Liečivé potraviny z ajurvédy

Balans na tanieri_str.2

Balans na tanieri_str.3

Balans na tanieri_str.4

Balans na tanieri_str.5

Balans na tanieri_str.6

(článok vyšiel v špeciálnej edícii časopisu BALANS NA TANIERI 1/2015)

India je krajina, kde sa po tisícročia pestujú tisíce druhov rastlín, z ktorých ľudia vyrábajú potraviny, koreniny či lieky. Zo starých ajurvédskych textov sú známe mnohé recepty na prípravu liečivých zmesí, ktoré sa používajú dodnes na celú škálu zdravotných problémov od zlého trávenia až po závažné ochorenia.

Prinášame vám niekoľko základných potravín, byliniek a ich zmesí, ktoré sú bežné v každej indickej domácnosti. Sú to jednoduché spôsoby, ako si sami môžete účinne pomôcť od bolestí a chorôb bez toho, aby ste museli siahnuť po chemických liekoch.

TULSI – elixír života

Tulsi alebo bazalka posvätná je veľmi obľúbená rastlinka v celej Indii. Tradične sa pestuje takmer v každej indickej domácnosti a používa sa na liečenie, varenie a náboženské rituály. Tulsi (Ocimum sanctum) je aromatická bylina stredného vzrastu, ktorá rastie vo východných krajinách s tropickou klímou. V ajurvéde je to jedna z najznámejších a najpoužívanejších bylín, opisujú ju už staroveké ajurvédske texty. Je považovaná za adaptogén, ktorý harmonizuje rôzne procesy v tele a pomáha nám vyrovnať sa s následkami stresu na všetkých úrovniach, od buniek až po myseľ. Ajurvédski lekári hovoria o tulsi ako o „elixíre života“ a odporúčajú ho ako zaručený prostriedok na dlhovekosť. Používa sa tiež proti prechladnutiu, bolestiam hrdla a kašľu, pôsobí antibakteriálne a zlepšuje trávenie. V hinduizme je tulsi považovaná za posvätnú rastlinu. Veriaci ju počas náboženských rituálov obetujú bohom a z jej dreva sa vyrábajú sošky bohov či japa mala, čo je niečo ako hinduistický ruženec určený na modlenie a spievanie mantier. U nás je tulsi dostupná sušená vo forme čaju, sirupu či bylinných kapsúl, ktoré kúpite v predajniach so zdravou výživou alebo na internete.

AMALAKI – omladzujúce ovocie

Amalaki (embilika lekárska, nazývaná aj amla) je ovocie zo stromov, rastúcich v Indii. Svojím tvarom pripomína ringloty a je vraj najbohatším prírodným zdrojom antioxidantov a vitamínu C. Čerstvé má výrazne trpko-kyslú chuť, preto sa väčšinou používa sušené či kandizované. Ajurvéda označuje amalaki za tzv. rásajánu, čo znamená omladzujúci prostriedok. Odporúča ho na udržanie dobrého zdravia, celkovú regeneráciu organizmu a dosiahnutie vysokého veku. Obsahuje päť druhov chutí nášho zmyslového vnímania (kyslosť, trpkosť, sladkosť, horkosť a ostrosť), ktoré vyrovnávajú všetky tri dóše váta, pitta a kapha. Amalaki obsahuje široké spektrum antioxidantov, bioflavonoidov a životne dôležitých esenciálnych aminokyselín. Je bohaté na množstvo minerálnych látok a vitamínov, ako je vápnik, železo, fosfor, karotén, vitamín B1, B2 a vitamín C. Toto ovocie pomáha zvýšiť obranyschopnosť organizmu, uľavuje pri žalúdočných a zažívacích problémoch, posilňuje srdce a mozog, regeneruje telesné tkanivá, zvyšuje tvorbu červených krviniek, zlepšuje zrakové funkcie a priaznivo pôsobí na rast vlasov. Môžete ho kúpiť ako kapsule či kandizovanú zdravú pochúťku namiesto sladkostí.

