Ajurvédska strava & deti

(článok vyšiel v časopise BALANS č. 3/2018)

Ajurvéda je vraj najstaršou medicínou na svete a vychádza z univerzálnych princípov v prírode. Tak, ako si ňou vedeli pomôcť ľudia pred tisíckami rokov, aj v dnešnej modernej dobe nájde svoje uplatnenie.

Mnohým rodičom sa možno na prvý pohľad môže zdať príliš “exotická” a zložitá, aby ju používali v starostlivosti o zdravie svojich detí. V skutočnosti je však ajurvéda veľmi jednoduchá. Deti sú prirodzene spojené s prírodou a jej cyklami. Sú ešte čisté, nezaťažené toľko fyzickým či duševným balastom ako dospelí. Keď pochopíte základný koncept ajurvédy ako prírodný domáci spôsob prevencie a liečby pomocou stravy a bylín, aj obyčajné jedlo sa môže stať liekom pre vás aj vaše dieťa. So znalosťou základov ajurvédy dokážete svojmu dieťatku ušiť na mieru taký režim, aby bolo zdravé a spokojné. Žiadna zmena sa však neudeje hneď a najmä pri deťoch treba byť pri zavádzaní nových jedál či postupov opatrný.

Konštitúcia dieťaťa je základ

Na začiatku je dôležité zistiť, akú má vaše dieťa konštitúciu, čiže aký je typ podľa ajurvédy (váta, pitta alebo kapha). Robí sa to pomocou ajurvédskej diagnostiky, ktorá skúma jednotlivé fyzické aj povahové charakteristiky – napríklad farba pokožky, očí a vlasov, telesná stavba, apetít, spôsob reagovania na podnety a mnoho iných. Najlepšie je, keď túto základnú diagnostiku urobí odborník – ajurvédsky lekár, ktorý vám poradí aj ktoré jedlá sú vhodné, a ktoré nie. Základnú ajurvédsku konštitúciu vášho dieťaťa môžete zistiť aj pomocou ajurvédskeho dotazníka, ten však býva menej presný.

Dosiahnutie harmónie v tele

Základným cieľom je dosiahnutie harmónie – doplniť, čo chýba a ubrať to, čoho je priveľa. Napríklad ak máte hyperaktívne dieťa, ktoré sa nikdy nezastaví, správna ajurvédska strava ho dokáže upokojiť a uzemniť. Takéto vlastnosti má koreňová zelenina – mrkva, cvikla, paštrnák, petržlen, zeler, zemiaky, bataty. Tie prirodzene rastú v spojení s elementom zeme a preberajú tak jej vlastnosti – sú pevné, hutné, hrejivé a výživné. Preto pôsobia upokojujúco na telo aj myseľ.

Dieťa typu váta: citlivé, nepokojné, kreatívne, stále v pohybe.

Strava: teplá, výživná, ľahko stráviteľná (polievky, kaše, koreňová zelenina)

Dieťa typu pitta: dynamické, zvedavé, má silnú vôľu a silný apetít

Strava: studené jedlá a nápoje, ťažšie jedlá, vyhýbať sa koreninám

Dieťa typu kapha: pokijné, pomalé, dobrosrdečné, ľahko priberá

Strava: ľahká, teplá, suchá, korenená

 

Batatové hranolčeky s raw dressingom

Hranolky:

  • 2 stredne veľké bataty
  • 2 lyžice rozpusteného kokosového oleja
  • 1 lyžička himalájskej soli
  • 1 lyžička rímskej rasce
  • 1 lyžička kokosového alebo trstinového cukru
  • 1 lyžička celých koriandrových semien, jemne podrvených
  • Čierne korenie podľa chuti

Krémový raw dressing:

  • 1/2 hrnčeka vopred na 30 minút namočených surových kešu orechov
  • 1/3 hrnčeka vody
  • Šťava z polovice citróna
  • 1 lyžička lahôdkového droždia (kúpite v bioobchodoch)
  • 1 lyžička himalájskej soli
  • 1 až 2 strúčiky cesnaku
  • Čerstvá bazalka alebo petržlenová vňať na dochutenie

Príprava:

Namočte kešu orechy na 30 minút do vody a zatiaľ si pripravte hranolky. Bataty umyte a neošúpané ich nakrájajte na kúsky veľkosti zemiakových hranolčekov. Dajte ich do väčšej nádoby a pridajte kokosový olej, soľ, rímsku rascu, cukor a koriander. Poriadne všetko premiešajte tak, aby boli zemiaky dobre ochutené. Vysypte na pekáč pokrytý papierom na pečenie a rovnomerne rozložte. Dajte do rúry a pečte cca 20-30 minút na 200 stupňoch, kým budú bataty chrumkavé.

Dressing pripravíte veľmi jednoducho – mixujte všetky suroviny v mixéri, kým získate krémovú hmotu. Ak bude dressing príliš hustý, pridajte doň trochu vody.