Detoxikácia podľa ajurvédy

(článok vyšiel v časopise BALANS č. 1/2017)

Detoxikacia podla ajurvedy_str.2

Prechodné obdobie medzi zimou a jarou je ideálne na hĺbkovú očistu, ktorá vám pomôže zbaviť sa nahromadených toxínov aj nežiaducich kilogramov zo sviatočných dobrôt. Ak aj vy cítite, že vaše telo potrebuje jarný reštart, vyskúšajte očistu podľa ajurvédy!

Ajurvéda odporúča dvojfázový detoxikačný program, ktorý zahŕňa pätnásť prípravných dní, kedy sa postupne z jedálnička vylučujú všetky nezdravé potraviny, a štyridsaťpäť dní samotnej očisty. Počas obidvoch fáz je veľmi dôležité dbať na správnu stravu, ktorá nebude zaťažovať tráviaci trakt a naopak podporí očistný proces.

Aj keď sú v dnešnej dobe v móde rôzne pôsty, pitie štiav a surová strava (raw food), tradičná ajurvéda zastáva názor, že určite nie sú vhodné pre všetky typy ľudí. Surové ovocie, zelenina a šťavy síce očisťujú organizmus od dôsledkov nezdravého životného štýlu a dodávajú chýbajúce vitamíny, minerály a enzýmy, no na druhej strane výrazne znižujú tráviaci oheň agní. Ten je zodpovedný za to, aby telo dokázalo potravu správne stráviť a asimilovať všetky výživné látky, ktoré obsahuje.

Vyhýbajte sa nevhodným jedlám

Podľa ajurvédy nezdravé potraviny, konzumované v nevhodnom čase či v nesprávnych kombináciách, naše telo nedokáže celkom stráviť a tak vzniká toxická látka nazývaná áma. Je to akási lepkavá hmota, ktorá postupne upcháva jemné kanáliky, ktorými prúdia k bunkám živiny a z buniek odpadové látky smerom von. Hlavným cieľom ajurvédskej očisty je odstrániť ámu z jednotlivých tkanív a obnoviť tak látkovú výmenu v bunkách. To znamená vyhýbať sa nezdravým jedlám, ktoré ámu vytvárajú, ako priemyselne spracované potraviny, polotovary plné chemikálií, jedlá zohrievané v mikrovlnke, geneticky modifikované potraviny a podobne. Ajurvéda tiež neodporúča jesť ťažké mliečne výrobky ako tvrdé zrejúce syry, mäso, vyprážané jedlá, biely cukor, bielu múku, rafinované oleje, fermentované potraviny a kvasnice.

Jedzte potraviny, ktoré redukujú ámu

Uprednostňujte ľahko stráviteľné vegetariánske jedlá, ktoré sú teplé, varené a podľa možností pripravené z domácich surovín. Základom vašej stravy by malo byť ovocie, zelenina, obilniny a strukoviny. Z nich môžete pripravovať mnohé chutné recepty ako napríklad polievky, indické dály (varená strukovina so zeleninou), pečené, varené či dusené jedlá.

Počas obdobia očisty sa odporúčajú najmä tieto potraviny:

Ovocie: Väčšina šťavnatých druhov ovocia sú skvelými pomocníkmi pri detoxikácii. Vyskúšajte si napríklad uvariť na raňajky nakrájané očistené jablko a zopár sušených sliviek s figami.

Zelenina: Jedzte veľa varenej zelenej listovej zeleniny ako napríklad špenát. Výborné sú tiež ružičkový kel a kapusta.

Obilniny: Používajte celozrnné obilniny, ktoré sú plné vlákniny, vitamínov a minerálov. Pomôžu vám očistiť tráviaci trakt, zasýtia a dodajú energiu. Detoxikačnou klasikou je celozrnná ryža, no skúste obohatiť svoj jedálniček aj o ďalšie obilniny, napríklad pohánku, quinou, amarant, jačmeň či pšeno.

