Chudnutie a joga

(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 5/2014)

Chceli by ste pred letom zhodiť niekoľko kilogramov a hľadáte vhodné a účinné cvičenie? Skúste jogu, ktorá vám pomôže nielen posilniť svaly a vyformovať postavu, ale vďaka nej aj ručička váhy začne čoskoro ukazovať nižšie číslo. Okrem toho, pomocou jogy sa zbavíte stresu, získate pokojnú myseľ a dobrý pocit sami zo seba.

Možno ste si doteraz mysleli, že joga je skôr pokojné a pomalé cvičenie, pri ktorom sa síce dobre ponaťahujete, ale ak chcete schudnúť, mali by ste si radšej poriadne zabehať, ísť na hodinu aeobiku či zapotiť sa v posilňovni. Ak vás tieto možnosti veľmi nelákajú, odporúčam vám skúsiť to s jogou, ktorá vám otvorí úplne nové dimenzie. Jej účinok síce nie je tak rýchly, ako pri iných, náročnejších druhoch cvičenia, o to viac je však trvalý. Ak sa na začiatku nenecháte odradiť a vytrváte v pravidelnom cvičení, po čase sa dostavia výsledky.

Joga, na rozdiel od väčšiny iných športov, ponúka nekonečné možnosti, rôzne úrovne obtiažnosti, zostavy a variácie cvikov, ktoré si môžete prispôsobiť tak, aby vyhovovali práve vám. Joga môže byť pomalá a jemná, ale aj rýchla a dynamická, až sa pri nej poriadne zapotíte. Závisí len od vás, ktorý druh a úroveň náročnosti si zvolíte. Na začiatku určite odporúčam cvičiť pod vedením skúseného trénera, ktorý vám poradí, ktoré cviky sú pre vás najvhodnejšie a naučí vás ako ich správne cvičiť. Neskôr, keď už budete mať zvládnuté základy, môžete vyskúšať cvičiť sami, prípadne podľa knižky či DVD.

5 dôvodov prečo si vybrať jogu, keď chcete schudnúť: 

  1. Zlepšenie celkového zdravia:

Joga pomáha telu vrátiť sa späť do stavu rovnováhy a pôsobí na príčiny priberania, fyzické aj duševné. Chudnutie pomocou cvičenia jogy zároveň zlepšuje stav vnútorných orgánov, zvyšuje imunitu a podporuje dýchaciu, tráviacu a obehovú sústavu. Ak vytrváte v pravidelnom cvičení, zbavíte sa nielen nadbytočného tuku, ale stanete sa viac zdravými a fit.

  1. Uvedomovanie si svojho tela:

Zdravie je prirodzený stav ľudského tela a preto sa ho neustále snaží opäť dosiahnuť. Mali by ste vždy spolupracovať so svojím telom a podporiť ho v procese uzdravovania. Cvičením jogy sa stanete viac vedomými a začnete cítiť, čo vášmu telu robí dobre a čo mu naopak škodí – ktoré cvičenie či jedlo vám prospievajú a ktoré nie. Tiež budete vedieť, kedy ste naozaj hladní alebo len máte na niečo chuť. Zjemní sa vaše vnímanie a zmysly a tak budete vedieť zachytiť signály svojho tela.

  1. Trvalé udržanie váhy:

Pravidelným cvičením jogy sa vám podarí nielen zhodiť nadbytočné kilogramy, ale zdravú hmotnosť si aj dlhodobo udržať. Joga mení štruktúru svalov, ktoré sa stávajú pevnými a ohybnými. Zlepší sa krvný obeh a dýchanie, čo podporí spaľovanie tukov a zbavovanie sa toxínov. Telo sa prirodzeným spôsobom dostane do formy, bez škodlivých vedľajších účinkov. Pokiaľ v pravidelnom cvičení vytrváte, telo vám to neskôr niekoľkonásobne zúročí. Dôležité však je aj stravovať sa zdravo a v súlade s vašou prirodzenosťou (v ajurvéde typ váta, pitta alebo kapha) a dodržiavať základné pravidlo: „Jedz iba vtedy, keď si naozaj hladný“. V praxi to znamená jesť primerané porcie zdravej a živej stravy, nenapchávať sa zbytočnosťami mezi jedlami a vylúčiť všetko nezdravé, škodlivé a umelé.

  1. Prirodzený pohyb bez extrémov:

Nie je potrebné, aby ste trápili svoje telo nadmernými výkonmi, zdvíhali ťažké váhy v posilňovni či behali, až sa z vás bude pot liať prúdom. K tomu, aby ste zhodili zopár kilogramov a zlepšili si kondíciu, vám postačí aj mierne náročný tréning, ktorý však bude zameraný presne na vaše potreby. Čím náročnejší režim si totiž zvolíte, tým je menšia šanca, že pri ňom dlhodobo vytrváte. Zároveň si tak môžete spôsobiť zranenia, ktoré môžu vaše kondičné plány pozastaviť aj na niekoľko týždňov. Joga je skvelou alternatívou, ako sa pomaly, ale isto dopracovať k vytúženému cieľu. Nezabúdajte však na to, že výsledky sa nedostavia hneď po pár lekciách, ale je potrebná pevná vôľa a naozaj pravidelné cvičenie. Ak sa nevzdáte a zotrváte, odmenou pre vás bude prirodzene zdravšie a štíhlejšie telo a dobrý pocit zo seba samých.

  1. Cvičenie s radosťou:

Možno máte pevnú vôľu a odhodlanie zlepšiť si postavu. No keď vás cvičenie nebaví a beriete ho iba ako nutné zlo, dosiahnuť cieľ bude veľmi náročné. Prečo si neurobiť z cvičenia namiesto utrpenia zábavu? Joga vám pomôže zmeniť nielen svoje telo, ale aj pohľad na svet. Začnete veci vnímať inak a nachádzať radosť z pohybu. Nájdite si takú formu jogy, ktorá vás bude baviť. Pustite si hudbu, ktorú máte radi, použite vôňu, ktorá vám je príjemná a berte cvičenie ako čas, ktorý venujete iba sebe. Majte sa radi a pristupujte k svojmu telu s láskou a úctou. Doprajte svojmu telu plnú pozornosť a robte to, čo vám robí dobre. Pozitívna energia, ktorú do neho dáte, sa vám čoskoro vráti a vy budete vyzerať a cítiť sa skvele.

Nabudúce i povieme viac o tom, ktoré jogové asány sú najvhodnejšie na schudnutie a vyformovanie postavy.