Ako byť šťastný a žiť v harmónii

Vitalita 9_2015 - Ako byť šťastný a žiť v harmónii, str.2(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 9/2015)

Keby ste sa ktoréhokoľvek človeka spýtali, čo by v živote najviac chcel, nech by bola jeho odpoveď akákoľvek, skrýva sa za ňou najzákladnejšia túžba – byť šťastný. Všetko ostatné, o čo sa snažíme, sú len spôsoby, ako dosiahnuť tento stav.

Šťastie je veľmi ťažké uchopiť či definovať, pre každého z nás to môže znamenať niečo iné. No všeobecne možno povedať, že šťastie je ten príjemný, uspokojujúci pocit, ktorý napĺňa celé naše telo, myseľ aj dušu pokojom a radosťou. Je to moment, kedy cítime, že nám už nič nechýba a túžime našu radosť zdieľať s ostatnými. Akoby v tej chvíli zastal čas a my sa už viac nemusíme za ničím naháňať, lebo všetko je tu a teraz.

Šťastie veľmi úzko súvisí s láskou. Skutočne šťastní môžeme byť iba vtedy, keď sme naplnení láskou, dávame ju zo srdca a ona sa nám vracia späť, aj keď možno v odlišnej forme. Skúste si spomenúť na chvíle v živote, kedy ste boli naozaj šťastní. Určite to neboli veľkolepé udalosti, ale jednoduché intímne momenty, ktoré ste zdieľali s niekým blízkym, prípadne ste boli iba sami so sebou, hlboko ponorení do svojho vnútorného sveta. Vtedy ste otvorili svoje srdce láske, ktorá mohla voľne prúdiť a liečiť všetku bolesť.

Všetci sme na ceste hľadania šťastia a je na každom z nás, kde sa vyberieme hľadať ho. V dnešnom svete plnom konzumu je ľahké podľahnúť ilúzii, že šťastie sa dá kúpiť. Médiá a všadeprítomné reklamy nás od najranejšieho detstva presviedčajú o tom, že na to, aby sme boli šťastní potrebujeme túto vec, tamto auto, dom, bazén, dovolenku. Usmievavé tváre celebrít z obrazovky sú pre nás vzorom, ako má vyzerať šťastný človek. Je dokonalý, má všetkého dostatok a nič ho netrápi. Naozaj dokonalá ilúzia.

Cesta za za skutočným šťastím však ani zďaleka nie je taká jednoduchá, ako by sa zdalo. Je plná prekážok a pádov, častokrát so sebou prináša slzy a trpké precitnutia. No ak sa nevzdáme a budeme vytrvalo kráčať ďalej, postupne príde pochopenie a s ním sa objavia aj záblesky niečoho, čo by mohlo byť vytúženým šťastím. Najskôr sú to iba momenty, v ktorých zakúsime ten slastný pocit hlbokého naplnenia a otvorenia sa láske. Postupne sa tieto chvíle začnú predlžovať a hranice medzi šťastím a ne-šťastím sa začnú rozplývať. Pochopíme, že rovnako ako je tma iba nedostatkom svetla, tak aj ne-šťastie je nedostatkom šťastia. Tak, ako ranné slnečné lúče naplnia svetlom každý kút tmavého lesa, aj naše vnútorné šťastie zaženie všetku temnotu.

Dôležitým krokom je uvedomiť si, že šťastie nenájdeme v materiálnych veciach, ani na žiadnom mieste na svete. Nenájdeme ho dokonca ani v druhých ľuďoch, nech sú akokoľvek blízki nášmu srdcu. Aj keby sme si kúpili celé kráľovstvo, precestovali celý svet a veľakrát sa zamilovali, prídeme na to, že šťastie nemožno hľadať nikde inde, iba vo svojom vnútri. Áno, nie je to vôbec jednoduché, ale je to jediná cesta.

Sedem krokov ku šťastiu

  1. Rozhodnite sa byť šťastný.

Šťastie nie je darom od Boha, ktorý niektorí z nás dostanú a iným nie je súdený, nech robia čokoľvek. Práve naopak, byť šťastný je vecou voľby a túžby zmeniť niečo vo svojom živote. Znamená to aktívne si zvoliť svoje postoje a správanie tak, aby sme dosiahli vytúžený stav vnútorného pokoja. Urobiť jednoduché rozhodnutie: „Chcem byť šťastný“.

