Ajurvédske tipy na leto

Vitalita 8_2015 - Ajurvédske tipy na leto2

(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 8/2015)

Podľa ajurvédy je leto obdobie, keď vládne dóša pitta, ktorej dominantným elementom je oheň. Jeden zo základných ajurvédskych princípov je, že podobné vlastnosti sa navzájom podporujú. Dóše v ľudskom tele sú ovplyvňované vonkajším prostredím, v ktorom sa človek nachádza. Horúce leto prirodzene zvyšuje vnútorný oheň, predovšetkým u ľudí konštitúcie pitta. Jednoducho povedané – čím viac ohňa v sebe prirodzene máte, tým menej ohňa zvonku znesiete. A keď platí, že rovnaké kvality sa navzájom zvyšujú, tak opačné kvality sa znižujú a nastáva rovnováha. Nemusíte byť odborníkom na ajurvédu, stačí vám jednoducho použiť zdravý rozum.

Keď je pitta v disharmónii, cítite sa prehriati fyzicky aj mentálne – príznakmi sú horúčka, zápaly, prekyslenie, hnev, syndróm vyhorenia alebo prehnaná kritickosť. Pitta vládne tráveniu a metabolizmu, takže jej zvýšené množstvo sa prejaví v oblasti tenkého čreva a žalúdka zvýšenou tvorbou kyseliny a žlče, prípadne bolesťami. Na pokožke sa objaví začervenanie a vyrážky, oči sú podráždené a pália. To všetko sú príznaky zvýšeného ohňa v tele, ktorý môže viesť k vážnejším zdravotným problémom.

V letnom období je dôležité udržiavať dóšu pitta vyrovnanú, lebo príliš veľa ohňa vás môže spáliť, zvonka aj zvnútra. Ak ešte navyše žijete v oblasti s horúcim podnebím, o to viac si tieto rady treba vziať k srdcu.

 

Tipy, ako zostať „cool“ počas leta

  • Jedzte jedlá, ktoré sú prirodzene ochladzujúce, napríklad šaláty, sezónne ovocie, domáce ovocné a zeleninové džúsy a smoothie.
  • Uprednostňujte potraviny, ktoré znižujú pittu – také, čo majú podľa ajurvédy sladkú, horkú alebo zvieravú chuť. Sladkosti sú ok, ale iba zdravé, bez škodlivého bieleho cukru! Horké sú napríklad šaláty, zvieravý je zelený čaj.
  • Vyhýbajte sa pikantným, kyslým a príliš slaným jedlám, nadmiere alkoholu a vyprážaným jedlám.
  • Používajte koreniny s chladivým účinkom, napríklad kurkumu, mätu, fenikel, aníz a kardamóm.
  • Vyhýbajte sa horúcim kúpeľom, sprchujte sa chladnejšou vodou.
  • Nezabúdajte dodržiavať pravidelný pitný režim. Pozor však na ľadové a bublinkové nápoje, ktoré neprospievajú tráveniu! Pite dostatok čistej studenej vody bez ľadu, prípadne čerstvé ovocné a zeleninové džúsy.
  • Ak máte možnosť, zaplávajte si v jazere, rieke alebo sa vyberte k moru.
  • Choďte často do prírody a prechádzajte sa v lese. Zelená farba upokojuje a ochladzuje.
  • Jedzte tiež čo najviac zelených potravín, pomôžu vám ochladiť horúcu krv, ktorá spôsobuje vyrážky a podráždenia pleti.
  • Oddychujte čo najviac. Južanské národy dodržiavajú v čase najväčších horúčav siestu – skúste si aj vy po obede na chvíľku zdriemnuť a uvidíte, ako vás to osvieži!
  • Najviac aktivít si naplánujte v čase, kedy je chladnejšie, skoro ráno a večer po západe slnka. Vyhýbajte sa vyčerpávajúcim činnostiam a fyzickým aktivitám uprostred dňa.
  • Snažte sa chodiť spať čo najskôr, aby ste boli ráno plní energie. Ak ste skôr nočný typ, vychutnajte si pohľad na mesiac, jeho energia pomôže ochladiť telo aj myseľ.
  • Venujte čas meditácii alebo aspoň sa každý deň na chvíľu zastavte a vychutnajte si pokoj a ticho. Prílišná mentálna aktivita vedie k prehriatiu mysle, nervozite a výbuchom hnevu.
  • Vytvorte si vo svojom rozvrhu aktivít priestor aj na hru a relaxáciu. Robte to, čo vás baví a tešte sa z toho!
  • Vyhýbajte sa prepracovaniu a keď sa nedá inak, aspoň sa snažte naplno koncentrovať svoju pozornosť na to, čo práve robíte, nerozptyľujte sa ostatnými vecami, ktoré môžu počkať. Priveľa aktivity môže viesť až k vyhoreniu, ktoré spôsobí nerovnováhu dóš.
  • Skúste niečo vlastné vypestovať! Práca so zemou a zelenými rastlinami vám pomôže uzemniť sa a je skvelá pre telo, myseľ aj dušu.
  • Vyberajte si také druhy pohybu, ktoré vám nezvýšia oheň, napríklad plávanie či akékoľvek vodné športy. Dobré sú aj večerné prechádzky, pri ktorých sa po celom dni zrelaxuje telo aj myseľ. Vyskúšajte sa niekedy prejsť iba vo svetle mesiaca a uvidíte ako vám jeho energia pomôže upokojiť ohnivé emócie.
  • Na osvieženie tela aj priestoru použite éterické oleje, napríklad mätový, ružový, santalový alebo eukalyptový. Pridajte niekoľko kvapiek do kúpeľa, telového mlieka alebo aromalampy.

Odporúčané joga pozície na leto

  1. Pozdrav mesiacu – variácia najznámejšej zostavy Pozdrav slnka, ktorá sa cvičí večer a v pomalom tempe, s dôrazom na dych.
  2. Záklony s oporou – napríklad pozícia mostu s joga blokom položeným pod spodnou časťou chrbta.
  3. Opreté nohy o stenu – pamätajte na to, že nohy by mali byť čo najviac vystreté a kostrč pritlačená k stene.
  4. Stoj na ramenách s oporou – podložte si pod ramená deku alebo uterák, čo vám nadvihne krk zo zeme a vystrie chrbticu.
  5. Predklony na zemi – sadnite si na zem s vystretými nohami a predkloňte sa čo najhlbšie. Potom spravte to isté s nohami naširoko rozkročenými.
  6. Twisty v sede alebo v ľahu – uvoľnia napätie v chrbtici a pomôžu aj tráveniu.
  7. Šavasána – ľahnite si na zem, zatvorte oči a ponorte sa do hlbokej relaxácie.

 

V septembrovom čísle vás čaká téma Ako byť šťastný a žiť v harmónii. Prajem vám krásne leto! 🙂