Denný a ročný režim podľa ajurvédy

(článok vyšiel v časopise BALANS č. 5/2017)

Príroda je cyklická a všetko v nej má svoj správny čas a miesto. Zvieratá aj rastliny presne vedia, kedy je čas na prijímanie potravy, vylučovanie, odpočinok alebo rozmnožovanie. Aj človek je vo svojej podstate súčasťou prírody a ak chce byť zdravý a v harmónii, musí sa prispôsobiť jej prírodným cyklom.

Z tohto konceptu vychádza 5000 rokov staré učenie ajurvédy, ktorého názov v preklade znamená „umenie žiť“. Ajurvédu ľudstvu priniesli rišiovia, starí mudrci, ktorí jej základné princípy odpozorovali z prírody. Aj keď dnes žijeme inak ako naši predkovia a máme k dispozícií množstvo výdobytkov modernej techniky, vo vnútri sme stále rovnakí – túžime po zdravom a šťastnom živote, harmonických vzťahoch a vnútornom naplnení.

Ajurvéda vychádza z učenia o piatich elementoch, z ktorých je stvorený celý vesmír, naša Zem aj všetko na nej, vrátane nás samých. Na základe vlastností, ktoré majú jednotlivé elementy v našom tele, by sme si mali vyberať aj stravu a životný štýl. No dôležité je nielen to, čo jeme a robíme, ale aj v akom čase. Preto ajurvéda vypracovala dôkladný systém dinačarjaritučarja, čiže denný a ročný režim. Je to zoznam odporúčaní, čo a kedy by sme mali robiť, aby sme boli zdraví a v súlade s prírodou.

Ritučarja – ročný režim

Príroda sa počas roka mení, striedajú sa ročné obdobia, teplota aj dĺžka dňa. Rovnako ako rastliny a zvieratá, aj človek by sa mal týmto zmenám prispôsobiť, ak chce byť zdravý a harmonický. Vždy treba vychádzať z toho, v akej oblasti sveta žijete – iné sú podmienky a podnebie na ostrove v oblasti rovníka a iné napríklad v Rusku. Kým v Indii majú šesť ročných období, tu v Európe poznáme štyri – jar, leto, jeseň a zima. Počas každého z nich vládne iná dóša – koncom zimy a na jar kapha, v lete pitta, na jeseň a začiatkom zimy váta. Každé ročné obdobie má svoje charakteristiky, vyplývajúce z elementov, ktoré prevládajú v prírode. To má vplyv aj na váš život a ak chcete byť zdraví, mali by ste nasledovať prirodzené cykly.

Jar – dóša kapha, element zeme a vody. Sneh sa topí, príroda sa prebúdza, množstvo slnečných lúčov a svetla sa zvyšuje (element ohňa). Postupne odľahčujte stravu, pridávajte viac čerstvej zeleniny a ovocia, zelené listy. Jedzte viac potraviny horkej, trpkej a pálivej chuti, menej sladkej, slanej a kyslej. Začnite sa viac hýbať a chodiť do prírody. Ideálny čas na detox, pôst, upratanie si v tele aj v živote.

Leto – dóša pitta, element ohňa. Slnka je stále viac, teplota sa zvyšuje, dni sú dlhé a noci krátke. Jedzte veľa čerstvých potravín a menej varených, vyhýbajte sa ťažkým a koreneným jedlám a horúcim nápojom. Z chutí je v tomto období dobrá sladká, horká a trpká, škodí kyslá, slaná a pálivá. Vyhýbajte sa silnému priamemu slnku, v horúčavách sa snažte schladiť.

Jeseň – dóša váta, element vzduchu a priestoru. Dni sa opäť skracujú, sú čoraz viac chladné a veterné, slnka a tepla ubúda. Treba si dávať pozor na prechladnutie, jesť viac varených jedál a menej surovej stravy. Ideálne sú husté polievky, zázvorový čaj a zohrievajúce koreniny. Pozor však na príliš pikantné jedlá, ktoré váte škodia, rovnako ako horká a trpká chuť. Uprednostňujte potraviny prirodzene sladkej, kyslej a slanej chuti.

