Joga na zlepšenie trávenia

FotorCreated2

(článok vyšiel v časopise BALANS č.4/2014)

Sviatky sú pre väčšinu z nás obdobím, kedy dostáva naše trávenie riadne zabrať. A navyše, v tomto období pokoja a relaxu sa oveľa menej hýbeme, takže sa ľahko stane, že sa cítime nafúknutí a je nám ťažko od žalúdka. Čo s tým? Prinášame vám zostavu jednoduchých cvikov, ktoré vám pomôžu ľahšie stráviť všetky dobroty a zbaviť sa bolestí brucha, aby ste sa cítili dobre a mohli si naplno vychutnať sviatočnú atmosféru.

Aj keď sa snažíme žiť zdravo, niekedy sa stáva, že zjeme niečo, čo nám nesadne, prípadne zjeme toho príliš veľa. Práve počas vianočných sviatkov je veľmi ťažké zachovať si svoj stravovací režim, keď sa stoly takmer prehýbajú pod množstvom koláčov a iných dobrôt. Keďže je takmer nemožné odolať im, podvedome sami sebe dávame ospravedlnenie: „veď sú Vianoce“. Lenže bez ohľadu na to, ako dobre si zdôvodníme naše diétne prehrešky, naše telo sa oklamať nedá. A tak výsledkom je, že sa cítime preplnení, nafúknutí ako balón a nechce sa nám ani pohnúť. Tu je dôležité uvedomiť si, že sviatky čoskoro skončia a keď nechceme privítať nový rok s tráviacimi problémami a s niekoľkými kilogramami navyše, je treba pre to niečo urobiť.

Cvičenie rozhýbe trávenie

Ako dobrá a účinná alternatíva chemických tabletiek sa ponúka joga. Ten, kto jogu cvičí pravidelne, môže pocítiť jej pozitívne účinky aj v oblasti trávenia. Jednoduché základné jogové pozície vám pomôžu vyliečiť mnohé tráviace problémy a bolesti, a to akútne i chronické.

Stačí 15 minút denne

Cviky, ktoré vám prinášame, sú zostavené tak, aby vám pomohli odstrániť bolesti brucha, nafúknutosť a pocit ťažoby. Stačí pätnásť minút denne a budete sa cítiť lepšie. Pozor, pred cvičením sa neodporúča jesť väčšie jedlo aspoň tri hodiny.

Cviky na zlepšenie trávenia

1. Uvoľnenie v ľahu

Ľahnite si na chrbát a pokrčte nohy v kolenách, chodidlá sú na zemi. Zatvorte oči a sústreďte sa na dýchanie. Vnímajte každý nádych a výdych a cíťte, ako sa uvoľňuje napätie v oblasti brucha. Predstavte si, ako s každým výdychom z tela ochádzajú všetky škodliviny a s nádychom prijímate novú energiu.

2. Pritiahnutie kolien

Táto pozícia sa nazýva „apanasána“. Apána ja podľa ajurvédy použitá energia, ktorú táto pozícia pomáha odstrániť. Je veľmi účinná proti plynatosti a bolestiam s ňou spojených.

Ležte na zemi, hlava uvoľnená, chrbtica sa celou plochou dotýka podložky. Pritiahnite si s výdychom obe kolená k hrudi. Vydržte desať nádychov a výdychov, potom nohy pomaly položte na zem.

 3. Vytočenie do strany

Pri tejto pozícii sa uvoľňuje celá oblasť brucha a zároveň je veľmi dobrá pre chrbticu.

Začnite v ľahu na chrbte s pokrčenými kolenami. Roztiahnite ruky do strán, dlane sú otočené smerom k zemi. S výdychom otáčajte nohy na jednu stranu a zároveň hlavu na opačnú stranu. Vydržte päť až desať nádychov a výdychov a pomaly sa vráťte späť. Potom urobte to isté na druhú stranu.

 4. Most

Pozícia mostu zlepšuje krvný obeh a prekrvuje vnútorné orgány v oblasti brucha, čo napomáha tráveniu.

