality si povieme niečo na tému Joga a čakry.