Zima – dóša váta/kapha. Príroda odpočíva, slnka je najmenej a noci sú dlhé a chladné. Jedzte výživnú varenú stravu a pite teplé čaje s medom, vyhýbajte sa studeným šalátom a nápojom s ľadom. Ak je zima suchá a veterná, uprednostňujte chute vhodné pre vátu. Ak je naopak veľa vlhkosti, dávajte si pozor na kaphu. Držte telo v teple, robte si olejové masáže a teplé kúpele. No nezabúdajte na každodennú prechádzku na čerstvom vzduchu!

Dinačarja – denný režim

Aj v našej kultúre ešte pred nedávnom ľudia poznali súvislosti medzi dennou dobou a telesnými funkciami. Naše babičky zvykli hovorievať, že večer sa nemá veľa jesť, treba chodiť spať skoro a vstávať so sliepkami. Dinačarja (din=deň, ačarja=nasledovať) má podľa starovekých majstrov silnejší liečebný účinok ako akákoľvek medicína. Keď tieto jednoduché princípy zavediete do vášho každodenného života, pozitívne sa to odrazí na vašom zdraví, psychike a celkovej pohode. Samozrejme platí, že každý človek je iný a má odlišné potreby, preto si nájdite svoj vlastný spôsob, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

  • Vstávajte skoro ráno, ideálne ešte pred východom slnka.
  • Po zobudení hneď vypite veľký pohár teplej vody s citrónom.
  • Umyte si tvár a oči studenou vodou.
  • Očistite si jazyk pomocou škrabky, čo vám pomôže odstrániť toxíny a podporí trávenie.
  • Umyte si zuby s prírodnou bylinkovou zubnou pastou bez fluóru.
  • Vypláchnite si nos teplou slanou vodou pomocou špeciálnej konvičky džala néti, čo vám výborne prečistí a zvlhčí horné dýchacie cesty a dutiny.
  • Vyprázdnite močový mechúr a črevá, ideálne do jednej hodiny po zobudení.
  • Odporúča sa dvakrát týždenne kloktať teplý sezamový olej.
  • 15-30 minút sa venujte rannému cvičeniu, prípadne si dajte prechádzku. Rozhýbte si telo a sústreďte sa na hlboké vedomé dýchanie. Môžete tiež pridať niekoľko dýchacích cvičení pránajámy.
  • 5-15 minút seďte v tichu a venujte sa meditácii. Snažte sa upokojiť a vyčistiť myseľ a spojiť sa s vaším vnútrom.
  • Dajte si sprchu alebo kúpeľ.
  • Po kúpeli si urobte abhyangu – sebamasáž pomocou teplého sezamového oleja. Venujte pozornosť každej časti vášho tela, najmä chodidlám a kĺbom.
  • Dajte si zdravé ľahké raňajky vhodné pre váš typ, ideálne v čase od 7,00 do 9,00. Jedzte iba také množstvo, ktoré nezaťaží vaše trávenie, ale dodá vám dostatok energie až do obeda.
  • Obed by mal byť hlavné jedlo dňa, konzumované medzi 11,30 a 14,00 (čas pitty, kedy je tráviaci oheň najsilnejší). Po jedle si na chvíľu ľahnite na ľavý bok a oddychujte, pomôžete tak vášmu tráveniu. Potom si môžete dať 10-15-minútovú prechádzku.
  • Medzi obedom a večerou sa snažte nejesť (ak ste typ váta, môžete si v prípade potreby dať malý snack – ovocie, zelenina a pod.).
  • Večera by mala byť ľahká, v čase do 19,00.
  • Večer sa venujte iba ľahkým pohybovým aktivitám, ktoré vám pomôžu upokojiť nervový systém. Ideálna je jemná joga alebo prechádzka v prírode.
  • Choďte spať najneskôr o 23,00 a pred spaním už nejedzte. Ak trpíte nespavosťou, ajurvéda odporúča pred spaním vypiť šálku teplého mlieka s medom a štipkou škorice alebo muškátového orieška.