Ako cvičiť jogu doma

 (článok vyšiel v časopise VITALITA č. 8/2014)

Chodíte pravidelne na hodiny jogy a chceli by ste sa v nej zdokonaliť? Cvičte ju aj doma a budete prekvapení, ako rýchlo vás dostane do formy.

Je skvelé, keď cvičíte pravidelne jogu pod vedením skúseného trénera, ktorý vás naučí správne prevedenie cvikov, čo je na začiatku veľmi dôležité. Skupinové cvičenia majú svoje čaro a sú skvelým spôsobom, ako vykročiť na cestu jogy. Okrem samotného cvičenia tu stretnete veľa milých a zaujímavých ľudí, takže hodina jogy je nielen o cvičení, ale stáva sa aj akousi malou spoločenskou udalosťou. Energia, ktorá sa počas hodiny v skupine vytvorí, je veľmi povzbudzujúca a pomôže vám dať zo seba to najlepšie.

No keď túžite preniknúť do tajov jogy ešte hlbšie, je veľmi dôležité cvičiť pravidelne aj sám. Nájsť si čas iba pre seba, rozložiť si karimatku niekde v spálni, v obývačke, v záhrade či kdekoľvek v prírode a zacvičiť si.

Počas skupinových hodín je vaša pozornosť zameraná von a zároveň aj dovnútra. Vnímate vonkajšie podnety, počúvate učiteľa a sledujete, čo vám ukazuje. Pri tom kútikom oka pozorujete aj ostatných ľudí okolo vás a vedome či nevedome sa s nimi porovnávate. Možno práve to vás niekedy motivuje, aby ste cvičili čo najlepšie, no faktom je, že tým zbytočne strácate energiu.

Zároveň tiež vnímate to, čo sa odohráva vo vašom vnútri. Ako sa cíti vaše telo, čo ho bolí, či mu je pozícia príjemná alebo nie. V hlave vám víria tisíce myšlienok, ktoré sa snažíte najmä počas záverečnej relaxácie utíšiť.

Keď začnete cvičiť doma, výhodou je, že sa nemusíte sústrediť na nič iné, iba na seba. Je to podobné ako pri meditácii, keď sa stanete pozorovateľom – vnímate pocit v tele, nasledujete svoju myseľ a pozorujete svoj dych, ktorý vás vedie. Zrazu ste centrom vašej pozornosti iba vy sami.

Ako začať s cvičením doma

Na začiatku máte možno v hlave veľa otázok typu:

Ako mám začať cvičiť sám doma? Nepoznám všetky cviky. Čo keď nebudem cvičiť správne a ublížim si?

Moja rada je – verte viac sám sebe. Ak ste predtým cvičili v skupine, určite ste si niečo z cvikov zapamätali. Pri cvičení doma nejde o to, aby ste predviedli ukážkovú hodinu. Skutočným cieľom je stráviť čas sám so sebou, naučiť sa počúvať svoje telo a vnímať jeho signály. Objaviť krásu svojho vnútorného sveta a potešenie z pohybu. Toto vás môže naučiť iba jediný učiteľ – ten, ktorého máte v sebe. Každý z nás má v sebe vnútorného Majstra, no nie každý dokáže začuť jeho hlas medzi všetkými zvukmi a myšlienkami, ktoré máme v hlave.

Joga nás učí, ako ovládať telo a upokojiť myseľ, aby sme sa mohli so svojím vnútorným učiteľom spojiťa vedeli rozlíšiť, kedy k nám hovorí. Ako ho rozpoznať? Jeho hlas prichádza z hĺbky nášho srdca, nikdy nehodnotí, nevyčíta. Naopak, je povzbudzujúci, prijímajúci, plný lásky a súcitu. Keď ho budeme počúvať, určite budeme konať správne.

Keď prestaneme počúvať pochybnosti, kritiku či iné rozptýlenia našej mysle, ktorá sa neustále snaží odviesť nás od nášho cieľa ísť dovnútra, a namiesto toho sa započúvame do šepotu nášho vnútorného radcu, sme na najlepšej ceste k novému spôsobu života. A keď sa začneme systematicky venovať svojej domácej jogovej praxi, táto zmena bude ešte výraznejšia.

Na začiatku je veľmi dôležité dať sám sebe záväzok: „Áno, budem cvičiť. Idem do toho, bez strachu, výhovoriek a tisícov dôvodov, prečo sa to nedá. Verím si, že mám na to.“

Ďalším krokom je spýtať sa sám seba, aký je váš cieľ, čo chcete cvičením dosiahnuť? Posilniť celé telo, zvýšiť ohybnosť či naučiť sa relaxovať? Keď budete mať jasno v tom, čo chcete, vaša cesta bude oveľa jednoduchšia.

Čo a ako cvičiť?

Výber vhodných cvikov pre domácu prax môže na začiatku vyzerať ako ťažká úloha, no so správnou prípravou to určite zvládnete. Odporúčam vám, aby ste predtým absolvovali aspoň niekoľko lekcií s trénerom (súkromne či v skupine), ktorý vám ukáže, ako máte cvičiť a ako majú jednotlivé pozície vyzerať. Keby ste začali cvičiť sami bez pomoci učiteľa, môžete cviky robiť nesprávne, čo môže viesť k zraneniu. Určité základné vedomosti a rady skúsenejších sú na začiatku veľmi nápomocné. Môžete tiež vyskúšať cvičenie podľa DVD či knižiek, no tam chýba možnosť osobného kontaktu s trénerom.

Najdôležitejšie zo všetkého je však začať. Nehľadať výhovorky, prečo sa to nedá – nemáte dostatok skúseností, ste príliš zaneprázdnení, nemáte k dispozícii vhodný priestor, nie je dobré počasie… Nezabúdajte na to, že jediný, koho tým oklamete, ste vy sami. Skrátka začnite. Tam, kde práve ste a takí, akí práve ste.

Keď ste si vyskúšali cvičenie v skupine, absolvovali súkromnú hodinu s učiteľom, prečítali nejakú knižku či zacvičili si podľa DVD, nie je dôvod báť sa. Pri cvičení počúvajte svoje telo a ono vás bude samo viesť, kde sa potrebujete natiahnuť, uvoľniť či posilniť. Skúste brať cvičenie ako zábavu a buďte ako dieťa, ktoré sa teší z každého pohybu a so zvedavosťou skúma, aké pohyby sa dajú urobiť. Nerozmýšľajte príliš nad tým, či je to, čo práve robíte, nejaká jogová asána a či ju máte robiť tak alebo tak. Buďte plne prítomní a skúmajte, objavujte. Skúste si spomenúť na to, čo ste sa už v joge naučili a pokúste sa to napodobniť. Telo má dobrú pohybovú pamäť a čím viac budete cvičiť, tým bude pre vás pohyb prirodzenejší a ľahší.

Nemajte priveľké očakávania a nebuďte na seba príliš tvrdí. Lebo čím viac si toho na seba naložíte, tým je väčšia pravdepodobnosť, že svoj plán nedodržíte. Je lepšie začať s malými krokmi, ale vytrvať a neustále kráčať ďalej. Napríklad si zacvičte na začiatku dvadsať minút a robte iba jednoduché cviky – naťahovanie, uvoľňovanie či pozdrav slnku. Neskôr môžete cviky pridávať. Cvičte však s radosťou a tento čas si naplno vychutnajte. Berte ho ako dar, ktorý dávate sami sebe.

Nabudúce si povieme, aké sú základné cviky a ako z nich možno zostaviť domácu hodinu jogy.