Intuitívne varenie v praxi – Ako využiť zvyšky v kuchyni

(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 10/2017)

Ako využiť zvyšky v kuchyni

Ak si pravidelne pripravujete sami doma čerstvé jedlo, zistíte, že pri tom vznikne celkom veľké množstvo odpadu. Rôzne šupky, jadierka a nespotrebované zvyšky z ovocia a zeleniny sa však častokrát dajú kreatívne využiť a spotrebovať na rôzne účely. Aj tu je priestor pre vašu intuíciu a kreativitu, výsledkom čoho bude nielen menšie množstvo odpadu, ale aj ušetrené peniaze.

Ovocná a zeleninová drvina po odšťavovaní

Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy sú veľmi zdravé, lebo obsahujú všetky výživné látky, vitamíny, minerály a enzýmy z ovocia a zeleniny. Ľudské telo ich dokáže veľmi rýchlo vstrebať a efektívne spracovať, čo je v porovnaní s celým ovocím a zeleninou rozdiel. Tam sú totiž výživné látky viazané pevnou bunkovou štruktúrou a na to, aby ste ich odtiaľ mohli dostať, musia prejsť zložitým procesom trávenia. No ak ovocie a zeleninu odšťavíte v odšťavovači, odstránite vlákninu a všetky pevné časti a získate tak plnohodnotný výživný nápoj, ktorý pôsobí dokonca liečivo.

Mnoho ľudí sa na začiatku nadchne myšlienkou, že si budú doma každý deň robiť takéto zdravé šťavy, kúpia si drahý prístroj a zaplnia chladničku čerstvými potravinami. No počiatočné nadšenie ich rýchlo opustí, keď zistia, koľko odpadu z toho zostane. Vždy mi prišlo ľúto ho len tak vyhadzovať do koša, a tak som sa snažila prísť na to, ako ho možno kreatívne využiť – napríklad na pečenie rôznych koláčov, sušienok či palaciniek (sladkých aj slaných, podľa toho, čo ste odšťavovali). Veľa závisí tiež od typu a kvality odšťavovača. Lacnejšie druhy pracujúce na princípe odstredivky nechávajú viac šťavy v dužine, ktorá je potom chutnejšia. Naopak, z kvalitných „šnekových“ prístrojov, ktoré šťavu lisujú pod veľkým tlakom, zostane dužiny menej, je suchá a pomerne bez chuti.

Niekoľko tipov:

  • Skôr, než začnete odšťavovať, premyslite si, ako využijete dužinu. Ovocná sa hodí do sladkých koláčov, zeleninová skôr do slaných alebo na krekry. Ak chcete robiť šťavu z mixu ovocia a zeleniny, odoberte najskôr dužinu, ktorá sa vám hodí na ďalšie spracovanie, než pridáte ostatné suroviny.
  • Ovocie a zeleninu pred odšťavením dôkladne očistite, odstráňte tvrdé šupky, semienka a prípadné poškodené časti.
  • Pokiaľ sa v dužine nachádzajú hrubšie kúsky, rozmixujte ju ešte pred ďalším použitím na jemnú kašu.
  • Ak dužinu nejdete spracovať ihneď, odložte ju do chladničky a použite čo najskôr.

Hlúby, stonky a listy

Rôzne hlúby z kapusty a kelu, stonky z brokolice a karfiolu, či kalerábové, zelerové a iné listy je tiež škoda vyhadzovať. Dajú sa napríklad odšťaviť spolu s ostatnou zeleninou alebo usušiť, pomlieť a používať na dochutenie jedál. Môžete z nich pripraviť aj chutnú krémovú polievku. Pred použitím je však dôležité ich dôkladne umyť a odstrániť príliš tvrdé a zoschnuté časti. Listy s jemnejšou štruktúrou, ako napríklad z mrkvy alebo reďkovky, sú skvelé do zelených „smoothie“.

 

Pikantné mrkvové krekry

Suroviny: dužina z odšťavenej mrkvy, špaldová múka, hrachová alebo cícerová múka, ovsené vločky, olej, rôzne semiačka (napr. tekvicové, slnečnicové, ľanové, chia), cesnak, karí korenie, čili, himalájska soľ, prípadne bylinky podľa chuti

Postup: Do veľkej misy dajte dužinu, pridajte múky, vločky, semiačka a olej tak, aby vzniklo pomerne husté, nie príliš vodnaté cesto. Ochuťte soľou, korením, cesnakom a bylinkami podľa chuti. Nechajte odstáť cca 30 minút, potom na tenko rozotrite na plech vystlaný papierom na pečenie a pečte na cca 180 stupňoch dovtedy, kým nebude povrch zlatistý. Nechajte vychladnúť a ostrým nožom nakrájajte na štvorčeky. Pokiaľ sa vám krekry podarili príliš hrubé, poukladajte ich na plech a dajte do rúry vysušiť pri nižšej teplote, kým budú chrumkavé. Môžete tiež použiť sušičku na ovocie.

Tip: Namiesto mrkvy môžete použiť dužinu z akejkoľvek zeleniny, napríklad cviklu, prípadne mix z rôznych druhov.

Šťavnatý koláč s jablkami a orechmi

Suroviny: dužina z odšťavenejí mrkvy, cvikly a jablka, pšenová múka, pohánkové vločky, ľanová múka, ľanové, chia a slnečnicové semiačka, sójové (alebo akékoľvek iné rastlinné) mlieko, stévia na pečenie (alebo akákoľvek iná zdravšia alternatíva cukru), prášok do pečiva, olej.

Krém: Ošúpané nakrájané jablká, trocha vody, škorica, škrob, kôra a šťava z 1 biocitróna, palmový cukor (alebo stévia, med,…), hrozienka, chia semiačka, kokosový olej, vlašské orechy

Postup: Do veľkej misy dajte všetky suroviny tak, aby vám vzniklo mierne tekuté cesto. Dôkladne ho rozmiešajte kuchynským robotom alebo vareškou, vylejte na hlbší plech vystlaný papierom na pečenie a pečte cca 40 minút na 180 stupňov. Potom vyberte a nechajte vychladnúť.

Krém začnite robiť, až keď je koláč upečený, aby vám nestuhol. Jablká varte s trochou vody a škoricou, kým sa nerozvaria, zahustite škrobom rozmiešaným v troche studenej vody, pridajte kôru a šťavu z 1 biocitróna, palmový cukor (alebo iné zdravé sladidlo), hrozienka, chia semiačka a kokosový olej. Zmes natrite na vychladnutý koláč, posypte orechmi a dajte stuhnúť do chladničky.

Krémová polievka z kalerábových a zelerových listov

Suroviny: kalerábové a zelerové listy, zemiak, voda, zeleninový bujón alebo vegeta, korenie, cesnak, cibuľa, maslo alebo olej, rastlinná smotana, citrónová šťava

Postup: Do hrnca dajte nakrájané listy, ošúpaný nakrájaný zemiak a cibuľu, bujón alebo vegetu a zalejte vodou. Varte na miernom ohni do mäkka, pridajte maslo alebo olej, ochuťte korením, prelisovaným cesnakom, citrónovou šťavou a rastlinnou smotanou, nakoniec rozmixujte ponorným mixérom a prípadne ešte dochuťte podľa potreby.