Každý z nás je strojcom svojho zdravia

(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 12/2013)

V ajurvédskom prístupe k zdraviu nie je až tak dôležité, aké špecifické ochorenia, diagnózy či problémy človek má. Ajurvéda lieči človeka ako celok, nezameriava sa na odstraňovanie chorôb, ale na dosiahnutie stavu trvalého zdravia a šťastia. A to je možné v každom veku. Dnes panuje názor, že vo vyššom veku je „normálne“ byť chorý, mať zdravotné problémy a rôzne obmedzenia. „Čo by ste chceli, vo vašom veku? Veď iní sú na tom ešte horšie,“ povedia vám ľudia, ale aj mnohí lekári.

V ajurvédskom prístupe to však neplatí. Ajurvéda verí, že človek nechátra počtom rokov, ale počtom chýb. Možno tomu tak celkom neveríte, ale skúste sa zamyslieť. Ako je potom možné, že existujú aj deduškovia a babičky, ktorí sú stále zdraví a plní sily, bez problémov sa pohybujú a tešia sa zo života? Prečo v niektorých oblastiach sveta sa ľudia dožívajú úctyhodného veku napriek tomu, že žijú v ťažkých a drsných podmienkach? Poviete si: Je to náhoda, majú šťastie alebo je to genetické.

Nie je to však tak. Títo ľudia robia niečo inak. Žijú v súlade so svojou prirodzenosťou, počúvajú svoje telo a prirodzene robia veci, ktoré sú správne. Vyberajú si jedlo, ktoré im prospieva a vyhýbajú sa tomu, čo im škodí. Snažia sa tešiť zo života a aj keď nie je vždy ideálny, pokúšajú sa nachádzať v ňom to krásne.

Títo ľudia nie sú iní ako vy. Sú z mäsa a kostí a častokrát dokonca žijú v horších podmienkach ako vy. Tiež čelia každodenným problémom, ale rozdiel je v tom, ako sa k nim postavia. Vedia, že za svoj život sú zodpovední sami a že sú to oni, kto je strojcom ich vlastného šťastia.

Prevezmite zodpovednosť

Aj vy sa takým človekom môžete stať. Stačí prevziať zodpovednosť za svoj život a rozhodnúť sa, že budete zdraví a šťastní. Ďalším krokom je začať robiť veci, ktoré vám zdravie a šťastie zabezpečia – stravovať sa správne podľa svojej konštitúcie, dodržiavať denný režim, pohybovať sa, zbaviť sa zlozvykov, venovať sa tomu, čo vás baví, zmeniť prístup k životu a k veciam, stretávať sa s príjemnými ľuďmi, nájsť v živote rovnováhu a harmóniu (aktivita – oddych) a jednoducho sa tešiť aj z maličkostí. Ťažké? Možno, na prvý pohľad. Ale hneď ako začnete, zistíte, že to ide samo. Čím viac sa budete snažiť žiť zdravo a robiť veci správne, tým to pôjde jednoduchšie. Až nakoniec zistíte, že to vôbec nie je ťažké a že inak to už ani robiť nechcete.

Všetko má príčinu

Každý zdravotný problém či ochorenie má svoje príčiny, prečo vznikol. Moderná medicína sa primárne zameriava na liečenie resp. odstraňovanie príznakov chorôb a nesnaží sa hľadať príčiny, prečo vlastne vznikli. Človek od lekára odchádza s predpismi na množstvo liekov, denne ich hltá celú kopu v nádeji, že problémy zmiznú. Lenže také jednoduché to nie je. Chemické lieky sú na jednej strane účinné a pomôžu odstrániť príznaky ako napríklad bolesť či vysoký krvný tlak. No na druhej strane majú rôzne vedľajšie účinky, ktoré sú častokrát ešte horšie, ako samotné ochorenie. A čo je najpodstatnejšie, lieky neliečia príčinu ochorenia, ale iba jeho príznaky. Práve týmito príznakmi sa nám telo snaží dať najavo, že niečo nie je v poriadku, že niečo robíme zle. Ak toto volanie nepočúvame a namiesto toho, aby sme niečo vo svojom živote zmenili, príznaky potlačíme silnou chémiou, postupne to môže mať katastrofálne následky. Jeden príznak potlačíme a objaví sa ďalší, potom ďalší a nakoniec máme chorôb a diagnóz celú kopu. Trpíme, všetko nás bolí, cítime sa obmedzení, nemôžeme sa venovať tomu, čomu by sme chceli… A pritom stačilo len venovať pozornosť volaniu nášho tela, hľadať príčiny problémov a pokúsiť sa pracovať na ich odstránení. Ľudské telo je jeden prepojený celok a všetko so všetkým súvisí. Telesné orgány a sústavy, ale aj psychika, emócie a medziľudské vzťahy. Ak nastane nerovnováha v jednej časti, ovplyvní to celý systém. Izolovaným liečením konkrétnej časti sa problém nevyrieši, lebo jeho príčina je často niekde inde, oveľa hlbšie.

V dnešnej dobe sú však ľudia veľmi pohodlní. Keď majú problém, idú k lekárovi, ten im predpíše „zázračné“ tabletky a problém je vyriešený. Alebo si to aspoň myslia.

Je veľmi jednoduché „hodiť“ zodpovednosť na niekoho iného. Ale zamyslieť sa a prijať zodpovednosť sám za seba, za svoj život a za svoje zdravie, to je už ťažšie. Dnes všetci hovoria o slobode ako o základnom práve človeka.

Lenže, ako už povedal Jean-Paul Sartre: „Sloboda je zodpovednosť.“ Sme teda pripravení stať sa naozaj slobodnými?