Interview s Majstrom Sanjivom Kashyapom

Interview s Majstrom 2. dvojstrana

(článok vyšiel v časopise BALANS č.4/2015)

AUTOR ČLÁNKU: ALANA DEV PRIYA ŽIDZIKOVÁ

Uznávaný indický Majster Sanjiv Kashyap už štvrtýkrát zavítal na Slovensko, kde vedie spolu s Alanou Dev Priya meditačné a jogové pobyty. Ukazuje nám, ako zmeniť svoj pohľad na svet tak, aby sme žili šťastný a naplnený život, k čomu môže pomôcť aj joga.

MAJSTER SANJIV KASHYAP

Pochádza z mesta Bikaner v štáte Rajasthan v západnej Indii. Učil sa u mnohých majstrov, 10 rokov bol priamym žiakom Osha v jeho ašrame v Pune. Posledných 25 rokov pôsobí po celej Indii ako učiteľ jogy, meditácie, filozofie a reiki. Je známy spisovateľ – napísal 15 kníh, v ktorých sa venuje joge, filozofii, meditácii, umeniu sebarealizácie, akupresúre, reiki a egyptským pyramídam. Taktiež vydal štyri knihy básní. V roku 1983 dostal za svoje zásluhy čestné vyznamenanie od prezidenta Indie. Sanjiv je hlavnou postavou románu Alany Dev Priye POSOLSTVO RIEKY.

Majster, si na Slovensku už štvrtý raz, povedz, ako sa ti páči naša krajina?

Mám veľmi rád Slovensko! Je to úžasné miesto s nádhernou prírodou a momentálne aj s veľmi príjemným počasím. Vždy sa tu cítim veľmi dobre, oddýchnem si a stretnem veľa skvelých ľudí. Myslím si, že vy Slováci máte veľké šťastie, že môžete žiť v takej krásnej krajine. Milujem svoju rodnú Indiu, ale zároveň milujem aj Slovensko, ktoré sa stalo mojím druhým domovom.

Čo je podľa teba dôležité v živote každého človeka?

Ľudský život je darom od Boha a tak by si ho každý z nás mal vážiť – ako vzácny dar. Je veľkým šťastím, že tu môžeme byť a preto by sme mali za svoj život aj prevziať zodpovednosť. To znamená starať sa o seba a o svoje telo tak, aby sme boli zdraví a žili šťastne. Aj zvieratá majú dar života, no základný rozdiel medzi ľuďmi a zvieratami je ten, že my ľudia dokážeme používať vedomú myseľ. Kým zvieratá konajú na základe inštinktov, ľudská vedomá myseľ dokáže zázraky. Každý človek sa narodí so slobodnou vôľou a preto je na ňom, ako využije svoj čas a energiu. Môžeme si zvoliť vedomý život a žiť naplno „tu a teraz“, alebo môžeme premárniť príležitosť. Voľba je na každom z nás.

Čo je skutočným zmyslom života človeka?

Skutočným zmyslom života je sebarealizácia, no tú je možné dosiahnuť len vtedy, keď budeme používať našu vedomú myseľ. Každý človek je jedinečný, problém však je, že väčšina ľudí si svoju jedinečnosť neuvedomuje. V každom z nás je niečo pozitívne a zároveň aj niečo negatívne. Ten, kto používa svoju vedomú myseľ, automaticky podporuje svoje pozitívne nastavenie a negatívnosť sa tak môže odstrániť. Joga a meditácia nám môžu pomôcť dosiahnuť najvyšší stav sebarealizácie.

Ako si máme uvedomiť svoju vlastnú jedinečnosť?

Prijmite sa takí, akí ste a začnite mať radi sami seba. Áno, je to veľmi ťažká úloha, lebo väčšina ľudí sa nedokáže prijať takí, akí sú. Dôvod je jednoduchý – sú ovládaní egom.

Indické posvätné texty Upanišády hovoria, že existujú dve cesty, ktorými sa môžeme vydať. Jedna sa nazýva Shreya a druhá Preya.

Shreya je cesta, ktorú si zvolili ľudia, zaujímajúci sa o jogu. Je to cesta vedomej mysle. Druhou cestou Preya kráčajú tí, ktorí žijú nevedome a stotožňujú sa so svojimi túžbami. Vždy treba pamätať na to, že bariérou v našom živote sú predovšetkým nechcené túžby.

Predstavte si ako príklad voz, ktorý ťahá päť koní, no každý z nich chce ísť iným smerom. Pohonič, ktorý voz riadi, nedokáže zvládnuť takúto situáciu. Rovnako aj naša myseľ sa asociuje s piatimi rôznymi túžbami, ktoré sa správajú ako divoké kone. Tieto túžby sú sexuálna energia, hnev, chamtivosť, ego a pripútanosť. To sú naše skutočné bariéry. A práve joga nám pomôže prevziať nad nimi kontrolu. Ten, kto dokáže ovládať svoje túžby, nebude v sebe viac pociťovať napätie, prestane sám so sebou bojovať, jeho zámer a vízia budú jasnejšie. Takýto človek bude schopný kontrolovať svoje myšlienky, pocity aj náladu. Nebude viac závislý od nálady, ale všetko bude mať pevne vo svojich rukách.

