Joga pre ľudí typu pitta

(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 3/2014)

Človek typu pitta

Pitte dominuje element oheň a táto dóša ovplyvňuje predovšetkým trávenie a metabolizmus. Ľudia tohto typu majú silný apetít a často konzumujú veľké množstvo jedla a nápojov, čo im bohužiaľ veľmi neprospieva. Preto mávajú pitty tendenciu predovšetkým k tráviacim problémom ako je prekyslenosť žalúdka, pálenie záhy a žalúdočné vredy. Ďalšie orgány podliehajúce dóši pitta sú pečeň, žlčník a pankreas. Pitta tiež zodpovedá za zápalové a horúčkovité ochorenia, problémy so zrakom a kožné ochorenia.

Po psychologickej stránke bude mať typ pitta prirodzenú tendenciu k „ohnivým“ citom ako je hnev, zlosť, netrpezlivosť, negatívne a kritické myslenie, nespokojnosť a nadmerná aktivita. Na druhej strane sa pitta vyznačuje silným intelektom, dobrou pamäťou, výrečnosťou a organizačnými schopnosťami.

Faktory zvyšujúce pittu sú horúce počasie, konzumácia pálivých jedál a stres. Naopak surová zeleninová strava, sladké ovocie a aktivity ako plávanie, joga a meditácia horúcu pittu ochladia a uvedú do pôvodného stavu rovnováhy.

Cvičenia pre ľudí typu pitta

Keď sa človek s konštitúciou pitta pevne rozhodne, že sa bude venovať cvičeniu jogy, môže sa pomerne rýchlo vypracovať a byť v nej dobrý. Pitty sú však väčšinou agresívnejšej povahy, rady vynikajú a predvádzajú sa. Sú veľmi cieľavedomé a keď tento prístup prenesú aj do cvičenia, môžu síce vynikať v technickom prevedení cvikov, no zároveň sa tým pripravia o duševný prínos jogy.

Vhodne zvolené jogové asány by mali vznetlivé a horúce pitty upokojovať a ochladzovať, ako telesne, tak aj na úrovni emócií. Na uvoľnenie vzniknutého napätia a tepla je veľmi dôležité uvoľniť sa po každom cviku, pokojne dýchať a nepreťažovať telo, aby sa nezačalo intenzívne potiť.

Dóša pitta sa ukladá prevažne v strednej časti brucha, v tenkom čreve a pečeni, preto je dôležité zamerať sa na také cviky, ktoré z tejto oblasti pomáhajú odstaňovať napätie a teplo.

Niekoľko základných pravidiel cvičenia pre typ pitta:

 Urobte si z cvičenia zábavu. Neberte seba ani cvičenie príliš vážne.

  • Vychutnávajte si jednotlivé asány a majte z pohybu radosť.
  • Pri cvičení pociťujte slobodu a buďte kreatívni. Nebojte sa urobiť zmenu, nedržte sa stále tej istej série asán či rovnakého štýlu cvičenia.
  • Cvičte v mierne chladnej miestnosti, vyhnite sa príliš vyhriatemu prostrediu – ale pozor, nesmie vám byť zima. Často vetrajte.
  • Zamerajte sa na svoje telo a na účinky cvičenia, nebuďte stále v hlave a zbavte sa zbytočných myšlienok.
  • Pracujte na 80% svojej kapacity.
  • Vyhýbajte sa neustálemu hodnoteniu a buďte k sebe menej kritickí.
  • Ak je to možné, majte vždy okolo seba dostatok priestoru na cvičenie.
  • Myslite na to, že joga nie sú preteky a nemusíte byť vždy najlepší.
  • Sústreďte na na dýchanie a predovšetkým na výdych. Pomocou neho sa snažte vypustiť zo seba všetok nahromadený hnev, stres a nadbytočné teplo.
  • Nezabudnite, že menej je často viac!

Najvhodnejšie asány pre typ pitta:

Pre pittu sú najvhodnejšie asány, ktoré preťahujú a uvoľňujú oblasť strednej časti trupu (pečeň, slezina, pankreas, žalúdok, žlčník) – napríklad šašankasána (zajac), dhanurasána (luk), čakrasána (kruh), bhudžangasána (kobra), navasána (loďka), matsjasána (ryba).

Reverzné pozície ako napríklad sarvangasána (sviečka) či halasána (pluh) pomáhajú ochladzovať nahromadené teplo a uvádzajú do rovnováhy mesačný (chladný) a slnečný (teplý) princíp v tele. Pozor však na pozíciu šíršasána (stoj na hlave) – cvičenci tohto telesného typu by sa jej mali vyhýbať, lebo zvyšuje tvorbu pitty v tele.

Pre typy pitta sú tiež vhodné predklonové pozície, ktoré ochladzujú, uzemňujú a privádzajú energiu do strednej časti brucha, ktorá je sídlom pitty. Z vinyasa sekvencií je pre pittu najlepší chandra namaskar (pozdrav mesiacu), ktorý prináša upokojenie a ochladenie.

Rovnako sú výborné torzie (skruty) v stoji, ale najmä v sede – napríklad parivrtta utkatasána (obrátená stolička), ardha matsjendrasána (jednoduchý skrut v sede), bharadvadžasána (mudrc v skrute), bharadvadžasána II (polovičný uzatvorený lotos v skrute). Tieto pozície pomáhajú odstraňovať toxíny z pečene a detoxikovať organizmus.

Po lekcii jogy odcvičenej spôsobom vhodným pre svoj typ, by pitty mali odchádzať s pocitom ochladenia, príjemnej únavy svalov a pokojnej mysle. Najmä v oblasti brucha by mali pociťovať uvoľnenie a nemali by ich trápiť zbytočné myšlienky.

Nabudúce sa dozviete, ktoré asány by mali cvičiť ľudia typu kapha, tretieho zo základných typov podľa ajurvédy.