Ako pomôcť tráveniu počas sviatkov

 Vitalita 12_2014 - Ako pomôcť tráveniu počas sviatkov_str.2

(článok vyšiel v časopise VITALITA č. 12/2014)

Vianoce sú jedným z najkrajších období, kedy si po celom roku môžete oddýchnuť v kruhu rodiny a priateľov a tešiť sa zo spoločných chvíľ, darčekov pod stromčekom a dobrého jedla, ktorému je ťažko odolať. Práve preto v tomto čase dostáva vaše trávenie riadne zabrať, cítite sa nafúknutí a je vám ťažko od žalúdka.

Prinášam vám tipy z ajurvédy a zopár jednoduchých cvikov z jogy, ktoré vám zaručene pomôžu zbaviť sa problémov a naplno si vychutnať vianočnú atmosféru.

Určite to poznáte – neodolateľná vôňa maminých koláčikov, stoly prehýbajúce sa pod množstvom dobrôt, na ktoré ste sa tešili po celý rok. Vianoce sú čas, kedy sa zrazu všetko zastaví. Koláče, kapustnica či majonézový šalát síce ulahodia vášmu maškrtnému jazyku, no ak to s nimi náhodou preženiete, namiesto príjemného pocitu sa dostaví pocit ťažoby, tráviace problémy alebo bolesti brucha.

Aby ste boli zdraví a cítili sa dobre, nemusíte byť na seba príliš prísni a odrieknuť si všetky sviatočné pochúťky. Dôležité je však vedieť odhadnúť správnu mieru a neprejedať sa. Aj tu platí známe pravidlo „Menej je niekedy viac.“

Ak vaše trávenie bude napriek vašej snahe o umiernenosť protestovať, vyskúšajte stáročiami overené rady z ajurvédy, ktoré vám pomôžu odstrániť bolesti brucha, nafúknutosť a pocit ťažoby. A keď si k tomu zacvičíte niekoľko jednoduchých jogových cvikov, vaše telo sa rozhýbe a príjemne ponaťahuje, čo podprí nielen trávenie, ale zabráni aj neželanému priberaniu.

Tipy z ajurvédy na podporu trávenia:

  1. Pite teplú vodu namiesto studených nápojov. Studené nápoje a jedlá (napríklad zmrzlina) znižujú tráviaci oheň agni, zatiaľ čo teplé ho podporujú. Vyskúšajte rôzne bylinkové či korenisté čaje (škorica, zázvor, kardamóm), ktoré sa výborne hodia k vianočnej atmosfére!
  1. Zázvor, citrón a med na prečistenie. Ajurvéda odporúča začať každé ráno nalačno teplou vodou s citrónovou šťavou a medom. Môžete si do nej nastrúhať aj trochu zázvoru, ktorý pomáha z tela odstrániť toxíny, nazývané áma.
  1. Čerstvé ovocie jedzte vždy samostatne. Ananás, mandarínky, pomaranče či jablká sú síce na každom sviatočnom stole, no keď si ich dáte po vianočnej večeri, začnú v tráviacom trakte kvasiť a vytvárať toxíny. Ovocie telo strávi rýchlo, preto ho nikdy nejedzte spolu s iným jedlom!
  1. Voľte si vždy zdravšiu alternatívu. Aj tradičné sviatočné jedlá môžu byť zdravšie, keď v nich vymeníte zopár surovín – napríklad majonézu v šaláte nahraďte bielym jogurtom alebo smotanou, bielu múku v koláčoch celozrnnou špaldovou, či biely cukor trstinovým. Používajte iba zdravé, za studena lisované oleje, viac čerstvej zeleniny a vyhýbajte sa polotovarom. Buďte kreatívni a nebojte sa zmien!
  1. Snažte sa nejesť medzi hlavnými jedlami. Telo potrebuje čas na to, aby strávilo každé jedlo a keď budete neustále niečo pojedať, trávenie sa spomalí a vy sa budete cítiť nafúknutí a bude vám ťažko.
  1. Po bohatom sviatočnom obede či večeri doprajte tráveniu oddych. Ak máte pocit, že ste predchádzajúce jedlo ešte dobre nestrávili, vynechajte ďalšie jedlo alebo zjedzte len niečo ľahké. Vždy počúvajte svoje telo a jedzte iba vtedy, keď máte hlad (aj keď oči by pri pohľade na všetky tie dobroty jedli stále…).
  1. Nezabúdajte na pohyb. Dobre ste sa najedli a najradšej by ste si ľahli na gauč a pozerali vianočné rozprávky? Skúste prekonať svoju lenivosť, zoberte so sebou deti či psíka a choďte sa na chvíľu prejsť von. Pohyb na čerstvom vzduchu vám dodá energiu, budete sa cítiť lepšie a podporíte aj svoje trávenie.
  1. Prvá pomoc pri tráviacich problémoch. Nechajte zovrieť pol litra vody a približne desať minút v nej na malom ohni povarte 1 čajovú lyžičku semien koriandra, 1 lyžičku rímskeho kmínu a 1 lyžičku feniklových semienok. Potom čaj preceďte cez sitko a pomaly vypite teplý. Tento recept je účinný proti nadúvaniu a bolestiam brucha.