Ležte na zemi a pokrčte kolená, chodidlá sa dotýkajú podložky. Ruky položte popri tele a s výdychom vytlačte zadok čo najvyššie tak, aby ste cítili natiahnutie v oblasi brucha a hrudníka.

Tip: Na zlepšenie trávenia vyskúšajte v pozícii zatlačiť hore jeden bok, vydržať päť dychov a potom druhý bok.

5. Vytáčanie v sede

Pri tomto cviku sa rotuje chrbtica do strany a naťahujú sa bočné brušné svaly. Pomáha prekrviť vnútorné orgány, ktoré tak môžu ľahšie vylúčiť všetky toxíny a škodlivé látky.

Sadnite si s vystretými nohami. Pokrčte pravú nohu v kolene a prekročte ňou ľavú nohu. Pravou rukou sa oprite vzadu o zem a ľavú ruku natiahnite z vonkajšej strany pravého kolena. Snažte sa držať čo najviac vystretý chrbát. Vydržte aspoň päť nádychov a výdychov a vymeňte strany.

Tip: Pri každom výdychu sa snažte prehĺbiť natiahnutie a vytočiť sa ešte o trochu viac.

6. Predklon v sede

Pozícia, nazývaná aj „kliešte“, vám pomôže zrelaxovať a odstrániť napätie, ktoré má vplyv aj na trávenie.

Posaďte sa na zem s vystretými nohami a s výdychom sa čo najhlbšie predkloňte. Snažte sa mať pri tom čo najviac rovný chrbát aj nohy. Vydržte päť až desať dychov a pomaly sa vráťte späť.

7. Pozícia hrdinu

Keď ste sa príliš najedli a necítite sa dobre, posaďte sa do pozície hrdinu. Pomáha proti bolesti žalúdka a uvoľňuje oblasť brucha.

Sadnite si na päty, vystrite chrbát a zatlačte ramená smerom dozadu. Položte ruky dlaňami na kolená a zhlboka dýchajte do brucha. Môžete aj zakloniť hlavu dozadu, čo povzbudí štítnu žľazu. Vydržte päť nádychov a výdychov.

Tip: Variáciu tejto pozície môžete robiť v sede na stoličke, s nohami voľne spustenými dolu. Je to skvelý spôsob, ako sa uvoľniť a podporiť trávenie kedykoľvek počas dňa.

8. Predklon v stoji

Pri hlbokom predklone posilníte chrbát a zároveň vám pomôže odstrániť napätie z oblasti krku. Tým, že sa stlačí brucho, dochádza k lepšiemu prekrveniu tráviacich orgánov.

Postavte sa s nohami na šírku bokov a pomaly sa predkloňte tak, aby ste mali čo najviac vystretý chrbát. Ak je to možné, položte ruky na zem. Ak nedočiahnete, chyťte sa za lýtka, prípadne si pod seba podložte niečo, o čo sa budete môcť zachytiť.

9. Pes

Táto asána naťahuje a energizuje celé telo, zároveň je výborná na upokojenie mysle a zlepšenie koncentrácie. Prekrvuje tiež orgány v oblasti brucha.

Začnite v stoji s nohami mierne od seba. Spevnite brucho, predkloňte sa s rovným chrbtom dopredu a položte dlane čo najďalej pred seba. Vaše telo by malo mať tvar obráteného písmena V. Snažte sa tlačiť päty smerom k zemi a hlavu medzi ramená dolu. Držte pozíciu päť až desať dychov.

10. Dieťa

Jedna z najobľúbenejších relaxačných pozícií vám pomôže odstrániť napätie, uvoľniť chrbát a zároveň podporiť trávenie.

Začnite v sede na pätách, s výdychom sa predkloňte a natiahnite ruky čo najviac dopredu. Nakoniec položte čelo na zem a zotrvajte v polohe päť alebo viac dychov.

Tip: Aby vám bolo príjemnejšie a pohodlnejšie, položte si čelo na vankúš.