Intuitívne varenie v praxi (recepty)

(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 3/2017)

Intuitívne varenie nie je žiadny nový revolučný koncept v stravovaní. Naopak, je to niečo úplne prirodzené, čo mnohí ľudia (a možno aj vy) robia denne. Varia to, na čo majú chuť, zo surovín, ktoré sú práve k dispozícii. Lebo varenie je ako hra, pri ktorej je najväčšia zábava práve vtedy, keď si sami vytvoríte pravidlá.

Variť intuitívne znamená vytvoriť jedlo tak, aby ste pri tomto procese boli plne prítomní – telom, mysľou i duchom. Je to forma meditácie, kedy je vaše vedomie koncentrované na to, čo robíte. Je to umenie, pri ktorom dávate priestor svojej kreativite, aby sa mohla naplno prejaviť.

Recepty, ktoré vám prinášam, vznikli úplne spontánne. Neberte ich ako presné návody, ale skôr ako zdroj inšpirácie, ktorý vám ukáže – Aha, aj takto sa to dá. J Preto v nich nenájdete presné miery a váhy. Môžete si do nich pridať čokoľvek, na čo máte chuť. Nebojte sa skúšať nové chute a kombinácie!

Tip: Ak náhodou nejakú surovinu nemáte, skúste ju nahradiť podobnou. Napríklad dvojzrnku špaldou, pohánkou či inou obilninou, brokolicu karfiolom, tekvicu hokkaidó iným druhom tekvice, prípadne mrkvou alebo batátmi, atď.

 

Brokolica s hráškom a jarnou cibuľkou, dvojzrnka s tekvicovými semiačkami a provensálskymi bylinkami, hokkaidó omáčka

Potrebujete: dvojzrnku (obilnina podobná špalde), brokolicu, mrazený hrášok, jarnú cibuľku, tekvicu hokkaidó, cesnak, soľ, čierne korenie, olej (napr. slnečnicový alebo olivový), petržlenovú vňať, provensálske bylinky, tekvicové semiačka, citrónovú šťavu, sójovú smotanu

Postup:

Dvojzrnku nechajte namočenú v teplej vode aspoň 30 min až 1 hodinu, potom ju prepláchnite a uvarte do zmäknutia (cca 20-30 min). Preceďte cez sitko a nechajte odkvapkať. Potom ju opražte na troche oleja spolu s tekvicovými semiačkami, pridajte soľ, provensálske bylinky a čierne korenie. Na koniec pridajte trochu tekvicového oleja na dochutenie.

Jarnú cibuľku nakrájajte na menšie kúsky a opražte na olivovom oleji. Pridajte brokolicu nakrájanú na ružičky, chvíľu opekajte, potom podlejte trochou vody a duste cca 5 minút pod pokrievkou. Hrášok dajte do sitka a chvíľu oplachujte horúcou vodou, kým sa rozmrazí. Nasypte ho k brokolici, pridajte prelisovaný strúčik cesnaku, soľ a čierne korenie. Chvíľu nechajte všetko spolu prehriať a nakoniec pridajte nakrájanú petržlenovú vňať.

Tekvicu hokkaidó aj so šupkou nakrájajte na menšie kúsky a poduste na troche oleja a vody. Keď zmäkne, rozmixujte ju ponorným mixérom, ochuťte prelisovaným cesnakom, soľou, korením a citrónovou šťavou. Na zjemnenie chuti môžete pridať trochu sójovej smotany.

Podávajte spolu s čerstvým šalátom z rukoly, baby špenátu, paradajok a čiernych olív.

 

Pečený fenikel, zemiaky a jablko s francúzskym korením, šalát s klíčkami šošovice a granátovým jablkom, cesnakovo-bylinkový dip

Potrebujete: čerstvý fenikel, zemiaky (ak sú pekné, nechajte aj šupku), jablko, olej, zmes francúzskeho korenia (alebo akékoľvek iné), šalát lollo biondo (alebo akýkoľvek iný), uhorku, klíčky šošovice, granátové jablko, citrónovú šťavu, olivový olej, soľ, korenie, 1 malý biely nesladený sójový jogurt, 1 balenie sojakrému Lunter, cesnak, petržlenovú vňať

Postup:

Fenikel, zemiaky a jablko umyte, nakrájajte na kúsky a poukladajte na plech. Odporúčam použiť papier na pečenie, ktorý po použití len vyhodíte a zostane vám čistý plech J Pridajte olej a zmes francúzskeho korenia, premiešajte, aby sa všetky kúsky rovnomerne ochutili. Upečte v rúre na 200 stupňov do chrumkava (teplovzdušná cca 20 minút, normálna o niečo dlhšie).

Nakrájajte listy šalátu lollo biondo a uhorku, pridajte klíčky šošovice a zrnká granátového jablka. Ochuťte citrónovou šťavou, olivovým olejom, soľou a korením.

Dip: Sójový jogurt, sojakrém, cesnak, petržlenová vňať, šťava z pol citróna, olivový olej, soľ a korenie spolu rozmixujte ponorným mixérom na hladký krém.