Pomocou jogy sa spojíte sami so sebou, s ostatnými, s Bohom a s Existenciou. A potom budete môcť precítiť s Existenciou jednotu, splynúť s ňou v jedno. Joga je spôsob života, vďaka nej môžete získať viac sily, stability a energie. Dokážete lepšie využívať svoju myseľ a váš život bude viac flexibilný a radostný.

Chcel by som pozdraviť všetkých Slovákov a popriať vám všetko najlepšie. Dúfam, že joga a meditácia vám ukážu novú cestu v živote, aby ste mohli žiť šťastne a v radosti. Ďakujem časopisu BALANS za možnosť podeliť sa s vami o moje myšlienky a pocity.

Namaste.

***

Ako môžeme načerpať pozitívnu energiu v každodennom živote?

Pomôže vám napríklad pránajáma (dychové cvičenia), pozdrav slnku, joga smiechu alebo meditácia. Každý človek je spojený s dychom. Keď vnútri cítime akúkoľvek túžbu, náš dych sa zmení. Dych je tiež spojený s mysľou. Všetko, čo sa deje v mysli, sa automaticky prejaví na dychu. Určite ste si všimli, že keď cítite napríklad hnev, váš dych je iný ako keď ste pokojní a v pohode. Dych možno zmeniť pomocou pránajámy, ktorá je tiež skvelým nástrojom na očistu mysle. Pránajáma vám pomôže dosiahnuť harmóniu medzi telom, mysľou a duchom.

Pránajáma

Prána je univerzálna životná energia, ktorá udržuje pri živote naše fyzické telo. Pránajáma je názov pre rôzne techniky, pri ktorých ovládame energiu prány prostredníctvom dychu. Najznámejšie druhy pránajámy sú kapalabhati, anuloma viloma, ujjayi a nádí šódhana.

Anuloma viloma:

Seďte v pohodlnom sede s vystretým chrbtom. Zatvorte oči a palcom pravej ruky si stlačte pravú nosnú dierku. Nadýchnite sa zhlboka cez ľavú nosnú dierku, v nádychu ju stlačte prstenníkom pravej ruky a zároveň uvoľnite pravú nosnú dierku. Pomaly ňou vydýchnite. Dýchajte takto striedavo cez obe nosné dieky, pozíciu prstov meňte iba v nádychu.

Pozdrav slnku

Je to vynikajúci spôsob, ako začať deň. Upanišády hovoria, že slnko je živé a dáva život všetkému na Zemi. Každý človek je spojený so slnečnou energiou a preto je čas vychádzajúceho slnka veľmi vzácny, lebo vtedy môžeme načerpať veľa energie. Vďaka slnku je nám dobre. Keď ho nemáme dostatok, cítime sa unavení a depresívni.

Pozdrav slnku je najznámejšie cvičenie z jogy. Ide o sériu dvanástich jednoduchých pozícií, ktoré sa cvičia v určenom slede, v spojení s dychom. Ideálne je cvičiť ich každé ráno, aby sme uvoľnili a posilnili telo a načerpali novú energiu.

Postup:

Postavte sa rovno do pozície hory, ruky vystreté pozdĺž tela. S výdychom spojte dlane pred srdcom.S nádychom sa zakloňte, ruky natiahnite za hlavu. S výdychom sa predkloňte k zemi a ak môžete, položte dlane na zem. S nádychom zakročte pravou nohou dozadu. Zakročte aj ľavou nohou a zostaňte chvíľu v pozícii dosky so zadržaným dychom. S výdychom položte na zem kolená, hrudník a bradu, zadok je vystrčený hore. S nádychom prejdite do pozície kobry s hlavou hore a vystrite špičky. S výdychom prejdite do pozície psa – zadok hore, telo má tvar obráteného V. S nádychom vykročte dopredu pravou nohou, s výdychom aj ľavou do hlbokého predklonu. S nádychom vytiahnite ruky hore a zakloňte sa. S výdychom sa vráťte do východiskovej pozície hory. Zopakujte celý postup na ľavú nohu.

Každé ráno by sme mali začať modlitbou k slnku, v ktorej vyjadríme svoju vďaku za jeho svetlo a energiu, dávajúcu život. Mali by sme sa v živote vždy snažiť byť dobrí a konať dobro, aby svetlo zažiarilo v nás samých.

Joga smiechu

Smejte sa každý deň aspoň pár minút a uvidíte, ako všetko vo vašom živote pôjde zrazu oveľa ľahšie. Už jeden úsmev dokáže zmeniť výraz vašej tváre. Vyskúšajte si urobiť fotku, na ktorej sa budete zo srdca usmievať a uvidíte, že na nej budete vyzerať oveľa lepšie, uvoľnenejšie.

Meditácia vám pomôže stať sa pozorovateľom vašej vlastnej mysle a počúvať hlas vášho vedomia. To je najvyšší stupeň a cieľ meditácie. Dnes si môžete vybrať z mnohých meditačných techník takú, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Niektoré meditácie sú zamerané na dych, čakry, tretie oko, mantry alebo symboly. Existujú tiež tantrické alebo budhistické meditácie. Je na vás, ktorú z nich si zvolíte, dôležité je, aby ste ju robili pravidelne a s plným vedomím. Návod, ako jednoducho meditovať v prírode nájdete aj na stranách 60 a 61.

Na východe sa hovorí, že Boh existuje v pravde, vedomí a stave blaženosti. To by mali byť najvyššie ciele v našom živote. Vždy keď budete cvičiť jogu alebo meditovať, majte ich na pamäti a zmenia vám život.