Strukoviny: Ajurvédskym favoritom sú jednoznačne červená šošovica a mungo, ktoré sú chutné, jednoducho sa pripravujú a pomáhajú harmonizovať všetky tri dóše (váta, pitta a kapha). Pri ostatných druhoch strukovín je dôležitý najmä spôsob ich prípravy, lebo mnohé z nich sú ťažšie stráviteľné a môžu spôsobovať nafukovanie. Pri ich varení pridajte do vody trochu korenia asafoetida alebo kúsok riasy kombu.

Koreniny: Zázvor, kurkuma, koriander a fenikel otvárajú jemné kanáliky v tkanivách, čo uľahčí vyplavovanie toxínov cez pokožku, vylučovací systém, hrubé črevo a pečeň. Pridávajte koreniny do polievok a dálov počas varenia, alebo ich opražte v troche oleja či masla ghí a pridajte do hotového jedla.

Ajurvédske detoxikačné byliny: triphala, neem, trikatu, manjistha, vidanga, kutki, guduchi.

 

Vyberajte si jedlá podľa vašej konštitúcie

Ajurvéda pristupuje ku každému človeku individuálne a preto by aj strava mala byť prispôsobená vášmu konštitučnému typu. Toto je obzvlášť dôležité počas očistného procesu, aby ste podporili svoj tráviaci oheň agní a uľahčili tak elimináciu toxínov z organizmu.

Pite veľa teplej vody počas dňa

Teplá voda pomáha vyplavovať toxíny z jednotlivých tkanív, pôsobí ako očistná sprcha pre vaše bunky. Aby ste podporili tento očistný efekt, pridajte do vody detoxikačné koreniny.

Tu je recept na ajurvédsky detoxikačný čaj:

Ráno si v hrnci uvarte 1,5l vody, do ktorej pridajte štvrť lyžičky rímskej rasce, pol lyžičky koriandru a pol lyžičky fenikla. Chvíľu nechajte variť, odstavte a nechajte hrniec zakrytý po dobu desiatich minút, potom vyberte koreniny a prelejte do termosky. Pite pravidelne po dúškoch počas dňa.

Uvoľnite sa ajurvédskou masážou

Toto je asi najpríjemnejšia ajurvédska detoxikačná technika. Dôkladne si vymasírujte celé telo čistým sezamovým olejom, do ktorého môžete pridať niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Nechajte olej pôsobiť niekoľko minút a potom sa osprchujte teplou vodou bez použitia mydla. Olej vám pomôže zrelaxovať nervový systém a otvoriť drobné kanáliky v pokožke a vnútorných orgánoch. Sezamový olej je v ajurvéde vysoko cenený, staré texty ho nazývajú „kráľom ajurvédskych olejov“. Je prirodzene antibakteriálny a napomáha v procese bunkovej regenerácie. Ajurvédska masáž, nazývaná abhyanga, je veľmi dôležitou súčasťou každej ajurvéskej očisty, lebo pomáha telu zbaviť sa nahromadených toxínov a stresu.

Urobte si jogínsky očistný kúpeľ

Tento recept je veľmi účinný na očistu organizmu od toxínov a škodlivín, zároveň tiež očisťuje aj energetické telo a auru. Na jeden kúpeľ potrebujete jeden hrnček sódy bikarbóny a jeden hrnček morskej soli, ktoré nasypte do horúcej vody a ležte v nej dvadsať minút. Potom sa len opláchnite čistou vodou a zabaľte sa do uteráka. Odporúča sa urobiť si očistnú kúru s týmto zásaditým kúpeľom po dobu siedmich dní. Keď sa vám náhodou počas kúpeľa začne krútiť hlava alebo sa dostaví nevoľnosť, vyjdite z vane a ľahnite si na chvíľu do postele. Je to znamenie toho, že vaše telo uvoľnilo veľa toxínov.

 

Po štyridsiatich piatich dňoch očisty môžete pomaly začať pridávať ťažšie jedlá, nechajte telu čas niekoľko dní, nech sa adaptuje. Pozor, to však neznamená, že máte jesť nezdravé jedlá! Snažte sa aj naďalej dodržiavať zásady zdravej stravy, starajte sa o svoje telo a ono sa vám odvďačí zdravím a vitalitou.