  1. Cíťte vďačnosť za to, čo máte.

Nezameriavajte sa na to, čo nemáte, ale naopak, buďte vďační za všetky dary, ktoré ste v živote dostali. Zabudnite na predstavu, že všetko musí byť ideálne. Krása je v maličkostiach, v bežných veciach a v jednoduchých okamihoch, ktoré sa stanú výnimočnými tým, čo pri nich zažívame. Nič neberte ako samozrejmosť, ale ďakujte za všetko, za modrú oblohu, za vôňu kvetov, za každý nádych, za to, že môžete byť na tomto svete. Čím viac bude vaše srdce naplnené vďačnosťou, tým viac radosti a šťastia budete pociťovať.

  1. Odpúšťajte.

Ak vnútri cítite hnev, odpor alebo pocit krivdy voči niekomu alebo niečomu, môže to mať vplyv na vaše fyzické aj psychické zdravie. Je jedno, či sú tieto pocity oprávnené alebo nie. Pamätajte na to, že všetka negativita, ktorú v sebe držíte, ublíži predovšetkým vám samým. Preto je veľmi dôležité naučiť sa odpúšťať – druhým, ale predovšetkým sám sebe. Uvoľnia sa tak vaše vnútorné bloky a energia lásky môže voľne prúdiť. Iba ten, kto žije v láske, môže byť šťastný!

  1. Robte to, čo vás robí šťastnými.

Snažte sa každý deň urobiť niečo, čo vám spraví radosť. Nech je to čokoľvek – vaše koníčky, ranná káva, prechádzka v prírode, obľúbená knižka či posedenie s priateľmi. Nemusia to byť veľké veci, stačia maličkosti, dôležitý je pocit, ktorý vám prinesú. Čím viac šťastných okamihov zažijete, tým viac vás bude napĺňať pocit šťastia!

  1. Nalaďte sa pozitívne.

Aj vo svete plnom stresu a chaosu je možné zachovať si čistú myseľ a emócie. Nedovoľte negativite, aby vás ovplyvňovala a snažte sa za každých okolností myslieť pozitívne. Pravidelne si „upratujte“ vo svojom vnútri, pracujte so svojimi pocitmi, emóciami a myšlienkami. Existujú rôzne techniky, ktoré vám môžu pomôcť. Vyskúšajte napríklad jogu, meditáciu alebo dychové cvičenia, prípadne sa venujte kreatívnej tvorbe, ktorá vám pomôže transformovať vašu energiu.

  1. Udržiavajte láskyplné vzťahy.

Medziľudské vzťahy sú jednou z najdôležitejších oblastí v živote človeka. Na to, aby boli harmonické, musia byť založené na porozumení, rešpekte a láske. Samozrejme, takýto vzťah nemôžete mať s každým, koho stretnete, ale bolo by skvelé, keby ste mali vo svojom živote niekoľko blízkych ľudí, s ktorými môžete zdieľať dobré aj zlé. Nezabúdajte však na to, že vzťahy treba rozvíjať, čo znamená venovať im svoj čas a energiu. Preto buďte častejšie so svojimi blízkymi, pomáhajte si navzájom a uvidíte, že budete šťastnejší!

  1. Starajte sa o svoje telo aj dušu.

Telo je chrámom ducha a preto by ste sa mali o neho náležite starať, aby bolo zdravé a plné sily. Stravujte sa zdravo, čo znamená veľa čerstvej zeleniny, ovocia, obilnín a strukovín. Vyhýbajte sa priemyselne spracovaným potravinám a jedzte prirodzenú, jednoduchú domácu stravu. Pravidelne sa venujte fyzickému pohybu, ktorý vás bude baviť. Pite dostatok tekutín a dbajte na pravidelný spánok. Vyhýbajte sa stresu, doprajte si relax a čas sami pre seba. Choďte do prírody, meditujte a žite v láske. Ale to už všetko viete, že? 🙂

V októbri sa môžete tešiť na tému Mužská a ženská energia z pohľadu tantry.