Jogové pozície na zlepšenie trávenia:

Pozícia hrdinu (virasána)

Ak ste sa príliš najedli a necítite sa dobre, vyskúšajte túto pozíciu na zvýšenie tráviaceho ohňa agni, ktorý vám pomôže jedlo rýchlejšie stráviť. Je účinná tiež proti bolesti žalúdka a uvoľňuje oblasť brucha.

Sadnite si na päty, vystrite chrbát a zatlačte ramená smerom dozadu. Položte ruky dlaňami na kolená a zhlboka dýchajte do brucha. Vizualizujte si, ako do oblasti tretej čakry prechádza liečivé zlaté svetlo. Vydržte v pozícii približne päť minút.

Tip: Ideálne je sedieť až na zemi s pätami z vonkajšej strany zadku. Ak vám to však nie je pohodlné, zostaňte na pätách, prípadne si podložte pod zadok vankúšik, aby ste sedeli vyššie. Dôležité je, aby ste sa cítili pohodlne.

Pritiahnutie kolien (apanasána)

Apána ja podľa ajurvédy použitá energia prána, ktorú telo spotrebovalo a teraz necháva odísť všetko to, čo už nepotrebuje. Táto pozícia pomáha odstrániť nahromadenú apánu a je veľmi účinná proti plynatosti a bolestiam brucha, ktoré s ňou súvisia.

Ľahnite si na chrbát a pomaly s výdychom pritiahnite kolená k hrudníku. Približne desaťkrát sa zhlboka nadýchnite do oblasti brucha a potom nohy pomaly položte na zem.

Pozícia dieťaťa (balasána)

Táto jogová asána je vynikajúcou relaxačnou pozíciou, ktorá uvoľní celé telo a zároveň pomáha tráveniu. Podporuje činnosť žalúdka a čriev, čím urýchľuje posúvanie potravy tráviacim traktom. Stimuluje tiež tvorbu tráviacich hormónov a zlepšuje prekrvenie  vnútorných orgánov.

Sadnite si na päty, s výdychom sa predkloňte, natiahnite ruky dopredu a položte čelo na zem. Zotrvajte v pozícii aspoň dve minúty. Ideálne je pozíciu zopakovať niekoľkokrát denne.

Tip: Necvičte tesne po jedle, ale pred ním či niekoľko hodín po ňom.

Prajem vám požehnané vianočné sviatky, veľa lásky a porozumenia, aby ste do nového roka 2015 mohli vykročiť s radosťou v srdci a s pokojnou mysľou 🙂

V januárovom čísle vám poradím, ako si môžete po sviatkoch detoxikovať svoje telo.