Intuitívne varenie v praxi – Čo na raňajky?

(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 7/2017)

Určite ste už počuli o tom, aké sú raňajky dôležité a nemali by sa vynechávať. Telo prirodzene v noci niekoľko hodín neprijímalo potravu, hladina cukru v krvi klesla a ráno je načase energiu doplniť. Veď už aj samotný názov raňajok vo viacerých jazykoch znamená doslova „prerušenie pôstu“ (v angličtine „breakfast“, vo francúzštine „déjeuner“). No rovnako dôležité je aj to, čo na raňajky zjete. Či to budú rôzne farebné raňajkové cereálie, croissanty alebo koláče plné rafinovaného cukru, prípadne nezdravé údeniny plné „éčok“, ťažké syry a k tomu biele pečivo. Tieto potraviny vášmu telu neprinesú veľa dobrého, skôr ho prekyslia, zanesú toxínmi a zaťažia vaše trávenie.

Čo teda raňajkovať, aby ste boli zdraví a plní vitality? Ako vždy aj tu platí, že čím je jedlo prirodzenejšie a čerstvejšie, tým je aj zdravšie. Čo v prípade raňajok znamená predovšetkým čerstvé ovocie, ideálne sezónne. Môžete ho jesť buď samotné alebo rozmixované do rôznych smoothie. Ďalšou skvelou raňajkovou voľbou sú celozrnné obilniny, z ktorých si môžete pripraviť chutné kaše a dochutiť ich sušeným ovocím, orieškami a semiačkami. Na dosladenie použite niektoré zo zdravých sladidiel ako med, javorový sirup, agáve, stéviu, trstinový či kokosový cukor, atď. Samozrejme myslite na to, že všetko s mierou. Ak uprednostňujete raňajky „na slano“, vyskúšajte si pripraviť vlastnú nátierku z rôznej zeleniny, semiačok, tofu, byliniek a pod. K nej celozrnné pečivo (ideálne kváskové, ktoré dostanete kúpiť v bioobchodoch) a nakrájanú čerstvú zeleninu.

Podľa ajurvédy, starej indickej náuky o zdraví, by ranné jedlo malo byť výživné, ľahké, zohrievajúce a pozostávajúce iba zo zdravých surovín. Dôležité je, aby sa naštartoval tráviaci oheň, nazývaný agni – je to energia nášho metabolizmu, ktorá umožňuje telu prijímať výživné látky z potravy a vylúčiť všetko nepotrebné. Pomáha tiež udržať telesné teplo a meniť fyzickú hmotu na jemnejšie formy energie. Ajurvéda tiež prihliada na to, aký je kto konštitučný typ a podľa toho odporúča každému, ktoré potraviny sú pre neho vhodné a ktoré nie. Strava by sa mala prispôsobovať aj ročnému obdobiu, čo okrem voľby lokálnych sezónnych surovín znamená aj brať do úvahy vlastnosti jednotlivých potravín. Aj keď to možno na prvý pohľad vyzerá zložito, princíp je v podstate jednoduchý – keď máme nejakej vlastnostosti nadbytok, dodávame opačné vlastnosti. Napríklad človek typu váta, ktorému býva často zima, by si mal radšej namiesto surového ovocia ráno dať niečo teplé, napríklad ovsenú kašu. No uprostred leta, kedy je tepla v prírode dostatok, je sladké šťavnaté ovocie v poriadku. Rovnaký prístup je aj pre ostatné ajurvédske typy, len vlastnosti potravín, na ktoré sa prihliada, sú iné. Všeobecne však platí, že ráno je náš tráviaci oheň pomerne slabý, preto by ranné jedlo nemalo byť príliš ťažké. Takže tradičné anglické raňajky (vajcia, slanina, biele pečivo, sladký puding, atď.) by asi ajurvédski doktori neodporučili žiadnemu konštitučnému typu.

„Intuitívne“ raňajky

Ak nemáte radi stereotyp a baví vás intuitívny prístup k vareniu, raňajky sú skvelou príležitosťou využiť vašu kreativitu pri príprave rôznych variácií zdravých pokrmov. Ako na to? Keďže ráno je väčšinou málo času, uprednostnite jednoduché jedlá, ktoré pripravíte raz-dva. Odporúčam vám zadovážiť si kvalitný vysokorýchlostný mixér, ktorý sa stane vaším neodmysliteľným pomocníkom v kuchyni. Môžete si v ňom pripraviť rôzne smoothie, krémy z ovocia, orechov a obilnín, rastlinné mlieka, nátierky, omáčky, polievky atď. Dnes nájdete množstvo kníh s receptami, ktorými sa môžete inšpirovať. No oveľa väčšia zábava je to vtedy, keď si vytvoríte vlastné kombinácie, môžete tak každý deň vyskúšať niečo nové. Smoothie alebo krém si dajte do pekného pohára či misky a ozdobte čerstvým ovocím, nech máte nielen príjemný chuťový, ale aj estetický zážitok.

Prinášam vám niekoľko tipov na chutné raňajkové mixy, ktoré ako vždy vznikli úplne spontánne, z toho, „čo dom dal.“ Dobrú chuť! J

Krémový mix z vlašských orechov, mandľového mlieka a banánu

Do mixéra dajte banán, vlašské orechy (prípadne iné orechy, mandle alebo semiačka), trochu mandľového (alebo iného rastlinného) mlieka a rozmixujte na krém. Pokiaľ ste mlieka pridali priveľa a krém je príliš tekutý, pridajte na zahustenie ovsené vločky a znovu dobre rozmixujte.

Krém z hrušky, jablka, kiwi a citrónu

Rozmixujte umytú hrušku a jablko (kľudne aj so semiačkami, ktoré sú plné živín), ošúpané kiwi, citrónovú šťavu a niekoľko kvapiek 100%-nej citrónovej esencie. Prípadne môžete zahustiť ovsenými vločkami.

Kokosový chia puding s jahodami a javorovým sirupom

Večer dajte do misky alebo pohára asi 2 lyžice chia semienok, pridajte kokosové mlieko a strúhaný kokos. Odložte do chladničky, ráno pridajte jahody a polejte javorovým sirupom.