Intuitívne varenie – ako na to

Vitalita 7_2015 - Intuitívne varenie_str. 1

(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 7/2015)

Variť intuitívne znamená vytvoriť jedlo tak, aby ste pri tomto procese boli plne prítomní – telom, mysľou i duchom. Je to forma meditácie, kedy je vaše vedomie koncentrované na to, čo robíte. Je to umenie, pri ktorom dávate priestor svojej kreativite, aby sa mohla naplno prejaviť. Vžite sa na chvíľu do role dieťaťa, ktoré skúša a objavuje nové veci, chute, vône, farby a tvary jednotlivých potravín. Varenie je ako hra, pri ktorej je najväčšia zábava práve vtedy, keď si sami vytvoríte pravidlá.

Ako na to, keď ste doteraz boli zvyknutí riadiť sa receptami? Odporúčam vám postupovať krok za krokom, rovnako ako pri iných nových veciach, ktoré sa učíte. Všetko má svoj čas a stať sa skvelým intuitívnym kuchárom je tiež určitý proces.

  1. Šiesty zmysel pre varenie

Intuícia je váš vnútorný hlas, ktorý vám hovorí, čo je správne a čo máte v konkrétnej situácii robiť. Keď ju budete rozvíjať, rozšíria sa vaše obzory a už nebudete viac potrebovať recepty. Postupne sa zjemnia vaše zmysly, takže budete presne vedieť, čo a kedy máte do jedla pridať, aby bolo chutné. A nielen to, začnete tiež prirodzene vyhľadávať zdravé veci a tie nezdravé vám prestanú chutiť. Vaše telo je veľmi múdre a preto si pýta kvalitnú stravu. Keď budete počúvať, čo hovorí, prinesie vám to zdravie, radosť a dlhý život.

  1. Začnite od toho, čo poznáte

Aj keď to možno znie paradoxne, na začiatku vašej intuitívnej kuchárskej cesty vám môžu pomôcť práve recepty. Dôležité je však zmeniť uhol pohľadu a nebrať ich ako striktné návody, ale skôr v nich hľadať inšpiráciu. Prelistujte kuchárske knihy, časopisy či internet a určite natrafíte na veľa zaujímavých nápadov, ktoré stoja za to vyskúšať. Skúste sa tiež zamyslieť nad tým, čo ste doteraz varili najčastejšie a prečo. Je načase to zmeniť!

  1. Vyskúšajte niečo nové

Buďte otvorení novým nápadom a postupne začnite experimentovať. Kúpte si potraviny, z ktorých ste ešte nikdy nevarili, či exotické koreniny, ktoré nepoznáte. Zistite si, ako sa používajú a čo sa z nich dá pripraviť. Zapojte svoje vlastné zmysly a skúšajte chute a vône, pozorujte štruktúru a farby. Porozmýšľajte nad tým, s čím by ste radi túto chuť skombinovali, čo sa vám k nej „žiada“. Možno sa vám niektoré kombinácie budú zdať zvláštne, ale tým si trénujete svoju vnímavosť a zmysly. Spomeňte si na školské časy, kedy ste na hodinách laboratórnych prác so zvedavosťou skúmali rôzne chemické látky a skúšali ich rôzne miešať. Je to zábava!

  1. Začnite v malom

Keď ste sa už dostatočne oboznámili s novými chuťami a vôňami, môžete začať s pokusmi v praxi. Neodporúčam vám však skúšať to prvýkrát vtedy, keď máte málo času alebo čakáte návštevu. Naopak, mali by ste byť v pohode a uvoľnení. Vyberte si nejaký jednoduchý recept, kde sa nedá veľa pokaziť. Prečítajte si ho celý a skôr, než sa pustíte do varenia, zatvorte oči a vizualizujte si jednotlivé kroky a celkový výsledok. Máte nejaký nápad, čo by ste na ňom chceli zmeniť? Na čo máte dnes chuť? Dali by ste si niečo viac pikantné, chrumkavé či krémové?

  1. Buďte hraví a kreatívni

Neberte prípravu jedla ako nudný stereotyp, ktorý vás len oberá o čas. Naopak, užívajte si to! Pustite si pri tom obľúbenú hudbu, vyhrňte si rukávy a naplno sa vžite do role kuchára. Zo začiatku sa môžete držať receptu, ale postupne v ňom skúšajte malé zmeny – niečoho dajte viac, niečoho menej, alebo pridajte niečo iné, na čo máte chuť. Pohrajte sa s chuťami a farbami, buďte ako umelec, ktorý tvorí svoje dielo.

Vychutnávajte si celý proces a sústreďte sa na každý krok. Pozorujte a vnímajte – sledujte ako sa jedlo na panvici mení, cíťte jeho vôňu, ochutnajte jeho chuť, počúvajte zvuky, ktoré pri varení vydáva. Varenie je veľmi senzuálnym zážitkom a ak sa pri ňom dokážete úplne uvoľniť, vaša kreativita sa bude môcť naplno prejaviť.

  1. Aj oči jedia

V každej dobrej reštaurácii je jedlo servírované vkusne a na tanieri je pekne naaranžované tak, aby bolo zážitkom pre všetky zmysly. No s trochou fantázie sa aj obyčajné domáce jedlo môže stať jedinečným kulinárskym zážitkom. Ako na to?

Použite svoju intuíciu a trochu sa pohrajte s tvarmi a farbami. Jedlo môžete oživiť kúskami nakrájanej zeleniny alebo ovocia, bylinkami či semiačkami. Skúste napríklad pridať na pásiky nakrájanú mrkvu spolu s kolieskami reďkovky, ktoré pravidelne rozložíte na okraji taniera, ako by ste maľovali mandalu. Ryžu môžete posypať čerstvou petržlenovou vňatou, šalát tekvicovými alebo slnečnicovými semiačkami. Raňajkovú kašu či koláč môžete ozdobiť kúskami ovocia alebo lístkami mäty. Kombinujte chute, tvary a farby podľa nálady a nebojte sa skúšať netradičné veci! Napríklad taký šalát s pomarančom, pečené zemiaky s jablkami či mrkvový koláč budú veľmi jednoduchou a chutnou zmenou.

  1. Nikto nie je dokonalý

Áno, aj vám sa môže stať, že sa niečo nepodarí. Variť intuitívne znamená vydať sa neprebádanou cestou, na ktorej sa môže prihodiť hocičo. No každý jeden nepodarok vás niečo naučí a nabudúce už budete vedieť, čo s čím môžete kombinovať a čo určite nie. Berte to ako proces učenia, nevyhnutný k získaniu cenných skúseností. Naučte sa nebyť na seba príliš tvrdí a dovoľte si robiť chyby, veď všetci sme len ľudia. Pamätajte na to, že ani tí najlepší kuchári sveta sa nenarodili s vareškou v ruke, ale museli pripraviť veľa jedál, kým sa vypracovali tam, kde sú dnes. Prax robí majstra!

V augustovej Vitalite vám poradím, ako sa pomocou ajurvédy a jogy môžete schladiť počas horúcich letných dní.