ČAVANPRAŠ – podporí činnosť srdca

Tradičné ajurvédske tonikum, ktoré svojou konzistenciou pripomína džem. Vyrába sa podľa starobylej receptúry z priližne 43 rôznych liečivých bylín, korenín, ovocia a masla ghí. Hlavnou zložkou je ovocie amalaki, ktoré je prírodným antioxidantom a bohatým zdrojom vitamínov a minerálov. Čavanpraš je elixír života, ktorý posilňuje a regeneruje celý organizmus, zvyšuje obranyschopnosť, upokojuje nervový systém a vyživuje tkanivá a orgány. Používa sa ako podporná liečba pri rôznych ochoreniach, keď je telo oslabené. Je účinný proti starnutiu, na zlepšenie trávenia, podporuje činnosť srdca, pečene, pľúc, zvyšuje vstrebateľnosť vápnika a zjemňuje pleť. Podporuje dlhovekosť a plodnosť, zlepšuje pamäť, zvyšuje inteligenciu a tráviaci oheň. U nás je možné čavanpraš kúpiť v špecializovaných obchodoch so zdravou výživou alebo cez internet. Konzumuje sa samotný, prípadne rozpustený vo vode či mlieku.

TRIPHALA zregeneruje organizmus

Triphala je najznámejší a najúčinnejší ajurvédsky prípravok na vnútorné prečistenie a regeneráciu organizmu. Je to kombinácia troch bylín – haritaki, amalaki a bibhitaki, ktoré spoločne harmonizujú a detoxikujú telo, podporujú trávenie a navodzujú rovnováhu. Triphala tiež viaže ťažké kovy a prečisťuje hrubé črevo, a tak lieči chronickú zápchu. Je to prírodný bylinný prípravok pôsobiaci regeneračne na sliznicu tráviacich orgánov, podporuje krvný obeh, činnosť obličiek a dýchacieho ústrojenstva. Posilňuje prirodzenú imunitu organizmu proti infekciám a napomáha pri zotavení po chorobe.

Triphala je tradičná ajurvédska tridóšická zmes, ktorá vyrovnáva všetky dóše – váta, pitta a kapha. Ajurvéda odporúča užívať ju dlhodobo (minimálne 3 mesiace), aby sa mohli naplno prejaviť jej účinky a telo sa mohlo zbaviť všetkých škodlivín. Môžete ju zakúpiť ako bylinné kapsule alebo čaj.

 

Lieky v koreničkách podľa ajurvédy

Určite aj vy máte v kuchyni rôzne druhy korenín a byliniek, ktoré bežne používate na ochutenie jedál. No vedeli ste o tom, že sa dajú použiť aj na liečenie? Vhodné kombinácie korenín v správnom množstve premenia každé vaše jedlo na liek a vy si tak nielen pochutíte, ale urobíte aj niečo pre svoje zdravie.

Ajurvéda je starobylý systém liečenia, ktorý pochádza z Indie. Zahŕňa celý komplex poznatkov, postupov, procedúr a rád, ktoré majú človeku pomôcť žiť zdravý a šťastný život. Neodmysliteľnou súčasťou ajurvédy je aj stravovanie a príprava zdravého jedla. Veľký dôraz sa tu kladie na koreniny, ktoré ajurvéda považuje nielen za doplnok na ochutenie jedál, ale za liek. Správne použité koreniny a bylinky dokážu vyliečiť mnohé zdravotné problémy – či už akútne alebo chronické ochorenia. Skúste napríklad pridať čierne korenie do šalátu a vaše telo z neho dokáže lepšie využiť všetky vitamíny a minerály. Štipka kurkumy v polievke pridá nielen krásnu farbu, ale pôsobí ako skvelý antioxidant.

Menej známe koreniny – nové chute

V ajurvédskych spisoch sa spomínajú mnohé koreniny a ich zmesi, ktoré sa dajú použiť nielen v indickej kuchyni, ale možno s nimi ochutiť takmer akékoľvek jedlo. Dnes bez problémov zoženiete v supermarketoch či špecializovaných obchodoch korenia z Indie, Thajska, Číny či Japonska. Nebojte sa experimentovať a vyskúšajte pripraviť sebe aj svojim blízkym nevšedný chuťový zážitok! Predstavíme vám niekoľko korenín, ktoré zaručene prinesú do vašej kuchyne závan exotiky.

Adžvan

Tieto semienka so zvláštnou chuťou pomáhajú zvýšiť tráviaci oheň a je vhodné konzumovať ich spolu s obilninami či strukovinami. Podporujú trávenie a sú skvelou prvou pomocou pri problémoch spôsobených prejedaním. Znižujú horúčku, posilňujú pečeň a slezinu. Majú stimulujúce a afrodiziakálne účinky. V kuchyni sa adžvan hodí do strukovinových jedál, môžeme ho pridať i do chleba.

Čierne horčičné semienka

Existuje viacero druhov horčice, no ajurvéda odporúča práve čiernu. Toto korenie má zahrievajúci účinok a ostrú chuť. Obsahuje veľa vitamínov, minerálov a účinných látok. Je liekom pri kožných ochoreniach, pomalom trávení či dýchacích problémoch. Používa sa aj proti parazitom. Semienka horčice spolu s rímskou rascou a koriandrom, opražené na masle ghí tvoria základ indickej a ajurvédskej kuchyne. Môžeme ich pridať do akéhokoľvek slaného jedla či použiť na prípravu čatní.

Čierna rasca

Toto korenie je pôvodom z Egypta a používa sa na prípravu jedál v Indii či krajinách Stredného východu. Obsahuje veľa liečivých látok a je preto veľmi účinným liekom na mnohé ochorenia – napríklad tráviace problémy, rakovinu pankreasu, kožné a dýchacie ochorenia ako kašeľ či astma, bolesti hlavy alebo zubov. V orientálnej kuchyni sa čierna rasca hojne používa napríklad na prípravu karí, ryžových jedál, polievok a omáčok. Môžete ňou ochutiť akékoľvek slané jedlo.

Limetka kaffir

Tieto lístky sa používajú predovšetkým v thajskej kuchyni, ale aj v ostatných krajinách juhovýchodnej Ázie a v Indii. Dodávajú jedlám príjemnú jemne citrusovo-horkastú chuť. Pôsobia ako antioxidant, proti zápalom a baktériám, sú účinným prostriedkom na prevenciu rakoviny. Používajú sa do polievok (známa thajská Tom Yam alebo Tom Ka), thajského karí, kokosovej omáčky či do marinád na mäso.

Kardamóm

Starí Gréci, Egypťania či Arabi ho považovali za afrodiziakum a pridávali ho do nápojov lásky. Tieto semienka sa v Oriente pridávajú do kávy či čierneho čaju, lebo zmierňujú negatívne účinky kofeínu. Sú účinným liekom pri zápaloch dutín a tvorbe hlienu, podporujú trávenie, posilňujú srdce a stimulujú mozog. Kardamóm je neodmysliteľnou súčasťou indického čaju masala. Používa sa tiež do dezertov, napríklad mrkvovej chalvy či ryžového pudingu.

Koriander

Zlepšuje trávenie a pomáha predovšetkým ľuďom, ktorí majú v sebe veľa ohňa (pitta). Ochladzuje organizmus, znižuje horúčku a je účinný proti páleniu záhy. Zlepšuje vstrebateľnosť ostatných korenín. Stimuluje tvorbu inzulínu a znižuje krvný cukor. Pôsobí protizápalovo a znižuje cholesterol. Semienka koriandra môžete použiť do čaju alebo podrvené opražiť na oleji a pridať akúkoľvek zeleninu. Používajú sa tiež na prípravu karí pasty.

 

Lahodné menu podľa ajurvédy

Vyskúšajte si doma navariť zdravé a pritom chuťovo vynikajúce jedlá. Ponúkame vám vzor, ako by mohlo vyzerať pravé ajurvédske pohostenie. Jedlá sú ľahké, rýchlo sa pripravujú a prekvapia vás svojou skvelou chuťou. Raz vyskúšate a určite si ajrvédske menu zamilujete.

GHÍ – prepustené maslo

Ghí je názov pre prečistené alebo „prepustené“ maslo. Pochádza z Indie, kde sa používa dodnes nielen na prípravu jedál, ale aj ako účinný prírodný liek v tradičnej indickej medicíne – ajurvéde, či pri náboženských rituáloch. Pripravuje sa z kravského masla pomalým zahrievaním, pri ktorom sa z masla odstráni všetka mliečna bielkovina a voda, až zostane iba čistý tuk zlatožltej farby. Ghí má príjemnú vôňu, orieškovú chuť a je veľmi ľahko stráviteľné, dokonca aj ľuďmi s intoleranciou na laktózu. Nie je potrebné skladovať ho v chladničke.

Ajurvédske texty opisujú rôzne liečivé účinky ghí – lieči sa ním celá škála ochorení, napríklad tráviace problémy, popáleniny či neplodnosť. V kuchyni je vhodné na prípravu takmer každého jedla, kde používate olej alebo tuk. Dostanete ho kúpiť v orientálnych či bio obchodoch. Doma si môžete pripraviť vlastné ghí. Potrebujete na to iba maslo, ktoré pomaly zohrievajte v hrnci za stáleho miešania, až sa začne vyparovať voda a oddeľovať mliečna bielkovina. Tú potom pomocou lyžice odstráňte, až vám zostane iba čistá tekutina zlatožltej farby.